Повече от половината анкетирани – 61%, не се съмняват в стабилността на еврото. Това е един от изводите, който вади Изследователски център „Тренд“ по данни от национално представително проучване.
Изследването е проведено в периода от 16 до 22 октомври 2024 г. сред 1002 пълнолетни българи. Озаглавено е „Нагласи на българите по европейски теми“.
42% мислят същото за европейската икономика.
От проучването на „Тренд“ се вижда още, че 37% от сънародниците ни в страната смятат, че животът се е подобрил, откакто България е в ЕС. 32% от анкетираните обаче мислят, че се е влошил.
„Започваме да рационализираме ЕС, оценяваме кое е добре и кое – лошо. Демографията на изследването е много важна – младите имат по-скоро положително отношение към ЕС. 47% от хората на възраст между 30 и 39 години смятат така. Очакванията на по-възрастните хора са, че почувстват членството чрез по-високи пенсии“, уточнява социологът от „Тренд“ Евгения Славкова.
По думите ѝ в малките населени места хората са по-песимистично настроение, а в големите областни градове – по-скоро положително настроени към европейската икономика.
Че еврото е стабилна валута, смятат преобладаващо симпатизантите на ГЕРБ (77%), ПП-ДБ (83%), “ДПС – Ново начало” (82%), ИТН (71%). Към противоположния полюс клонят симпатизантите на “Възраждане” (49%), “Величие” (68%), също на гласуващите с квадратчето “Не подкрепям никого” (44%) и за по-малки политически формации (57%). В средите на “БСП – Обединена левица” еврото като стабилна валута оценяват 46%, а 40% не са съгласни.
За 53% от българите мярката „полу-Шенген“ за страната ни е незаслужена. Социолозите от „Тренд“ обаче тълкуват присъствието на тази голяма група и като дял на подкрепа за пълноправното ни членство в Шенген.
SafeNews припомня, че България се отдалечи с 2-3 години от еврозоната.
Край на драмата! Отдалечаваме се с 2 -3 години от еврозоната
Източник: „24 часа“