След подобни индикации от Русия и Турция, сега и Германия „протяга ръце“ към Сирия.
Германия иска да помогне на Сирия да се върне към „функционираща държава с пълен контрол върху територията си“, заяви външният ѝ министър днес в пътуване до Дамаск.
Министърът на външните работи Аналена Баербок се присъедини към френския си колега Жан-Ноел Баро в Дамаск за разговори от името на Европейския съюз с Ахмед ал Шараа, който оглави опозиционните сили при свалянето на дългогодишния сирийски управник Башар Асад в началото на декември.
Министрите на външните работи на Франция и Германия призоваха за мирен и приобщаващ преход в Сирия.
Френският министър Жан-Ноел Баро и германският му колега Аналена Баербок са най-висшите западни дипломати, които посещават сирийската столица, откакто водените от ислямисти сили свалиха дългогодишния управник Башар Асад миналия месец.
Баербок заяви пред „Шараа“, че Европейският съюз е готов да подкрепи прехода в Сирия, но предупреди, че „Европа няма да финансира нови ислямистки структури“.
„Това е не само в интерес на нашата собствена сигурност, но и това, което съм чувала отново и отново от много сирийци в Германия… и тук, в региона“, каза тя.
„A political new beginning is possible,“ German Foreign Minister Annalena Baerbock has said, on the first visit by EU representatives to Syria since Bashar Assad was ousted by Islamist insurgents. pic.twitter.com/znUk89O2GF
— DW Politics (@dw_politics) January 3, 2025
Въпреки „скептицизма“ по отношение на силите на Sharaa Hayat Tahrir al-Sham (HTS), „не трябва да пропускаме възможността да подкрепим сирийския народ на този важен кръстопът“, заяви Вербок.
Abou Mohammed al-Joulani, Syria’s top Islamic terrorist, refuses to shake hands with German Foreign Minister Annalena Baerbock because she is a woman. pic.twitter.com/ZjdfMEU62U
— RadioGenoa (@RadioGenoa) January 3, 2025
Тя заяви, че посещението е „ясен сигнал“ към Дамаск за възможността за нови взаимоотношения между Сирия и Германия, а и в по-широк план за Европа.
Тя също така поиска от новия режим да избягва „актове на отмъщение срещу групи от населението“, да не допуска дълго отлагане на изборите и да предотврати опитите за радикализация на съдебната и образователната система.
Новите власти в Сирия обявиха промени в учебните програми.
Между тях са премахване на поезията, свързана с жените и любовта, и споменаването на „богове“ в курсовете по древна история, както и тълкуване на стих от Корана за онези, които са разгневили Бога и са се отклонили, като отнасящ се до „евреи и насара“ – обиден термин за християни. Националният химн също е премахнат от училищните учебници, а националистическата фраза „да пожертваш живота си в защита на родината си“ е заменена с „да пожертваш живота си в името на Аллах“.
Бербок призова за „приобщаващо, мирно предаване на властта, помирение и възстановяване“.
„За това е необходим политически диалог, в който да участват всички етнически и религиозни групи, да участват мъжете и наравно с тях жените“.
На 24 декември стотици демонстранти излязоха по улиците в християнските райони на Дамаск, за да протестират срещу изгарянето на коледна елха край централния град Хама.
По-рано Баро се срещна с християнски лидери.
Дипломатически източници твърдят, че той им е казал, че Франция се ангажира с плуралистична Сирия с равни права за всички, включително за малцинствените групи.
След отделни разговори с представители на дълго потисканото гражданско общество в Сирия, Баро призова за „политическо решение“ с подкрепяните от Запада кюрдски власти в североизточна Сирия.
„Трябва да се постигне политическо решение със съюзниците на Франция – кюрдите, за да бъдат те напълно интегрирани в този политически процес, който започва днес“, заяви Баро.
Ръководените от кюрдите Сирийски демократични сили, които са ключов съюзник на Запада в борбата срещу джихадистката групировка „Ислямска държава“, от края на миналата година са подложени на нови нападения от подкрепяни от Турция фракции в Северна Сирия.
При последните сблъсъци около северния град Манбидж, където се водят сраженията, са убити най-малко 24 бойци, съобщи в четвъртък военният наблюдател Сирийският център за наблюдение на правата на човека, въпреки усилията на ръководените от САЩ за установяване на примирие в района.
Баербок призова съседите на Сирия да „зачитат нейната териториална цялост и суверенитет“ и заяви, че „сигурността на кюрдите също е от съществено значение за една мирна Сирия“.
„Това изисква прекратяване на сраженията в северната част на страната и интегриране на кюрдските сили… в сирийската структура за сигурност“, каза тя.
В четвъртък Баро разговаря с лидера на СДС Мазлум Абди, за да обсъдят „продължаващия преход в Сирия“, съобщи френското външно министерство.
Кюрдите се опасяват за фактическата си автономия в североизточната част на страната, като миналата седмица Шараа заяви пред телевизия „Ал Арабия“, че водените от кюрдите сили трябва да бъдат интегрирани в новата национална армия.
След свалянето на Асад редица чуждестранни пратеници пътуваха до Дамаск, за да се срещнат с новите лидери на страната. Франция и Германия вече изпратиха делегации на по-ниско ниво миналия месец.
Гражданската война в страната, започнала през 2011 г. и предизвикана от бруталните репресии на правителството на Асад срещу демократичните протести, доведе до закриването на дипломатическите мисии на Германия, Франция и редица други държави в Дамаск.
Конфликтът отне живота на повече от 500 000 души, доведе до разселването на милиони хора и остави Сирия разпокъсана, а населението ѝ обедняло и инфраструктурата ѝ опустошена.
По-рано европейските министри разгледаха прочутия затвор „Сайдная“ край Дамаск, станал нарицателно за изтезания и извънсъдебни екзекуции, извършвани по време на бруталното управление на Асад. Група за защита на правата на човека заяви, че повече от 4000 затворници са били освободени от затвора, когато бунтовническите сили са поели контрола на 8 декември.
Източник – AFP/Превод:SafeNews