ЕС обещава да осигури газ от газохранилищата след спирането на руския газ за Европа, но Bloomberg гръмна – запасите от газ в европейските хранилища са паднали до рекордно ниски нива.
Европа изразходва газовите си запаси по-бързо, отколкото когато и да било през последните седем години. Това съобщава агенция Bloomberg.
Според данни на Gas Infrastructure Europe, анализирани от агенцията, нивата в газовите хранилища са спаднали с 25 процентни пункта спрямо пиковите нива – такъв спад не е наблюдаван от 2018 г. насам.
Въпреки че няма опасност от незабавен недостиг, бързото изчерпване на запасите може да затрудни натрупването им преди следващия отоплителен сезон и рискува да повлияе на цените в краткосрочен план.
Единственият източник на руски тръбопроводен газ за европейските страни в момента остава „Балкански поток“, който получава гориво от „Турски поток“. Температурите са се понижили в повечето части на Северозападна Европа, което може да доведе до повишено потребление на газ. Маршрутът доставя около 14-15 млрд. куб. м газ годишно на Румъния, Гърция, Северна Македония, Сърбия, Босна и Херцеговина и Унгария, като минава транзитно през България.
Както е известно, от 1 януари Украйна спря транзита на руски газ, който продължи да се получава от няколко държави от ЕС и Приднестровието.
Освен това украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Украйна не обмисля подновяване на транзитното споразумение с „Газпром“ и даде да се разбере, че Киев няма да се съгласи да изпомпва руски газ под прикритието на азербайджански.
Ето какво обаче заяви Европейската комисия преди дни:
След като Украйна спря транзита на газ от Русия за Европа, доставките на газ за държавите от ЕС ще бъдат осигурени чрез алтернативни маршрути. Те ще бъдат през Германия и Италия, а също и чрез вземане на газ от хранилищата, съобщиха от пресслужбата на Европейската комисия по време на извънредното заседание на Координационната група по газ на ЕС, пише информационният и аналитичен сайт „Европейская правда“, цитиран от пресслужбата на Европейската комисия.
„Европейската газова инфраструктура е гъвкава и способна да приема газ от неруски произход“, заяви пресслужбата.
По този начин Европейската комисия заяви, че през 2025 г. няма да има проблеми с доставките на газ.
Любопитно, при информацията на Gas Infrastructure Europe за ниското ниво на газ в газохранилищата, за какво „справяне с проблема“ говори Европейската комисия?
Повече за обяснението на ЕК с какво точно ще заменим руския газ, прочетете в материала на SafeNews:
ГРЪМ от Европейската комисия: Ето с какво ще заменим руския газ
Източник – Bloomberg/Превод:SafeNews