Много често в кулинарните предавания се препоръчва да се готви с пресни зелени билки. Този съвет винаги дават и добре известните майстор-готвачи шеф Иван Манчев в „Кошмари в кухнята“ и шеф Виктор Ангелов в Hell’s kitchen.
Защо да използваме пресни билки?
Всяка салата, храна или ястие може да бъде подобрена с добавяне на пресни билки (и корени), например. Причина за това е, че кулинарните билки съдържат ароматни масла, пълни с допълнителни хранителни вещества. Те имат огромни ползи за здравето. Редовно използваните продукти като марулята, спанакът и зелето, просто не предлагат.
Изключително полезно е да използвате пресни билки ежедневно в умерени количества. Това е така, защото те съдържат много укрепващи здравето съединения.
Восновата на пестото, например, се използва босилек и много чесън, като и двете съставки предлагат значителни хранителни ползи. В основата на Za’atar се използват дива мащерка и риган, а в Chimichurri – пресен магданоз и риган. В много култури зелените билки се използват в ежедневните подправки заради вкусовите ползи за здравето и добрата доза хлорофил. Те се държат под ръка, предоставят се за ежедневна употреба и се консумират обилно.
Ако решите да използвате пресни зелени билки като гарнитура, те ще ви предложат кулинарна и визуална привлекателност, както и ползи за здравето и фин аромат. Дори малки количества билки като прясна мента, магданоз, копър, дафинов лист, корен от джинджифил, куркума и чесън могат да стимулират апетита и да подпомогнат храносмилането.
Начини за използване на пресни билки в готвенето
Фини билки: Това е традиционна смес, използвана в класическата френска кухня, състояща се от ситно нарязани пресен магданоз, лук, естрагон и кервел. Ако не можете да намерите кервел, можете да го замените с плосък листен магданоз и малко копър или естрагон или да комбинирате свои любими билки за уникален характерен вкус.
Букети от билки: В традиционната европейска кухня букетите от билки представляват връзки от пресни билки, които се завързват с канап и се поставят цели в супи, яхнии или печива, за да се извадят лесно от ястието след приключване на готвенето.
Букет гарни: класическа френска смес от пресни билки, която се използва за супи, яхнии, бульони, запеканки, месо и зеленчуци. Традиционно магданозът, мащерката, дафиновият лист, листата от праз и зърната черен пипер се връзват в снопче от кашкавал, но можете да замените кашкавала със задушени листа от праз, които се сгъват на снопче и се връзват с конец.
Ползи за здравето и употреба на кулинарните билки
Босилек:
Красива, яркозелена листна билка, която е богата на антиоксиданти и съдържа противовъзпалителни и имуноподдържащи свойства. Смята се, че босилекът стимулира хормоните, отговорни за създаването на усещане за щастие и повишена енергия. Той подпомага нервната система, храносмилателната система, белите дробове, черния дроб и мозъка. В средиземноморските страни хората са вярвали, че яденето на босилек през нощта насърчава съня, а пиенето на чай сутрин – бодростта.
Използване: Направете чай от босилек с лимон и мед, като смачкате листата преди запарване. Той е класическа билка, която се използва в песто, летни салати и сандвичи или в комбинация с домати и авокадо. Босилекът може да се накъса пресен върху варени зеленчуци, супи, паста, боб и леща.
Дафинов лист
Дафиновият лист от вечнозелено дърво има топъл смолист аромат, който подпомага храносмилателната система и спомага за разграждането и елиминирането на мазнините. Той има и леко диуретично свойство и може да облекчи подуването на корема. Използван като леко тонизиращо средство, той може да помогне за повдигане на духа, поради което гърците и римляните са вярвали, че дафиновите листа могат да донесат щастие и да подпомогнат артистичното вдъхновение.
Употреба: Разкъсайте листата преди употреба, за да се освободят маслата, и ги използвайте в началото на готвенето. Едно листо е всичко, което ви е необходимо, за да си направите ароматна и ободряваща чаша чай. Може да се използва и в супи, сосове, запеканки и зеленчукови ястия, както и с боб и леща.
Магданоз
Сроден на лука, праза, шалота и чесъна, лукът е с високо съдържание на антиоксиданти, противовъзпалителни съединения и витамин С. Той е също така добър източник на холин, може да повиши здравината на костите поради съдържанието на витамин К и може да помогне за предпазване от хронични заболявания.
Употреба: С мек вкус, лукът е чудесен за яйца, картофи и свежи салати и дресинги. Чудесен е и за поръсване върху риба, боб и повечето зеленчуци.
Кориандър
Кориандърът е естествено силно ароматно растение, което се използва по целия свят в много етнически ястия и може да стимулира храносмилателните ензими, да облекчи лошото храносмилане, да поддържа нивата на кръвната захар и да предпазва от оксидативен стрес. Той може да спомогне за успокояване на нервите, намаляване на тревожността и подобряване на съня. Кориандърът е антимикробен и противовъзпалителен. Той също така поддържа сърдечно-съдовата и отделителната система и помага за прочистване на черния дроб и повишаване на умствената функция.
Употреба: Кориандърът е охлаждаща билка и се използва в гуакамоле, салса, традиционни мексикански ястия, чили, супи, яхнии, салати с паста и заквасена сметана. Той озарява всяко ястие със свежия си аромат.
Копър
Употребяван обилно, копърът може да подпомогне храносмилането, борбата с инфекциите и поддържането на здравословни нива на холестерола. Той може също така да облекчи кашлицата, да подпомогне бъбреците, да повиши имунитета и да помогне за успокояване на хълцането. Освен това се счита, че има някои седативни свойства, така че може да помогне за съня, ако се консумира през нощта.
Употреба: Копърът е чудесен, нарязан в прясно състояние върху риба и салати или поръсен върху краставици и цвекло. Той е вкусен и в ястия с боб, супи и яхнии и може да се използва за овкусяване на млечни и ядкови сирена.
Чесън
Чесънът е известен в цял свят както с вкусовите си качества, така и с терапевтичните си ползи, а употребата му датира още от Древен Египет преди 4500 години. Известен е с антисептичното си действие и е подробно изследван и документиран както на Запад, така и на Изток. Смята се, че има загряващо и укрепващо действие върху дихателната система и служи като отхрачващо средство. Освен това поддържа здравословното кръвообращение и нивата на холестерола. Високото съдържание на серни съединения подпомага производството на колаген в организма и, ако не друго, помага да се държат вампирите надалеч!
Употреба: Чесънът на прах и чесновата сол не са толкова полезни, колкото пресният чесън. От терапевтична гледна точка чесънът е най-добър, когато се използва суров. Чесънът подсилва много ястия със своя топъл вкус и ароматен аромат. Използвайте го обилно със зеленчуци, пълнозърнести храни, боб, месо, супи, паста, салати, хумус и дипове.
Риган
Риганът е диворастяща средиземноморска билка с топъл и пикантен вкус. Със силни антибактериални, противогъбични и антивирусни свойства, риганът има и силни противовъзпалителни свойства и от много векове се използва широко в готвенето-
Употреба: Риганът придава класическия „италиански“ вкус на доматените сосове, пицата и други ястия. Добре се съчетава с паста, сосове, супи, запеканки, както и с боб и леща.
Източник: Билки за здраве