Имоти, злато или криптовалута!? През 2025 г. решението ще е лесно, но се искат знания и финансова грамотност, за да се избегне член сблъсък с измами!
Българските семейства държат в банките в страната над 86 милиарда лева и спестяванията им се увеличават в последните месеци. Растежът на парите на влог се дължи основно на повишените заплати и пенсии през последните две-три години.
И ако преди това инфлацията изяждаше увеличението на доходите, нещата доста се промениха и поскъпването не само се успокои, но вероятно в началото на 2025 г. ще е в рамките на 2%, каквото е едно от изискванията за влизането на България в еврозоната.
Винаги, когато човек има пари настрана, възниква въпросът какво да ги прави, та не само да ги опази, но и да му носят доход.
Има най-различни варианти за влагане на финансовия ресурс – спестовни сметки, облигации, фондове, акции, недвижими имоти, злато, сребро, дори предмети на изкуството. Азбучно правило е, че по-ниският риск обикновено означава и по-бавна възвръщаемост, докато поемането на повече риск може да предложи по-добър доход на вложението.
Рисковите инвестиции обаче трябва да се разграничават от финансовите пирамиди, които са основават на обещания за абсурдно високи печалби. В центъра на концепцията им е идеята, че първите, хванали се на хорото, печелят от парите, с които изгарят следващите по веригата.
Пореден пример за финансова пирамида е компанията BEТL, в която потънаха спестяванията на няколко десетки хиляди души само у нас. Но това не е инвестиция, а чисто и просто измама.
Инвестирането може да осигури друг източник на доходи, да финансира живота по време на пенсиониране или дори да е спасение при евентуална финансова криза.
Най-първосигналната инвестиция е покупката на недвижим имот.
Търсенето на сигурност на спестяванията е основен двигател на този пазар през миналата година. Общо 24% от сделките с жилища в София са били с инвестиционна цел, във Варна – 21% от покупките, в Бургас – около 30%, а в Пловдив – 26%. Според консултантите на една от най-големите брокерски компании след кратък период на оттегляне на инвестиционно настроените купувачи, те са се завърнали през 2024 г. Това са хора, които разполагат със свободни средства и предпочитат да ги вложат в сигурен актив като имот, дори доходността им от отдаване под наем впоследствие да не е много висока.
Според наблюдатели на пазара, купувачите с цел инвестиция разполагат с по-икономични бюджети и търсят по-малки жилища с 1 или 2 спални. Те по-лесно се отдават на туристи по системата Airbnb и носят по-голям доход, отколкото предоставените дългосрочно под наем жилища.
През 2025 г. купувачите ще вземат по-бавно решение за сделка!
Основната причина за това са въпросителните, свързани с влизането на България в еврозоната, както и новите условия, които някои банки започват да анонсират. Част от тях вече стимулират депозитите, предлагайки 3,5% лихва за суми над 100 хиляди лева. Това би могло да накара онази част от купувачите, които нямат нужда от жилище, да търсят доходност и сигурност на вложенията си и да останат пасивни на имотния пазар. Но подобрените условия по депозитите ще провокират част от хората, купили имот с цел доходност, да вземат решение за продажбата му.
Златото и криптовалутите са също сред предпочитаните варианти за инвестиране на свободните пари, защото продължават да се намират в състояние на възход. Но в крайна сметка всяко решение е строго индивидуални. Класическият съвет е да не се носят всички яйца в една кошница, казано по друг начин инвестиционният портфейл трябва да е разнообразен.
По-малко жилище за доход, по-голямо – за семейството
Предпочитанията на купувачите се насочват към новото строителство. Въпреки успокояването на пазара и по-слабо активните купувачи драстичен спад в броя на сделките няма да има. Хората купуват за лично ползване и докато имат добри доходи, сделките ще се случват. Не бива да забравяме, че от 1 януари минималната работна заплата отново нараства. В момента не се очертават и значителни повишения в лихвите по ипотечните кредити. В големите градове по-бързо ще се реализират жилищата в районите с добра инфраструктура, твърди изпълнителният директор голяма брокерска компания.
Движението на цените зависи от сделките, но поради натиска от еврозоната е вероятно да станем свидетели на допълнителни ръстове. С около 8% са нараснали крайните цени в София за 2024 г. В Пловдив нивата са се покачили със 17%. Ръстове се наблюдават и във Варна и Бургас, където много хора са вложили в жилище, което да ползват като втори дом на морето. Малко над 5% от покупките в София са за гаражи, чиято средна цена е 25 000 евро. 41 години е средната възраст на купувача в София, той работи основно в областта на здравеопазването, строителството, IT, търговията, финансите.
Има и промени в предпочитанията и новото строителство става по-предпочитано, защото е на по-ниска цена и има гъвкавите схеми на плащане. Освен това има модерна визия, облагородени зелени пространства, функционално разпределение. Интересът към четиристайните апартаменти продължава да расте, търсят се основно около София, Пловдив и Варна.
Банковото кредитиране у нас продължава активно да движи пазара на жилища.
Южните райони на София са най-търсени – около 60% от купувачите за лично ползване посочват тази част на столицата като най-предпочитана, както и 56% от инвестиционно настроените.
Около 20% от втората група разглежда и центъра като опция за сдобиване с имот, основно поради възможностите за краткосрочно отдаване под наем. И двете групи клиенти предпочитат новото строителство пред вторичния пазар, вероятно поради гъвкавостта, която то предлага, коментира управител на друга голяма компания за имоти.
