Зелената сделка ще оскъпи цените на горивата. Цените на бензина и дизела започнаха да се изравняват. Пазарите са много динамични. Имаше сериозно търсене на бензин в световен мащаб. Пътуванията бяха доста сериозни. Търсенето на бензин е малко по-високо. Предполагам до 2-3 дни ще има пак цени надолу. Това заяви Димитър Хаджидимитров – председател на Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива.
Хаджидимитров допълни още, че в България има 4500 обекта и няма как няколко компании да решават как ще вървят цените.
„Всичко се случва доста плавно – и вдигането, и свалянето на цените.“
Цените на горивата се определят от доста фактори.
По-голямото търсене предполага по-високи цени, военни действия или проблем с някаква рафинерия също се оказват фактор. Когато няма потребление на една стока, цената й пада, ако има голямо търсене, ще се вдигне. Цените, на които ние, българите, пазаруваме от нашите бензиностанции са близки до европейските“, добави още Димитър Хаджидимитров.
Ние сме в един голям европейски пазар.
Не сме нещо по-различно от Сърбия. Цените са в диапазон 10-15 долара разлика, доставните. Но като цяло цените са много близки до европейските.
Зелената сделка ще оскъпи цените на горивата. Сделката за вредните емисии, производителите трябва да плащат много високи такси. Така че няма как това да не се отрази на цената на колонката. Говорим за 2-3 ст. на литър. Изборите в Щатите не влияят. Като цяло, останалата част на света не е много малка. Саудитска Арабия реши, че в нейния регион реши, че ще вдигне цената. Ако това се задържи дълго, пазарите се пренасочват към други пазари. Всичко се определя от търсенето и предлагането, каза Хаджидимитров.
Не съм чувал никакви новини за покупко-продажбата на „Лукойл“.
Цената е огромна и според мен, на тази цена няма как да има сделка. Големите щатски компании нямат интерес от малки регионални пазари. Цената, която иска руската компания е много висока, заяви Хаджидимитров относно продажбата на „Лукойл“.
SafeNews припомня, че Зелената сделка определя стъпките за превръщането на Европа в първия климатично неутрален континент до 2050 г. в съответствие с целите на Парижкото споразумение. Зелената сделка на ЕС включва още опазване на биологичното разнообразие, установяване на кръгова икономика и премахване на замърсяването, повишаване на индустриалната конкурентоспособност и осигуряването на справедлив преход за засегнатите региони и работници.
Източник: БНТ