Има ли смисъл изобщо от държавна банка, ако начело стоят бивши политици, а настоящи политици практически я разграбват? Вярно ли е, че днешни председатели на партии и парламентарни групи и един екс-финансов министър са привикали Мавродиев и са му наредили да отпусне заема, без да задава въпроси? Как е минало решението за заема през Кредитен съвет и Надзорен съвет на ББР и защо и те не са обявени за издирване и с повдигнати обвинения? Това са част от въпросите,които икономистът и бивш депутат Георги Кадиев иска да зададе по случая „Вълка“.
SafeNews публикува поста му във Фейсбук без редакторска намеса:
Ако изобщо има смисъл от парламентарни комисии, то е именно за заема от 150 млн.лв. от ББР към Румен Гайтански- Вълка.
Ето на кои въпроси бих търсил отговор:
1. Вярно ли е, че днешни председатели на партии и парламентарни групи и един екс-финансов министър са привикали Мавродиев и са му наредили да отпусне заема, без да задава въпроси?
2. Как е минало решението за заема през Кредитен съвет и Надзорен съвет на ББР и защо и те не са обявени за издирване и с повдигнати обвинения?
3. След заема, БНБ издава предписания на ББР как да третира и какво да прави със заема. Спазени ли са предписанията?
4. Има ли смисъл изобщо от държавна банка, ако начело стоят бивши политици, а настоящи политици практически я разграбват?
П.П. Да не забравяме, че Мавродиев бе уволнен заради отпуснат кредит от 75 млн.лв. от ББР към дружество за изкупуване лоши дългове. То веднага купи необслужвани дългове за 50 млн.лв. на Общинска банка и 25 млн.лв. на Пощенска банка, които така си изчистиха баланса. После и това дружество фалира.
Нищо старо не е забравено, нищо ново не е измислено.
П.П.П. Първа инвестиционна банка също отпусна кредит на това дружество, което с кредита купи … лоши кредити на самата Първа инвестиционна банка. Така ПИБ също си изчисти баланса и влязохме в Банковия съюз. Най-странното е, че БНБ предварително пита ЕЦБ за този кредит и ЕЦБ го разреши. И те се политизираха…
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
Вчера Росен Карадимов излезе с разкрития за кредита от 150 милиона на Гайтански.
Кредитът от близо 150 млн. лева, даден от Българската банка за развитие (ББР) през 2019 година на „Роудуей Кънстракшън“, е необезпечен и несъбираем. Това каза служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов.
„През 2019 година Банката за развитие отпуснала един много голям, практически необезпечен кредит за близо 150 милиона лева на „Роудуей Кънстракшън“. Когато новият Надзорен съвет на Българската банка за развитие (ББР) започна работа през 2022 година, първото нещо, което направихме, беше да поискаме пълна информация за този кредит и да направим анализ за действията на предишното ръководство на банката, назначавано от Кирил Петков като служебен министър на икономиката“, каза Карадимов.
Той е председател на Надзорния съвет на ББР от ноември 2022 г.