Илхан Андай специално за SafeNews каза, че Пеевски очаква феърплей с Борисов. Според журналиста Бойко Борисов следва да отчете постигнатите на 9-ти юни рекорди на ДПС. Илхан Андай прогнозира, че докато вървят преговорите, може да изскочат други формули, защото никой в парламента няма интерес от избори.
SN: Г-н Андай, Борисов покани всички партии на преговори за правителство. Как ДПС ще откликне на разговора с контактната група?
На тези избори България наля много разум на Бойко Борисов. И той с този не толкова респектиращ резултат от 530 000 гласа е задължен да стане колективен играч. И смело да заиграе с тези, които вижда, че ще се справят с едно стабилно правтелство. И в никакъв случай този нов Бойко Борисов да не се засяга от лозунги. Да се срамува от „доводи” от рода на „Една жена каза, че ДПС са лоши и Делян Пеевски е лош” и т.н. Следва да се случи феърплей с Делян Пеевски. Защото политическа сила номер едно и политическа сила номер две когато работят екипно, това е най-логичното и нормално нещо в демокрацията. А в очерталата се ситуация при ниска избирателна активност това просто е задължителност. Бойко Борисов следва да отчете няколкото рекорда на ДПС на 9-ти юни. ДПС за първи път има 47 депутати. Наскоро рекордът им беше 39.
Като абсолютен брой избиратели за последните години е за отбелязване това постижение, което стратегията на Пеевски постигна.
Ако щете и това 5 от 5 мандати, т.е. всички мандати в един регион печели. Говорим за неговия избирателен район Кърджали. Нещо, което системата Хеърни Майер досега не допускаше. На следващо място идва тази нова визия на победител, която рамкира стратегията на Пеевски, че ДПС не побеждава само в локален план. А разширява географията на победата си. Движението няма депутати само в четири области на страната, което досега не се е случвало. В немислими за пробив региони ДПС вече имат депутати. Логичното е Борисов да подаде ръка на ДПС и още по-логичното е ДПС да приеме тази ръка. И те я приемат. Дори имат ходове напред да се случи стабилното правителство с по възможност пълен 4-годишен мандат. Защото през последната година това влияние, което имаше Делян Пеевски върху сглобката, показа на избирателите на ДПС как добре могат да се случат нещата за подобряване качеството на живот тук и сега.
SN: Г-н Андай, какъв смисъл влагате в феърплей на Борисов с ДПС? В какво ще се изрази? Ще го видим ли в разпределение на министерски кресла в бъдещото правителство?
Анонсираното експертно правителство няма никакво значение как ще се казва. Докато вървят преговорите може да изскочат други формули. Определено трябва да кажем, че не само ДПС и ГЕРБ се стремят към стабилно правителство с необходимия брой гласове. Абсолютно всички в този парламент седем формации в това число и задаващата се най-сериозна осма сила извънпарламентарна – говоря за това, което се върти в главата на държавния глава – всички искат да има правителство. Защо иска ГЕРБ? ГЕРБ ако извърти нещата така, че да излезе от тези преговори като формация победител, която не може да обедини достатъчен брой сили и депутати, то на следващи избори тя ще продължи да се срива. Следващите две седмици ще покажат реално, дали Бойко Борисов може да се разкрие в много добра форма или да започне неговата „лебедова песен”. За ДПС ви казах, защо искат тази власт – за да продължи стратегията „Пеевски”. Следват ПП-ДБ, които са обречени на гибел.
„Възраждане” имат нужда от парламентарната трибуна, където ще звучат хем опозиционно, хем с по-приятна визия отколкото „Величие”.
Корнелия Нинова ще предпочете да е в парламента и по възможност да се включи БСП в някаква формула, която да звучи добре и за нея, и за електората й. При ИТН е малко по-специфично, защото те живеят с комплекса, че са „патерица” на ДПС. През годините те се опитваха да доказват, че в никакъв случай това не е така, но влизането в обяснителен режим усложнява нещата. ИТН биха имали успех, ако и те съумеят да подкрепят такова правителство, където да не се трупат негативи върху тях. Относно евентуалната осма формация и Румен Радев е следното: той некоректно на най-резонния въпрос: кога ще съберете новия парламент, отговори, че едните били във Фейсбук, другите се загубили в гората. Това показва изнервеност и дълъг сериал от заяждания, за да може да демотивира следващото мнозинство. От това има полза, защото наближава времето, когато най-сетне трябва да каже: има ли нов политически проект или няма.
SN: Г-н Андай, готово ли е ДПС да приеме тежестта в управлението?
Определено е готово. Аз мисля, че не след 9-ти юни, а много преди това в главата на Борисов вече има конкретни фигури за министри от различни формации. Не е речено да са строго профилирани политически фигури, но да са свързани към тези формазции. И в главата на Борисов има списък с лица, свързани по някакъв начин с ДПС. И тези лица определено са много добри в тази дейност, в която се занимават. Те са експерти и нямат нищо общо с тези, които заемаха министерски и зам.- минестерски позиции от името на ДПС в едни вече отминали периоди. Те инкасираха огромни щети за ДПС и 20 години вече партията е демонизирана заради поведението на такива хора. В новия списък кандидати, който ние не можем да видим, няма да има вече такива хора.
SN: Г-н Андай, а на каво се дължи загубата на ДПС от Турция?
Стана гаф при смяната на отговорници и координатори в Истанбул, Бурса и на други места. Не е логично в предизборна кампания да ги сменяш. Всеки от тях има екип, изграден в продължение на 15-20 години и тези хора след това ще бъдат пасивни. Другото е, че кампанията не беше толкова силна. Ресорните отговорници трябва да си понесат това, което са направили. Защото там има спад от 20 000 гласа в сравнение с април 2023 г. Докато в България има 40 000 ръст. И като се изравни калкулацията, излиза, че ДПС има около 20 000 сбор. Ако се беше случило поставеното като минимална цел в Турция, ДПС щеше да доближи до квотата от 400 000 гласа. Тя щеше да респектира и да гарантира на ДПС сбор с ГЕРБ, който да е над 120. Но проблемът не е в ДПС. А е в ГЕРБ, защото те се сринаха със 150 000 гласа.
SN: Г-н Андай, коя ще бъде силната карта на ДПС в едно бъдещо правителство, каквото и да е то: експертно, на националното спасение, програмно и т.н.?
Ще бъде участието на ДПС в изготвянето на програма, която определено ще грабва избирателите. Например, ще включва демографската криза и начините на нейното бързо решаване с навлизането на бързи инвестиции от чужбина в регионите, където има остра нужда от приток на пари, за да се съхранят. Другото силно е, че в списъка кадри за управлението на държавата има много читави хора. Тези хора определено ще респектират. Това ще се отрази върху добрия имидж на ДПС за следващата година, за следващата Национална конференция, на успешното съществуване на ДПС в 50-то народно събрание и правителството. Независимо как ще се формулира тази подкрепа, която депутатите на ДПС ще дават в новото правителство, след следващата Национална конференция в партията ще има много по-читави хора. И тогава вече в този сглобен по-читав отбор ще се постигне другата цел на Делян Пеевски: отново за второ място на парламентарните избори, но с резултат около 500 000 гласа.