Глобалният пандемичен договор на СЗО се проваля? Все повече държави по целия свят отказват да подпишат т.нар. глобален пандемичен договор на Световната здравна организация.
Противниците на предложеното международно пандемично споразумение надделяха. Това се случи, след като Световната здравна организация не успя да постигне необходимото единомислие сред държавите членки на СЗО преди Световната здравна асамблея в понеделник в Женева.
„Светът все още се нуждае от пандемичен договор. Много от предизвикателствата, които причиниха сериозно въздействие по време на Ковид-19, все още съществуват“, заяви ръководителят на СЗО Тедрос Гебрейесус в петък, настоявайки, че неуспехът „не е провал. Ще опитаме всичко, вярвайки, че всичко е възможно, и ще направим това да се случи, защото светът все още се нуждае от пандемичен договор“.
„Не сме там, където се надявахме, че ще бъдем, когато започнахме този процес“, заяви в петък съпредседателят на борда за преговори на СЗО Роланд Дриес.
Представители на СЗО обаче не уточниха защо не може да бъде постигнат консенсус преди крайния срок. Според експерти причината за това са разногласия между правителствата по отношение на споделянето на информация за нововъзникващи патогени, средствата за борба с тях и дали споразумението трябва да бъде обвързващо или необвързващо.
Проектодоговорът предизвика разделение сред членовете на СЗО по отношение на обхвата на правомощията, които да се делегират на СЗО. Индия, Бразилия и Русия, както и Съединените щати, се противопоставиха на правно обвързващ договор, като републиканските губернатори в САЩ лобираха силно срещу него, заявявайки, че не искат да дадат на СЗО всеобхватни правомощия, ако настъпи друга пандемия.
В изявлението, изпратено до президента Джо Байдън тази седмица от над 20 губернатора от републиканските щати се казва: „Ако бъде прието, това споразумение ще се стреми да издигне СЗО от консултативен орган до глобална власт в областта на общественото здраве“.
Те пишат още: „Съгласно предложените изменения, генералният директор на СЗО се предполага, че ще получи едностранно правомощие да обяви „извънредна ситуация за общественото здраве от международно значение“ в държавите членки, простирайки се отвъд пандемиите, за да се включат редица други ситуации, възприети като извънредни“.
„Допълнителни опасения възникват по отношение на създаването на глобална инфраструктура за наблюдение и изискванията към държавите членки да цензурират речта, свързана с общественото здраве, потенциално улеснявайки разпространението на биологични оръжия“, се добавя в писмото. – „Ние се ангажираме да се противопоставим на всякакви опити за прехвърляне на власт на СЗО по отношение на обществената политика, засягаща нашите граждани, или на всякакви усилия на СЗО да утвърди такава власт над тях.“
С етикета „Фалшива новина“ и „дезинформация“ фактчекърите веднага реагираха в защита на глобалния пандемичен договор и нарекоха възраженията. Според тях дори правно обвързващ договор на СЗО за бъдеща пандемия няма да предостави на международния орган контрол върху политиката на държавите по време на пандемия и че договорът просто ще бъде ограничен до „широки препоръки“. Теза, на която малцина вярват след хистеричната и хиперболизирана реакция на последната пандемия.
Източник: Обективно