Шест пъти на избори за две години е твърде много. И въпреки това – по-добре така, отколкото да има задкулисни договорки. Това мнение изрази вицепрезидентът Илияна Йотова в предаването „Още от деня“ по БНТ.
Освен това тя намира за катастрофално, ако решението за надзора на главния прокурор е определящо за съставянето на правителство.
„Надявам се първо да създадем бюджетно мнозинство, това очакват българските граждани, общините. Няма нищо лошо да се мисли за съдебната реформа. Ако имаме гласуване на първо четене, е успех на всички хора, излезли на площада през 2020 г.“, обясни Йотова.
Йотова коментира и темата за „черните списъци“ в Северна Македония.
„Много отдавна твърдим, че има черни списъци за недопускане на български граждани в Северна Македония, досега нашите колеги отричаха, но вече от най-високо ниво, какъвто е президентът Стево Пендаровски, открехнаха врата“, каза вицепрезидентът.
По думите ѝ тази реакция на македонската страна е дошла по време на един огромен форум.
„На него присъстваха всички европейски лидери, имаше 64 изказвания. Още предишната вечер се проведоха кръгли маси, една от тях бе посветена на развитието и запазването на човешките права. За съжаление в речниците на политиците се чува „нямаме време за човешките права, те са луксозна политика“, разказа Йотова.
„В Северна Македония хората са бити до смърт, защото казват, че са българи, палят се клубове на българската общност, затварят се колективи, български евродепутат не е допуснат, когато отива да даде почит. На тази кръгла маса колегите гледаха доста втрещено, после трябваше да обясня в лични разговори какво се случва в Северна Македония“, обясни Йотова.
Тя поясни, че след това македонските колеги грубо нападнаха България. Да напомня, те са далеч от ЕС, но страната е членка на НАТО, така че малко по-спокойно с такива изказвания, каза Йотова.
„Когато беше дадено ускорение на преговорния процес между Албания и Северна Македония казах, че не е добре двете страни да вървят в пакет. Винаги се получава едната да прави крачка напред, другата да я догонва“, уточни вицепрезидентът.
„Ние имаме консолидирана позиция, приета от Народното събрание в Албания, няма да дадем своя глас, докато на нашите българи не се спазват всички права, ще бъдем особено бдителни. Има редица наши документи, в които темата за правата на българите не фигурира, трябва да поправим тази грешка и да бъдем много внимателни“, заяви тя.