Христо Проданов, народен представител от „БСП за България“, в специално интервю за SafeNews коментира качеството на парламентарната работа. Според него, колкото по-високи стават токчетата в залата и колкото по-лъскави са колите на паркинга на депутатите, толкова повече нивото пада.
SN: Г-н Проданов, 24 области от 297 селища с около 200 000 души население са на воден режим. Придруженото от нечовешките горещини безводие стана причина от „БСП за България“ да внесете искане за изслушване на четирима министри: на регионалното развитие и благоустройството, на земеделието и храните, на енергетиката и на околната средата и водите. Какви въпроси ще им зададете? Какви са причините за безводието?
Наистина сушата оказва огромно влияние върху водните обеми и ресурси. Според нас, обаче, най-големия проблем е управлението на водните ресурси в България. За ръководството на водните ресурси в страната напълно важи поговорката за многото баби и хилавото дете. Защото те са съсредоточени в много институции и всяка от тях при определен проблем вдига ръце и обвинява другите. Водните нива и обеми на реките и язовирите в България се управлява от Министерството на околната среда и водите. Напоителните системи, които отговарят за напояване на земеделските площи, са към Министерството на земеделието и храните. ВиК холдингът, който беше създаден с капитал от един млд. лв., които не се знае, къде са, е в Министерство на регионалното развитие и благоустройство. ВЕЦ-овете, които произвеждат ток от водата, са към Министерство на енергетиката. Т.е. всичките четири министерства имат касателство към управлението на водните обеми.
При проблем всеки от тези четири инстанции вдига рамене и обвинява другата институция. Точно поради тази причина ние смятаме, че дългосрочното решение е обединяването на всички тези институции под една шапка. Така водните обеми ще се управляват правилно и ще има приоритизиране на използването на водата, обяснява Христо Проданов.
Т.е. при определени количества на водата спираме производството на ток от ВЕЦ. При падането на нивото на водата и при други количества – спираме поливането на земеделските площи. Приоритетно да бъдат задоволявани питейните нужди на населението и на практика да елиминираме точно този проблем. А в момента говорим точно за това. Какво е направила държавата? Тя спира държавните ВЕЦ-ове, а в същото време частниците продължават да си произвеждат ток от ВЕЦ, да си реализират печалби. И за сметка на това няма вода в населените места. Точно тези въпроси ще се обсъждат днес.
SN: Ако ви разбирам правилно, вие искате да направите шапка и да обедините ангажиментите по управлението на водните ресурси към едно ведомство? Така ли?
Да. Защото ако това продължи по този начин, всяко лято ще си говорим за суша, недостиг на вода и водни режими. Не можем да виним сушата, защото очевидни не можем да й повлияем. Но можем да повлияем на правилното управление на водните обеми така, че да са достатъчни. И изобщо да не говорим за проблем със задоволяването на питейно битовите нужди на страната.
SN: Парламентът отхвърли предложението на „БСП за България“ и не включи райския газ (диазотния оксид) в списъците с наркотични вещества по Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. Какъв би бил ефектът от отхвърляне на вашето предложение?
Ще продължаваме да имаме този проблем с райския газ. Ще продължава да си има търговци, които тровят децата ни по дискотеките и навсякъде, където се сетите. Към момента отново по предложение на БСП е да се забрани продажбата на райски газ на непълнолетни деца. Очевидно е, че това не се случва. Очевидно е, че той се продава навсякъде.
Дори на паркинга на парламента има фургончета, в които продават райски газ, подчертава Христо Проданов.
Не знам, това не прави ли впечатление на колегите от партиите и парламентарните групи, които не подкрепиха нашето предложение за проект на решение. Не виждат ли флакончетата, които се търкалят в краката им? Ние искаме райския газ да бъде включен в списък с наркотиците. Смятаме, че това ще подейства превантивно и ще всее малко страх в търговците на райски газ. Защото вече наказанията за продажба на наркотични вещества са доста по-сериозни и се надяваме да респектират тези, които го продават и тровят децата ни.
SN: Казахте, че на паркинга на парламента се търкалят флакончета от райски газ. Какво означава това?
Вечер около църквата „Св. Неделя“ има много младежи и явна употребяват райски газ. И за съжаление това явно не прави никакво впечатление на колегите от партиите негласували нашето предложение, когато си паркират там колите.
