„Някои депутати получиха своите 5 минути слава. Едва ли това би увеличило доверието в избирателите. От Народното събрание очакваме закони и чрез тях да се интегрират нашите интереси като граждани и нашите права.“ Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова във връзка с днешното напрежение в пленарна зала в ефира на БНТ.
Тя коментира и демонтажът на Паметника на Съветската власт.
„Арбитър в тази ситуация може да бъде българският съд. Вярвам, че ще има правораздаване. Има заповед на министъра на културата за спиране на демонтажа. Областната управа отказва да изпълни тази заповед“, посочи Йотова.
Тя припомни, че по първоначална инфромация демонтажът на паметника би струвал 260 хил. лв. Вицепрезидентът предложи тази сума да бъде заплата от областаната управителка на София.
„Ако са прави тези, които са били свидетели на монтажа на паметника – че това е било с пропагандна цел. Толкова години по-късно той с пропагандна цел се заличава. Това е много тъжна диагноза на нашето обещство“, допълни още Йотова.
Някои депутати получиха своите 5 минути слава
„Аз не зная защо се бърза толккова много, с риск този демонтаж да бъде незаконен. Ако от мен зависи бих предприела друг подход. Повече от 30 години строим деморкатчино общство. Какво пречеше да има допитване до софиянци – къде да бъде преместен паметника, дали да бъде демонтиран, какво да има на негово място. Не са много местата, където да бъде конструирана българската памет, Да, имаме църкви, храмове, защо не бъде построен пантеон на всички загинали на мястото на ПСА. Този паметник можеше да бъде демонтиран културно. Защо няма културен разговор, а има сблъсъци.“
По думите ѝ в края на 2023 г. сме получили новогодишен подарък – образа на флекса. „Флекса, която разчленява и разединява българското общество“, каза още Йотова.
На въпрос дали „Възраждане“ е иззела опозиционната роля на БСП, Йотова отговори: Склонна съм да приемам като опозиция разумните аргументи, а какъв стил ще избере всяка от групите – остава тяхно решение, не бих искала да се бъркам в начина, по който реагират.
„Не съм убедена, че ако останат тези текстове, това няма да бъде най-голямата услуга, която се прави на президента. Конституцията трябваше да бъде променена заради съдебната реформа, тя е под голямо условие днес. А получаваме двойно гражданство за висши длъжности. Конституцията и гледането на текстовете се извърши толкова непрозрачно. Тази конституция се прави срещу президента и смятате, че някой ще чуе неговите аргументи? Не бих го посъветвала, защото това обезсмисли усилията и на всички експерти, които работеха по неговия проект, това е гавра с тях, отбеляза Йотова.
Още новини четете в категория България.