Между 71 и 120 кв. метра са най-масово желаните имоти.
При инвестиционните покупки се наблюдава по-отчетливо търсене на апартаменти с една или две спални, а при жилищата за лични нужди 40% от запитаните отговарят, че се интересуват от дом над 120 кв. метра с три или повече спални. Преобладават бюджетите от 100 000 до 250 000 евро.
Имотите, обявени на цени, по-високи от пазарните, ще срещнат предизвикателства при откриването на купувачи през следващите 12 месеца, се посочва в прогнозата на „Имотека“ за следващите месеци.
„Предстоящата 2025 г. ще балансира съотношението между купувачи и продавачи. Купувачите няма да бъдат под натиска на непрестанния ръст на цените, ще избират внимателно сред предложенията и ще бъдат особено бдителни към жилища, чиято цена е завишена и не отговаря на качествата на имота.
Това ще постави продавачите, особено тези на вторичния пазар, пред необходимостта да бъдат конкурентни, а правилната оценка на имота ще бъде ключова за реализацията на сделките“, коментира друг управител в голяма компания. Очакванията са за стабилен и активен пазар със задържане на броя на сделките в страната и едноцифрен ръст на цените в областните центрове. В регионите със засилен интерес може да бъде и двуцифрен.
През 2024 г. златото разби исторически рекорд
Златото разби исторически рекорди през 2024 г., надхвърляйки в края на октомври 2800 долара за унция, което е исторически връх. Причина за възходящата траектория са интензивни покупки на централните банки, продължаващи опасения за инфлацията и очаквани намаления на лихвените проценти от Федералния резерв.
Затова инвеститорите, които купуваха в началото на миналата година, вече се радват на добра възвръщаемост. А правилото е, че златото е дългосрочна инвестиция.
Физическото злато под формата на монети и кюлчета се откроява като една от най-сигурните и надеждни инвестиционни опции, тъй като липсва риск от контрагента и човек има директен контрол върху собствените активи.
Специалистите препоръчват начинаещите да започнат със златни кюлчета от една унция от известни марки. Те са по-евтини и по-лесни за управление, а и бързо се продават, когато човек иска да промени инвестиционния си портфейл. Важно е да се работи с реномирани търговци, които предлагат опции за сигурно съхранение и прозрачно ценообразуване.
Златните фючърси позволяват да търгувате със злато, без да притежавате метала. Но тогава залагате на бъдещата цена на благородния метал. Това е по-рискованият начин за инвестиране и изисква специализирани познания, подходящи са за опитни инвеститори, които разбират добре пазарите на злато. А пазарните условия могат да се променят бързо, което води до значителни печалби или загуби за кратки периоди.
Инвестирането в злато няма смисъл за всеки. Не е подходяща за възрастните хора, които се нуждаят от приток на портфейлни доходи или имат нужда от ликвидност. Физическото злато изисква разходи за съхранение и застраховка и може да намали печалбата. Стойността му също може да се промени рязко в краткосрочен план, създавайки рискове за възрастните, които се нуждаят от бърз достъп до парите си. Повечето експерти предлагат инвестициите в злато да са в рамките на около 5% от ресурса, с който разполагате.
Биткойнът се прицелва в 110 000 долара
Водещата криптовалута биткойн преди празниците се изкачи над 106 000 долара за пръв път в историята благодарение на силната подкрепа на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за цифровите активи и плановете за създаване на благоприятна регулаторна среда за сектора на дигиталните активи. Според някои анализатори следващият прицел за най-популярната криптовалута е нивото от 110 000 долара.
Биткойнът скочи с над 50% след изборите в САЩ на 5 ноември, които бяха спечелени от Тръмп, като в същото време бяха избрани и редица прокриптозаконодатели в Американския конгрес.
От началото на годината биткойнът поскъпна с около 192%, а общата стойност на пазара на криптовалути почти се е удвоила през 2024 г., достигайки рекордни над 3,8 трилиона долара, показват данни на CoinGecko.
Тръмп обяви, че ще продължи с плановете си за изграждане на стратегически резерв за биткойн в САЩ, подобен на стратегическия петролен резерв на страната. По време на предизборната си кампания той обеща да превърне САЩ в „криптостолицата на планетата“.
Междувременно стана ясно, че в Университета за национално и световно стопанство (УНСС), най-големия икономически ВУЗ в България, магистри ще изучават криптоикономика и блокчейн от началото на 2025 година.
Университетът сключи меморандум за разбирателство с Binance, най-голямата криптоборса в света, която ще подкрепя обучението по криптоикономика. Магистърската програма към катедра „Икономикс“ ще обучава студентите в дисциплини като „Криптовалути“ и „Финансови пазари“, „Управление на криптоактиви“, „Предприемачество и иновации в блокчейн среда“, „Цифрова икономика“. УНСС проучва планове за стартиране на бакалавърска програма по криптоикономика през учебната 2025–2026 г.
Тъй като оптимизмът за дигиталните активи продължава да расте, притокът на потребителски фондове на Binance изпревари конкурентите му. Според DefiLlama Binance регистрира 21,6 милиарда долара депозити на потребителски фондове през 2024 г. – близо 40% повече от комбинираните притоци от 15,9 милиарда долара на следващите 10 борси в класацията.
Автор: Маргарита ДИМИТРОВА
Източник: Филтър