КЗП санкционира онлайн търговците на нерарешени лекарства. Установени са търговци, които извършват продажби, въпреки изричната забрана от закона. В ход е активна кампания на Комисията за защита на потребителите относно лекарства, отпуснати по лекарско предписание, които се предлагат по интернет. Санкциите ще са доста солени – до 50 000 лева.
Съществуват сайтове, на които се предлагат и продават лекарства, внесени от други държави, като предлаганите лекарствени средства не са разрешени за продажба на територията на Р България.
На един от проверените сайтове са открити неверни твърдения, че е онлайн аптека, което означава, че притежава разрешение за търговия с лекарствени продукти онлайн. Това може да остави грешно впечатление у потребителите, че онлайн аптеката е лицензирана и има разрешение да извършва търговия с лекарствени продукти.
Предоставянето на невярна информация е нелоялна търговска практика, поради което КЗП на свое заседание взе решение, че е налице такова и търговецът ще бъде санкциониран с до 50 000 лева. Също така ще получи забрана да заблуждава потребителите в бъдеще.
Само преди дни КЗП погна онлайн магазините, внасящи лекарства от Турция.
В мотивите на комисията се посочва:
- На първо място тези интернет страници не отговарят на законовите изисквания за търговия с лекарства. Те обаче са предпочитани от гражданите заради високите цени у нас.
- Наред с това по аптеките е регистриран сериозен дефицит на определени медикаменти. Това кара хиляди българи да се снабдяват с тях онлайн.
- От комисията отбелязват и, че онлайн продуктите нямат ясен произход. Също така не се знае как са съхранявани и често се употребяват без лекарско предписание.
Иначе търговията с лекарства от Турция процъвтява. И това се случва не само в интернет, а и по всеки панаир и десетки пазари в страната. Има информация, че търговците обикалят с микробуси с написани на ръка надписи.
Една от страниците е вече забранена от КЗП. Акцията е извършена със съдействието на ГДБОП.