„Острието'“ на Слави Трифонов, Ивайло Вълчев, става „докладчик в сянка“ за присъединяването на Косово и Северна Македония към ЕС.
Българският представител в Европейския парламент от „Има такъв народ“ Ивайло Вълчев ще бъде „докладчик в сянка“ от групата на Европейските консерватори и реформисти за Косово и Северна Македония. Това съобщи самият той по време седмото издание на конференцията Западни Балкани.
Конференцията е организирана от фондация „Нова посока“ / New Direction. Домакини са българският представител в Европейския парламент от 2014 до 2024 г. от ВМРО и заместник-председател на фондацията Ангел Джамбазки и настоящият евродепутат от „Има такъв народ“ и член на бюрото на Европейските консерватори и реформисти Ивайло Вълчев.
„За пръв път имам удоволствието да бъда на това събитие като български представител в Европейския парламент. И съм изключително щастлив, че в нашата страна се провежда такъв форум, който е платформа за важни разговори и обмяна на виждания. Защото Западните Балкани са все повече в центъра на погледа на Европа. Виждаме, че в момента едни държави са по-напред, едни изпълняват ангажиментите си, други са поели обещания, които да изпълняват. Краткият отговор на въпроса дали тези страни трябва да бъдат част от Европейския съюз е „Да“. По-дългият отговор е, че това трябва да стане, доказвайки, че имат своето място тям“, каза Вълчев.
Той коментира и отношенията между България и Северна Македония.
Северномакедонската страна се опитва да изостри реториката и да вкара България в разговор на висок тон. И се опитва да представи и пред своите граждани, и пред европейските партньори нещата така, сякаш за влизането на Северна Македония в Европейския съюз пречи България. Те го наричат билатерален проблем. А той не е такъв. Мнението на Българската страна е, че Северна Македония е подписала това, което е подписала – така нареченото Френско предложение. Това е договор между Република Северна Македония и Европейския съюз. Северна Македония няма проблем с България. България е добър съсед, който желае да я види в Европейския съюз. Но желаем да ги видим там, изпълнили всичко, което са поели като ангажимент. И искаме да доведем до знанието на всички, които ще контролират този процес, че ако Северна Македония не спазва нещо, то тя не спазва ангажименти към Европейския съюз, допълни Вълчев.
Темата коментира и заместник-председателят на „Има такъв народ“ и председател на парламентарната им група Тошко Йорданов.
„Основният проблем е, че Северна Македония е изкуствено създадена държава без собствен народ. Мога да дам сравнителен груб пример със САЩ, държава от другия край на океана, многонационална държава практически, която обаче няма претенциите, че е наследник на предколумбова Америка. За разлика от Северна Македония, която е многонационална, тъй като вътре живеят и българи, и албанци, и сърби, и турци, но те твърдят и търсят национална историческа идентичност в някаква нация, която чисто исторически не съществува. В този географски регион никога не е имало македонска държава или македонска национална идентичност. До идването на комунизма, Втората световна война и изкуственото създаване в Югославия на нещо подобно. От там идва това противоречие и този неистов стремеж на македонските ръководители за установяване на македонска народност, изградена въз основа на конфликт със съседните държави“, каза Йорданов.
Заради това и в момента северномакедонските управници упорито отказват да изпълнят условията на Европейския Съюз в преговорната рамка и да пишат българите като част от народите в държавата Северна Македония. Там е основният проблем. За наше съжаление, Европейският Съюз и нашите партньори все още не осъзнават колко различно е мисленето в държавата Северна Македония. На нея се гледа като на геополитическа точка в своеобразен конфликт Америка-Европа-Русия.
И самото присъединяване и започване на преговорите беше по политически причини. Те не бяха готови. Северна Македония не беше готова за започване на преговори. Самото подписване на преговорната рамка дойде по политически причини заради войната в Украйна. Мотивацията не беше разширяване на Европейския Съюз. Мотивацията беше игра на шах с Русия. И докато се гледа на този регион като на пешки, които трябва да бъдат в някаква геополитическа игра, първо – ние не можем да си оправим нещата помежду си, да си изгладим междудържавните отношения, и второ – присъединяването на Западните Балкани все повече се отдалечава, допълни Йорданов.
На срещата в София се дискутира присъединяването към ЕС на страните от Западните Балкани.
Сред основните теми са „Съвременните конфликти и възникващи заплахи: Ролята на Западните Балкани в политиката на ЕС за сигурност и отбрана“.
Събитието в София се организира в партньорство с „Варшавски институт“ и Младежка мрежа за европейска демокрация (EDYN).
Източник – Events Managment Bulgaria