Обърнете внимание на храните и напитките, в които има най-много микропластмаса. Никой не иска да похапва пластмаса за вечеря, но истината е, че много от обичайните храни съдържат микропластмаса – замърсители на околната среда, състоящи се от много малки частици пластмаса, които коварно си проправят път нагоре по хранителната верига.
Според изследване на околната среда 90 % от пробите от животински и растителни протеини съдържат микропластмаса с размер от пет милиметра до един микрометър. Това означава, че дори вегетарианците и тези, които избягват морските дарове, несъзнателно консумират микропластмаса редовно.
CNN събра резултатите от няколко проучвания, за да определи кои храни и напитки съдържат най-много микропластмаса.
Някои от шокиращите резултати може да ви накарат да преосмислите какво е включено в менюто тази вечер. Въпреки че пълното избягване на консумацията на микропластмаса е почти невъзможно, можем да намалим приема ѝ, като се храним с пълноценни храни и избягваме преработените храни, опаковани в пластмаса, или готвенето на храна в микровълновите печки в пластмасови съдове.
Хималайска розова сол
Хималайската розова сол се добива предимно в провинция Пенджаб в Пакистан, но се произвежда и в други части на света. Цената ѝ е по-висока от тази на трапезната сол и се предлага на пазара с непотвърдени ползи за здравето поради необработеното ѝ състояние, но външният вид може да бъде измамен.
Според проучване от 2023 г. хималайската розова сол съдържа значително повече микропластмаси, отколкото обикновената трапезна сол и другите морски соли. Всъщност проучването установява, че сухоземните соли като хималайската сол и черната сол имат повече микропластмаса, отколкото океанските соли.
Ориз
Оризът е основна храна за повече от половината от населението на света, особено в Азия и Африка. Може би се чудите как е възможно микропластмаса да проникне в отдалечени оризища, но точно това се случва. Според проучване на Университета на Куинсланд хората поглъщат от 3 до 4 милиграма микропластмаса на всеки 100 грама (1/2 чаша) ориз, който ядат. Разтворимият ориз се представя още по-зле, достигайки 13 милиграма микропластмаса на порция. Добрата (малко по-малко тревожна?) новина е, че можете да намалите количеството микропластмаса в ориза с 40 % само като го изплакнете добре преди готвене.
Бутилирана вода
Ако подозирате, че водата, продавана в пластмасови бутилки, има по-голяма вероятност да съдържа микропластмаси, отколкото чешмяната или филтрираната вода от хладилника, сте 100% прави. Според Mordor Intelligence индустрията за бутилирана вода е на стойност 274 млрд. долара през 2024 г. и продължава да се разраства. Проучване, публикувано в списанието Proceedings of the National Academy of Sciences, установи, че две бутилирани води съдържат средно 240 000 пластмасови парченца – някои от тях толкова малки, че не могат да бъдат видени дори под микроскоп.
Панирани скариди
Когато се замислите кое океанско животно би погълнало най-много микропластмаса и други замърсители, дънните животни като скаридите са на първо място в списъка. Според проучването Environmental Research панираните скариди съдържат средно около 300 парчета микропластмаса на порция. Тези данни обаче не означават, че в морските дарове има значително повече микропластмаса, отколкото в сухоземните протеини като пилешко, говеждо и свинско месо. „Това е стряскащо напомняне за това колко плодотворно е станало замърсяването с пластмаса – хората живеят на сушата и въпреки това пробите от морски дарове е също толкова вероятно да са замърсени с пластмаса, колкото и протеините от сухоземни източници“, казва съавторът на изследването Environmental Research д-р Брита Бахлер, морски биолог и асоцииран директор на отдел „Наука за пластмасите“ в Ocean Conservancy.
Ябълки
Една ябълка на ден може и да държи лекаря далеч от вас, но няма да предотврати попадането на микропластмаси в организма ви. Според проучване от 2021 г. изследователите са установили, че растенията абсорбират микропластмаса чрез корените си и след това я прехвърлят в плодовете, листата и стъблата си. AD Изследване на околната среда установи, че ябълките са най-замърсените плодове по отношение на микропластмасата. Един грам ябълка съдържа над 100 000 парчета микропластмаса.
Моркови
Ако ябълките са най-замърсеният с микропластмаса плод, то морковите са най-замърсеният зеленчук. Това се дължи на факта, че растенията абсорбират микропластмаса чрез корените си, а морковът е голям ядлив корен. Какво става, докторе? Според проучването на Environmental Research от всички зеленчуци в морковите има най-малки частици микропластмаса, които съдържат над 100 000 частици на грам. За разлика от тях марулите са с най-големи частици микропластмаса, но са най-малко замърсеният изследван зеленчук.
Риба
Въпреки че в многобройни проучвания микропластмасови частици са открити във всички сухоземни и морски протеини, рибата съдържа по-висока концентрация от всяка друга морска храна, с изключение на скаридите. AD Според проучването Environmental Research рибните пръчици съдържат по-малко от 100 частици микропластмаса на порция и се нареждат точно под пилешките хапки в списъка на най-замърсените протеини. NutritionFacts.org съобщава за констатации, според които месото на риби като групер, скад, платика и баракуда съдържа стотици микропластмасови частици на 300-грамова порция.
Чай
Имате желание за чаша чай? Ако използвате торбичка за чай, може да изпиете много пластмаса с чая си Tetley или Lipton. Според проучване на Университета Макгил в Квебек, една торбичка за чай освобождава 11,6 милиарда микропластмасови и 3,1 милиарда нанопластмасови частици в чашата ви. Ако добавите захар към сместа, това число става още по-голямо. Говорейки за това…
Захар
Тези, които са любители на сладкото и тайно се надяват, че микропластмасите няма да попаднат в преработената захар, трябва да спрат да четат сега. За останалите от вас, цялостно проучване от 2022 г. за количеството микропластмаси в захарта установи не толкова сладката новина, че захарта представлява „важен път за излагане на хората на тези микрозамърсители“. Изследователите са открили микропластмасови частици във всичките пет марки тествана търговска захар и в две непакетирани, немаркирани и немаркирани захари.
Източник – Wealth of Geeks/Превод:SafeNews