За първи път глобалното затопляне надхвърли 1,5 градуса по Целзий за цяла година, според Агенцията за климата на ЕС. През 2015 г. световните лидери обещаха да се опитат да ограничат дългосрочното повишаване на температурата до 1,5 градуса по Целзий, което се смята за жизненоважно за избягване най-вредните ефекти. Спешните действия за намаляване на емисиите на въглероден диоксид все още могат да забавят затоплянето, казват учени.
„Това е много повече от всичко, което е приемливо“,
каза професор сър Боб Уотсън, бивш президент на климатичния орган на ООН, пред програмата Today на BBC Radio 4.
„Вижте какво се случи тази година с увеличение само с 1,5C – видяхме наводнения, суши, горещи вълни и пожари по целия свят и започваме да виждаме по-малко селскостопанска продукция и някои проблеми с качеството и количеството на водата“, каза той .
Ограничаването на дългосрочното повишаване на температурата до 1,5C над прединдустриалните нива
преди хората да започнат да изгарят големи количества изкопаеми горива – се превърна в ключов символ на международните усилия за справяне с изменението на климата.
В забележителен доклад на ООН от 2018 г. се казва, че рисковете от изменението на климата – като екстремни горещи вълни, покачване на морското равнище и загуба на видове от дивата природа – са много по-високи, ако средната температура се повиши с 2 градуса по Целзий, отколкото ако се повиши с 1,5 градуса по Целзий .
Дългосрочната тенденция на затопляне безспорно се дължи на човешката дейност – предимно изгарянето на изкопаеми горива, което отделя затоплящи планетата газове, като въглероден диоксид. Това е причината и за по-голямата част от затоплянето през последната година.
През последните месеци природният феномен, известен като Ел Ниньо , допринесе за повишаване на температурите,
въпреки че обикновено го прави само с около 0,2 градуса по Целзий. Глобалните средни температури започнаха да надвишават 1,5C на почти ежедневна база през втората половина на 2023 г., когато Ел Ниньо започна да влиза в сила, и това продължи до 2024 г. Ел Ниньо ще приключи след няколко месеца и глобалните температури ще се стабилизират временно и ще след това намалете леко, вероятно под прага от 1,5C. Но докато човешките дейности продължават да увеличават нивата на затоплящи газове в атмосферата, температурите ще продължат да се повишават през следващите десетилетия.
При сегашния темп на емисиите парижката цел за ограничаване на повишаването на температурата до 1,5C като дългосрочна средна стойност – вместо за една година – може да бъде надхвърлена през следващото десетилетие. Ефектите от изменението на климата ще продължат да се ускоряват с всяко малко увеличение на покачването на температурата – което видяхме през 2023 г. Допълнителен половин градус също значително увеличава риска от надхвърляне на „повратните точки“. Това са прагове в климатичната система, които, ако бъдат превишени, могат да доведат до бързи и потенциално необратими промени.
Например, ако ледените покривки на Гренландия и Западна Антарктика преминат повратна точка, техният потенциален неконтролиран колапс може да причини катастрофално покачване на световните морски нива през следващите векове. Изследователите обаче подчертават, че хората все още могат да повлияят на хода на глобалното затопляне. Светът постигна известен напредък със зелени технологии като възобновяема енергия и електрически превозни средства.
В допълнение, най-лошите сценарии за повишаване на температурата с 4 градуса по Целзий или повече през този век сега се считат за по-малко вероятни въз основа на настоящите политики и ангажименти. Може би най-окуражаващото от всичко е, че светът вярва, че нашата планета ще спре да се прегрява, след като емисиите на въглероден диоксид станат нула. Ефективното намаляване наполовина на емисиите през това десетилетие се счита за особено критично.
„Това означава, че в крайна сметка можем да контролираме глобалното затопляне въз основа на нашите избори като общество и като планета“, каза Зеке Хаусфадер, климатолог от базираната в САЩ група Бъркли Земя.
Бедствието не е неизбежно, подчерта ученият.
Източник: BBC
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News Showcase
Още новини четете в категория Свят