За първи път в историята са открити дъждовни облаци извън Земята. За първи път в човешката история астрономите са открили дъждовни облаци извън нашата Слънчева система. Те са регистрирали водни капки на екзопланета, намираща се на 520 светлинни години от Земята. Това откритие е не само изумително, но и ни доближава до разбирането на условията на далечните планети.
Откритата планета се нарича K2-18 b. Тя е „мини-Нептун“ – газов гигант, чиято атмосфера съдържа водни пари, метан и други газове. Но най-изненадващото нещо в това откритие е потвърждението за наличието на облаци, съдържащи вода в течна форма.
Как са успели да направят това откритие?
Астрономите използвали космическия телескоп „Джеймс Уеб“, който е в състояние да различи малки промени в спектъра на светлината от звездата, преминаваща през атмосферата на планетата. Анализът показа, че K2-18 b има слоеве от облаци, в които вероятно се образуват водни капки.
„Това е първият път, когато регистрираме водни облаци на екзопланета“, коментират изследователите.
Те подчертават, че подобни открития могат да ни помогнат да разберем дали съществува живот на други планети.
Метеорологичните условия на K2-18 b са много различни от тези на Земята.
Планетата е осем пъти по-масивна от Земята и плътната ѝ атмосфера създава гигантско налягане. Въпреки това наличието на вода под каквато и да е форма е важна стъпка в търсенето на обитаеми светове.
Учените са убедени, че това откритие ще постави началото на нова ера в изучаването на атмосферите на екзопланетите. С всяка изминала година методите за наблюдение стават все по-прецизни, откривайки пред нас неподозирани хоризонти.
Източник – Pravda.ru/Превод:SafeNews