Гинка Върбакова пак е на фокус. Възложил съм проверка от инспектората по Закона за съдебната власт – това е инспекторатът, който може да проверява дейността на нотариусите. Това заяви в отговор на депутатски въпрос министърът на правосъдието Атанас Славов. Става дума за прехвърлените чрез свидетелски показания хиляди декари имоти от пазарджишките села Априлци и Сбор на фирмата на Гинка Върбакова „Риал Стейтс“, върху които вече е построен соларен парк.
Коя е Гинка Върбакова – нейното име нашумя покрай сделката за българския бизнес на ЧЕЗ.
В крайна сметка тя не успя да го вземе: Гинка Върбакова осъди КЗК за сделката с ЧЕЗ Ток от Слънцето Сега журналистическото разследване за имотите и соларния парк е на „Свободна Европа“ и от него излиза, че част от стотиците собственици са загубили имотите си за един ден при един нотариус. Едни и същи свидетели са се подписвали, че фирмата на Върбакова от години ги стопанисва и по давностно владение те са вписани на нея, без знанието на действителните им собственици. Но… свидетели в полза на фирмата са работници в нея.
Проверка показа, че например на 16 ноември 2022 г. със свидетелски показания нотариус Милена Минкова
е прехвърлила 51 малки имота от село Сбор – всеки под 10 декара, с обща площ близо 200 декара на „Риал Стейтс“ по давностно владение. Странното е, че има имот, придобит по същата схема дори след публикацията в „Свободна Европа“ от 29 февруари 2024. В петък – на 1 март т. г. с констативен акт, издаден по документи, е прехвърлен на въпросното дружество имот в село Сбор с площ 39 200 квадрата. (Този е последно придобитият от фирмата на Гинка Върбакова имот чрез давностно владение – преди десет дена) По едно от делата, заведено след извършване на операцията, става ясно, че при поредно посещение в своите имоти собственици констатирали, че черешовите им дръвчета на площ близо 5 дка са изсечени, а на тяхното място са поставени фотоволтаични панели. Такива имало и върху другия им наследствен имот от 3 дка. Започнали да разпитват живущите в село Сбор какво се е случило, когато разбрали, че на много хора имотите в землището са „откраднати“. Посетили за консултация адвокат, който, след проверка в регистър Икар, ги информирал, че техните два имота са част от общо 51, за които дружеството се е снабдило с констативен нотариален акт за собственост на имот, придобит по давностно владение. Сега техните овощни градинки са с орязани дръвчета, с променен идентификатор, обединени с множество други, с които е образуван уедрен имот с обща площ 270 декара.
И върху тях има фотоволтаици.
(Овощните градини са орязани, имотът е уедрен и върху него са поставени фотоволтаици) Според министъра на правосъдието в това разследване се изнасят достатъчно данни за извършване на обективна и обстойна проверка. „Но дори и да приключи тази проверка, ако има констатации за нередности при осъществяване на сделките, по закон министърът трябва да сигнализира дисциплинарната комисия към нотариалната камара, която да установи фактите, да се произнесе и да санкционира съответното лице“, поясни той. По думите му, казусът е част от поредица и припомня журналистическо разследване, публикувано преди около 6 г. от „Антикорупционния фонд“.
То касае същата фирма, но за сключени договори с община Пазарджик за продажба на земя на доста занижени цени пак във връзка с изграждане на фотоволтаичен парк. През 2008 г. Община Пазарджик сключва договор с фирма “Риал Стейтс” за продажба на общински имоти.
Срещу 500 000 лв. фирмата, собственост на Гинка Върбакова,
придобива близо 2 000 декара общинска земя и обещава инвестиция от 400 млн. лева. „За да си го представите – става дума за терен с големина от около 300 футболни игрища“, припомня „Свободна Европа“. Инвеститорът поема ангажимент да изгради соларен фотоволтаичен парк за 32 месеца. В случай на неизпълнение на условията по договора, се предвижда неустойка от 1 млн. евро. Тогава АКФ разкри, че фирмата на Върбакова не е изпълнила ангажиментите си по договора, но общината не си търси парите. В разследването се твърди, че са изсечени около 5 хиляди дървета дъб и бук. Оценката на изсечената дървесина според АКФ е около 500 000 лева, което е точно цената, за която Върбакова купува земята от общината.
„Очевидно става въпрос за системност, най-малкото за системен интерес на тази фирма в района на землищата на община Пазарджик“, каза министърът. Той припомни, че през 2019 г. са подадени и сигнали за казуса между община Пазарджик и фирмата на Върбакова до прокуратурата, но няма информация да е произлязло нещо от тези сигнали. „Аз ще събера още информация, ще оповестя резултатите от проверката, която извършва Министерството на правосъдието, и се надявам и другите правоохранителни органи да обърнат внимание на този казус“, подчерта Славов.
Източник: Actualno.com
Още новини четете в категория България
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News