Украинка стана „Мис Япония“. Имаше расови предразсъдъци и бариери, беше трудно да бъда възприета като японка“.Това каза на безупречен японски език просълзената Каролина Шино, след като в понеделник беше коронясана за „Мис Япония“
Шино, родена в Украйна преди 26 години, се преселва в Япония на петгодишна възраст и израства в Нагоя.
Тя е първият натурализиран японски гражданин, който печели конкурса, но победата ѝ отново разпали дебата за това какво означава да си японец.
Carolina Shiino, citoyenne japonaise naturalisée, née en Ukraine et vivant au Japon depuis l’âge de 5 ans, a été sacrée hier Miss Japon.
Très émue, elle a dit qu’avoir remporté ce concours lui permet de se sentir pleinement reconnue en tant que Japonaise.pic.twitter.com/7zuMbtbQLf— ⛩ Ryo Saeba – Japon XYZ ⛩ (@Ryo_Saeba_3) January 23, 2024
Докато някои признаха победата ѝ като „отражение на днешното време“, други заявиха, че тя не изглежда така, както трябва да изглежда „Мис Япония“.
Преди почти 10 години Ариана Миямото беше избрана за „Мис Япония“ и беше първата с родители от различни раси, което също предизвика полемика по онова време.Изборът на Миямото, чиято майка е японка, а баща ѝ е афроамериканец, повдигна въпроса дали на човек със смесена раса изобщо трябва да бъде позволено да се състезава и да спечели.
Някои в социалните мрежи разкритикуваха избора на Каролина Шино за „Мис Япония“, защото родителите ѝ не са японци.
„Момичето, което беше избрано за „Мис Япония“, дори няма японска кръв, а е 100% украинка. Тя е красива, но това беше конкурсът за „Мис Япония“. Какво японско има в нея?“, пише потребител в социалната мрежа X.
Ukrainian-born Japanese woman sparks debate after being crowned Miss Japan https://t.co/sdsydbIKOY pic.twitter.com/n59Nwegf0k
— The Independent (@Independent) January 24, 2024
„Ако тя беше поне наполовина японка, нямаше да има проблем. Но тя няма нищо общо с Япония, дори не е родена в Япония“, добави друг потребител.
Има и такива, които заявяват, че нейната победа е изпратила „погрешно послание“.
„Грешното послание е изпратено към японците, защото човек, който прилича на европеец, е наречен най-красивата японка“.
Други се питат дали изборът на момиче, родено в Украйна, е политическо решение.
„Ако беше родена като рускиня, тя нямаше да спечели. Никакъв шанс. Очевидно е, че сега критерият е политическо решение. Какъв тъжен ден за Япония“, гласи един от коментарите в мрежите.
Ай Вада, организатор на конкурса „Мис Япония“, сподели, че конкурсът „ни даде възможност да преосмислим какво е японската красота“.
„Убедена съм в едно – японската красота не е във външния вид, в кръвта, а съществува дълбоко в сърцето ни“, добави тя.
Това отношение е в унисон с публикацията на Каролина Шино в Инстаграм миналата година, когато получи японско гражданство, в която тя заяви, че „може и да не изглежда като японка, но че е японка в душата си“, защото е израснала в тази страна.
Когато короната беше поставена на главата ѝ и тя беше официално обявена за „Мис Япония“, тя заяви, че е „осъществила една мечта“.
„Признанието, че съм японка, ме изпълва с благодарност.“
Източник: Дарик
Още новини четете в категория Живот.