Северна Корея е издигнала в култ ядрената си програма, но тя може да застрашава живота на хиляди, както граждани на КНДР, така и на тези в региона, които консумират контрабандно изведеви гъби в съседните държави.
Южнокорейска правозащитна организация предупреди, че хората, които живеят край ядрения полигон Punggye-ri са изложени на риск заради изтичане на радиация от подземните тунели в подпочвените води.
Храната в района е радиоктивна и застрашава здравето им
Организацията настоява всичщи севернокорейски бежанци от района да бъдат тествани и да се подобри инспекцията на фермите и морските продукти.
„Въпреки че има тенденция да се обсъжда ядрената програма на Северна Корея единствено като въпрос за сигурността на страната, ядрените опити на КНДР всъщност застрашават правото на живот и правото на здраве на не само севернокорейския народ, но също и този в Южна Корея и други съседни страни“, казва директорът на организацията Хуберт Юнгхуан Лий,
В Punggye-ri са проведени шест ядрени опита между 2006 и 2017 г. Северна Корея. Всеки един от тях е бил по-мощен от предишния. Учените още тогана предупредиха за изтичане на радиация от 2205-метровия връх Мантап, под който са прокопани тестовите тунели. Появиха се и слухове, че растителността в района умира, а деца се раждат с дефекти.
През 2015 г. южнокорейските власти откриха повече от девет пъти стандартното ниво на радиоактивни изотопи на цезий в сушени гъби таралеж, внесени от Северна Корея и маскирани като китайски продукти. Ценените гъби се изнасят и в Китай и са открити в Япония, където произходът им е прикрит.
За 9 от дезертьорите, които са избягали на юг, след като са живели в окръг Килжу, близо до Punggye-ri, е установено, че имат хромозомни аномалии и високи нива на радиация. Те имат симптоми като главоболие, замъглено зрение, намален брой бели кръвни клетки и болезнени стави. Южнокорейското правителство обаче каза, че няма преки доказателства, свързващи здравословните им проблеми с ядрените опити.
Китайски геолози и ръководителят на южнокорейската метеорологична агенция предупредиха през 2017 г., че подземни ядрени опити могат да причинят срутването на планината Мантап, което да доведе до изтичане на радиация в атмосферата.
„Синдромът на уморената планина“
е състояние, за което някои смятат, че е засегнало бивши съветски и американски подземни тестови площадки, като Rainier Mesa в Невада. Предполага се, че силата на повтарящите се ядрени експлозии отслабва скалата в планината, особено по протежение на естествени пукнатини.
Последният ядрен опит на Северна Корея през септември 2017 г. беше най-големият досега с мощност, оценена на 160 килотона, в сравнение с около 20 килотона за атомната бомба, хвърлена над Нагасаки.
Експлозията предизвика земетресение с магнитуд 6,3 по Рихтер и беше последвано осем минути по-късно от друг трус с магнитуд 4,6, очевидно причинен от срутване на скали в планината. Още два подобни труса се случиха през следващия месец.
Северна Корея не е провеждала никакви ядрени опити, откакто Ким Чен Ун започна дипломатически контакти с Южна Корея и САЩ през 2018 г. След колапса на дипломацията през следващата година Южна Корея заяви, че седми тест може да дойде по всяко време.