Планът на Русия за световно господство е в една мина: 36,8 млрд. м³ годишно е очакваният добив от нея.
Голям пласт от съкровища, лежащ под мразовитата сибирска земя, е Уренгойското нефтено и газово находище.
Тъй като в него се намират вероятно най-големите в света сухоземни находища на газ и кондензат, този съдбовно разположен кладенец с въглеводороди реално разтърси икономическия живот и динамиката на световните енергийни отношения. Открито през 1966 г. и пуснато в експлоатация през 1978 г., Уренгойското находище ще покаже ясно докъде е стигнал човешкият гений и способността му да достигне до недокоснатите ресурси на земята.
Нефтено и газово находище Уренгой: Ядрената енергия като част от енергийната стратегия на Русия
Нефтено и газово находище Уренгой се намира в Западносибирския басейн, като резервите му включват приблизително 16 трилиона кубични метра природен газ. То представлява един от крайъгълните камъни на руската енергийна стратегия. Операциите в находището се извършват от ООО „Газпром добыча Уренгой“, подразделение на държавната компания „Газпром“. През 2021 г. от Уренгой са били добити 131 млрд. куб. м газ, което винаги е зашеметяваща цифра, особено на международно ниво. Смята се, че Уренгой се нуждае от значителни инвестиции в инфраструктурата, подкрепени от системи, които могат да работят в студената сибирска среда. Районът се характеризира предимно със замръзване и лед, които заобикалят тези места, както и с логистични и експлоатационни трудности.
И така, най-важната транспортна артерия за природен газ е Уренгой-Помари-Ужгород в Украйна и по-нататък в Европа и представлява инфраструктура с дължина 4 400 км, която пресича Русия.
Технологичните подобрения ускоряват добива на въглеводороди в Уренгой
Технологичните иновации непрекъснато увеличават обхвата си в областта. Усъвършенстваните технологии в сондирането – от хоризонталното сондиране до многостранното сондиране – значително повишиха ефективността на добива на въглеводороди. Газпром инвестира в най-добрите съоръжения за преработка, така че газът и кондензатите се стремят да бъдат преработвани с висока ефективност. Модернизацията беше необходима, като се има предвид дълбочината на находищата и предполагаемата продължителност на производството им.
Съвременното оборудване, автоматичните системи за наблюдение и материалите, устойчиви на студ, гарантират, че полето ще остане продуктивно и ще издържи дори на суровия Сибир.
Тези подобрения удължават експлоатационния живот, като по този начин освобождават Уренгой от рискове, свързани с екстремни климатични условия. Като се имат предвид екологичните съображения, дейността на компанията и нейното значение в контекста на настоящата ситуация превърнаха въпроса за добива, преработката и преноса на природен газ в един от ресурсопотребителите на енергийния пазар. Компанията е инсталирала мерки за намаляване на емисиите на метан, а усилията ѝ обхващат проекти за възстановяване на екосистемите, в които сондирането и развитието на инфраструктурата оказват сериозно въздействие върху околността.
Всички тези проекти имат за цел да покажат, като нарастваща тенденция, по-голям ангажимент за балансиране на енергийните нужди с екологичните положения.
Влиянието на Уренгой върху световната енергетика и международните отношения: нож с две остриета
Нефтеното и газовото находище „Уренгой“ представлява крайъгълен камък на руската и икономическа сила, като развитието му служи за подхранване на дългосрочни договори с европейски държави, генерирайки по този начин милиардни печалби, които едновременно обогатяват държавата и засилват глобалното енергийно взаимодействие чрез износа на енергия от Русия.
Несъмнено Уренгой е от съществено значение за управлението на търсенето на енергия в световен мащаб. Ролята му на енергиен гигант се смята както за благословия, така и за проклятие. Защото той би могъл да представлява критичен „връх“ в многократно обсъжданото разбиране, че енергията се пресича с геополитиката. И от друга страна, променливите цени на енергията в световен мащаб са склонни да търгуват със силите повече, когато има политическо напрежение, предизвикано от европейските държави, които смятат, че трябва да се направят определени корекции в производството или износа.
Освен това преходът към зелена енергия в световен мащаб представлява дългосрочно предизвикателство за находища като Уренгой.
Когато търсенето на енергия се задоволява главно чрез основни горива, както в случая с изгарянето на природен газ, намаляването на всяко едно от тях ограничава зависимостта, като се отказват други. Така, за да се отговори на желанието за гарантирани енергийни доставки, представено чрез сигурността на доставките, промените изглеждат правилното нещо, което трябва да се свърже с енергийната стратегия на правителството.
Нефтеното и газовото находище Уренгой е в основата на мащабите на съвременното производство на енергия, което съчетава инженерния блясък с щедрите ресурси на Земята. Неговите запаси, както и значителните нововъведения, драматично оформиха руския енергиен пейзаж и дори този в световен мащаб. Тенденциите в индустрията от въглеводороди към по-чиста енергия сочат реализма и отговорността, които мащабирането на всеки ресурс ще изисква, за да стане той устойчив.
Източник – Ecoticias/Превод:Safenews