За съжаление, няма срокове в това отношение. Тези, които си мислят, че по този начин ще стигнат по-бързо до изборите, нека все пак имат предвид мнението на българските избиратели. Нашето търпение не е безкрайно. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова.
Нейният коментар идва като отговор на въпрос какво би се случило, ако и утре не бъде избран председател на Народното събрание.
По думите й, след днешните доста радикални заявки на различните партии, особено на първите две, като че ли изборът на председател на Народното събрание изглежда предизвестен.
Йотова призова за повече разум на следващите избори.
Тя подчерта, че е важно Народното събрание да заработи, както и да има редовен председател.
„Неслучайно точно днес откриваме паметник на акад. Благовест Сендов, който беше председател на НС в изключително тежки моменти от историята на България. Тогава никой не оспори неговото председателстване а и той не позволи да бъде поругано Народното събрание. Нека се поучим от тези примери“, апелира президентът.
Тя присъства на откриването на паметник на акад. Сендов пред Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
„По-добре е да има разговори между партиите, да има диалог, да се поставят условия. Само така може да се търси някаква консенсусна позиция. Лошото е, че не виждам сближаване на тези позиции. Има достатъчно време. От президентската институция чакаме и парламентарните групи, и партиите да си свършат работата, за да започне нормалният конституционен процес по консултации и даване на мандати“, подчерта тя.
В рамките на деня Йотова се срещна със специалния представител на Германия за Западните Балкани Мануел Сарацин. Мероприятието се проведе на „Дондуков“ 2. Двамата обсъдиха отношенията между България и Северна Македония.
„България никога не е излизала от договорената рамка и не поставя допълнителни условия за започване на преговорите за европейско членство с Република Северна Македония, а иска Скопие да спазва европейските договорености. Това не са български претенции, а европейски критерии за членство, основният от които е защитата на човешките права, посочи вицепрезидентът.
В разговора беше подчертана водещата роля на България в процеса на европейска интеграция на страните от Западните Балкани. Илияна Йотова изтъкна, че през 2018 г. по време на председателството на Съвета на Европейския съюз България успя да върне в европейския дневен ред темата за европейското бъдеще на Западните Балкани – процес, спрял в далечната 2003 г. Тя определи приетата в София декларация от срещата на върха ЕС – Западни Балкани като ключов документ, впоследствие недоразвит.
БСП, МЕЧ и „Възраждане“ се обединиха срещу ГЕРБ – СДС и ДПС за председател на НС (СНИМКИ)
Източник: NOVA