Инфарктни часове! Доналд Тръмп води, възможен ли е обрат?
Президентските избори в САЩ са към своя край. И към този момент продължава трескавото броене на гласовете. Първите данни показват преднина на кандидата на републиканците Доналд Тръмп пред кандидата на демократите Камала Харис.
Тръмп за момента е по-близо до необходимия брой гласове в Избирателната колегия, която избира държавния глава на Съединените щати, Харис е с много по-нисък резултат, но е възможен и обрат.
За победа са нужни 270 гласа в колегията. Ето как се движат резултатите до момента
Кандидат: | Гласове в ИК до момента: | Необходими за победа: 270 |
Доналд Тръмп (Р) | 248 | – |
Камала Харис (Д) | 213 | – |
Първоначалните резултати са базирани на паралелни преброявания и в тях обичайно се наблюдават разминавания.
Така например NBC News посочва преднина на Тръмп от 230 гласа в колегията, докато Харис има 189. Временните резултати на Fox News са 232 гласа за Тръмп, 216 за Харис.
Към 7:35 часа обаче резултатът е 248 на 213 в полза на Тръмп.
Навсякъде тече изчакването на останалите ключови щати, където заради близките резултати медии и анализатори не бързат с предвиждания.
От седем ключови щата, от победата в голяма степен зависи в изборите, яснота има само за един – Северна Каролина, където печели Доналд Тръмп.
Всички погледи са вперени в Аризона, Джорджия, Невада, Пенсилвания, Мичиган и Уисконсин. От тях Пенсилвания е най-ключов, защото носи най-много гласове в Избирателната колегия – 19.
Спецификата на американската система
Гласуването в САЩ не е пряко, т.е. не печели кандидатът, за когото са гласували повече американски граждани. В страната съществува т.нар. Избирателна колегия, състояща се от 538 души.
Всеки щат излъчва свои представители (електори) в колегията, а колкото по-населен е, толкова повече на брой са те. Приема се, че кандидатът с повече гласове в даден щат получава подкрепата от всички електори от този щат в колегията.
Накрая всичко е въпрос на математика и не е изключено кандидат с повече реални гласове от избирателите (т.нар. популярен вот) да загуби изборите, защото не е имал достатъчна подкрепа в колегията.
Най-пресният пример е от 2016 г., когато за Хилари Клинтън бяха гласували повече американци, но заради системата за гласуване Доналд Тръмп стана президент.
Колебаещите се щати
От ключово значение и на тези избори са колебаещите се щати – тези, в които няма твърди предпочитания към Републиканската партия или Демократическата партия.
Именно те могат да променят крайната бройка на електори в подкрепа на един или друг кандидат и така да решат изборите.
Над 160 милиона са регистрираните гласоподаватели в страната, като повече от половината от тях вече дадоха своя вот по пощата. Анализатори очакват резулатите да станат известни след няколко дни.
Така наречените колебаещи се щати ще определят победителя, а сложната система с избора на електорите ще определи крайния резултат за това кой ще управлява Съединените щати в следващите 4 години.