SN: Ползвам възможността, че сте бил министър на туризма, а сега сте в парламентарната комисия по туризъм, за да ви попитам. От Националния борд по туризъм очакват да оставите ДДС ставката в туризма на 9 процента до края на годината. Докъде стигна решението на този въпрос?
ДДС ставката за туризма с приемането на закона за бюджета през декември 2023 г. вече е 20% за пакетните туристически услуги.Тя влезе в сила от 1 юли и вече действа месец и половина. Това безспорно оказа влияние на финансовите резултати на туроператорите. Защото те са продавали туристическите пакети, които в момента се реализират, през септември, октомври, ноември през изминалата година, когато не са знаели че ДДС ще стане 20%. И калкулациите им са били за ДДС от 9%. Сега разликата в процентите си я поемат те. Това е несправедливото към тях, но то е следствие на политическата криза. Както и на това, че не е спазено правилото, че никога не се променят данъци в средата на годината. Защото на практика бизнесът не може да направи нормално планиране. И като резултат политическата кризи водят до негативи за хората.
SN: Не можем да минем без политически въпроси. Вие сте в политиката от 44-тото Народно събрание, бил сте шест парламента депутат. Как определяте развитието на парламента през тези години?
Един от квесторите в парламента, който е там още от Великото народно събрание, ми каза: „Колкото по-високи стават токчетата в залата и колкото по-лъскави стават колите на паркинга на депутатите, толкова повече нивото пада.“
Политиката е професия. Тя е като всяка друга. Политик се става чрез учене, знания, опит. В парламента човек трябва да се учи на много неща, за да бъде добър политик и за да се произведе добър политически продукт, даде пример Христо Проданов.
Имам чувството, че в България хората гласуват по-скоро емоционално, отколкото рационално. Да се върнем в 2001 г., когато дойде Царят да ни „спасява“ за 800 дни и видяхме колко ни „спаси“. След това дойде Бойко Борисов да ни „спасява“ и всички сме свидетели, какво чудовище създадохме. Само в България е възможно да създадеш политически проект и след два месеца той да бъде политическа сила. Видяхме го и с „Шоуто на Слави“ и ИТН, които бяха избрани и след два месеца бяха първа политическа сила. След това така се случи и с ПП-ДБ. Назад в годините се сещам за „Атака“. Сега е „Възраждане“. След това сигурно ще дойде „Прераждане“. Това са проекти, създадени за хора, които отричат и мразят всичко и всички.
За пореден път трябва да се убедим, че спасението е в нашите ръце. Никой няма да дойде и да ни спаси. Трябва да залагаме на партии и хора, които са с опит и традиции, посочи Христо Проданов.
Не изключвам БСП от цялостното падане на политическото ниво в България. Правя сравнение между предишния председател на парламентарната група Корнелия Нинова и след преврата инсталирания Борислав Гуцанов. Разликата е космическа. Това се вижда от хората и те ни го казват при срещите ни с тях. Корнелия Нинова е политик с добри ораторски възможности, с добро излъчване, политически действия. Докато Гуцанов е на светлинни години от нея.
SN: Как оценявате акциите за кредита на ББР, който е факт от пет години, и изведнъж антикорупционните органи прогледнаха сега?
Още в 44-тото народно събрания бях в Комисията по икономическа политика и туризъм, тогава така се казваше тази комисия, и ББР беше подопечна на тази комисия. Тогава тази комисия беше към Министерство на икономиката. Тогава поканихме директора Стоян Мавродиев, който всъщност е раздавал тези кредити. Аз му зададох въпроса: „На какво основани той е отпуснал точно този кредит?“ Това може да се провери в стенографските записи на Народното събрание. Той отговори с неуважение, така бих го характеризирал, че все пак ББР не е банка за бързи кредити и тя раздава кредити на сериозни инвеститори. Този сериозен инвеститор на сериозен кредит и други такива кредити, раздадени на някои други хора, рано или късно ще цъфнат. Проблемът и това, че излиза наяве, е основно в разделението на ДПС. И това се вижда от всички. Борбата между Пеевски и Доган изкарва Вълка на светло. Но в крайна сметка е полезно.
SN: Значи институциите, дори когато се ползват като бухалки, са полезни, така ли?
Винаги са се ползвали като бухалки. Откакто Борисов и Пеевски управляват държавата, а това вече е доста дълго време.