Георги Кадиев изби рибата: На върха на прогреса стои философът, на дъното- зелената еуглена. С тази култова фраза и нетипичен начин започва своя преглед на геополитическите новини на отминалото денонощие бившият зам.-министър на финансите и политик от БСП Георги Кадиев. Подборът и поднасянето им, които мазят на избор на дългогодишен редактор в медиите си заслужават вниманието.
SafeNews публикува материала без редакторска намеса:
На върха на прогреса стои философът, на дъното- зелената еуглена, според английският философ Бертран Ръсел. Само че това е гледната точка на философа, никой не знае гледната точка на зелената еуглена, добавил.
Всичко е въпрос на гледна точка и ето моята за днешните геополитически новини:
• В САЩ, Тръмп иска да прекръсти Панамския канал на Американски канал. И да си го вземе обратно, разбира се. Панамският канал е панамски от 1999 съгласно договор, подписан от Джими Картър през 1977. Панамският президент каза „каналът е панамски и ще остане такъв“, Тръмп написа в Х „Ще видим“. Сега чакаме да тресне панамците с тарифи, както направи с колумбийците, и те да свият байраците. 80% от преминаващите през канала кораби тръгват и пристигат в американски пристанища. Тръмп просто повтаря Путин- иска да го запомнят с това, че е увеличил територията на САЩ.
• Също в САЩ, Мъск е решил да превземе Германия и Великобритания чрез подкрепата си за крайнодесните там. Мъск повтаря това, което направи в бизнеса- идентифицира един утвърден, позастарял бизнес и го атакува с иновативен стартъп. Така направи с финансовия бизнес и Пейпал, с автомобилния бизнес и Тесла и с космическия бизнес и СпейсХ. Не знаем дали ще успее в политиката, но нямам съмнение, че Европа се нуждае от промени, но не тези, които прокламира Мъск. На последната си онлайн проява на митинг на Алтернатива за Германия каза, че „Германия трябва да спре да се вглежда във вината си“, което е точно каквото говорят нео-нацитата.
• Въф Франция, премиерът Байру влезе в конфликт със социалистите, които заплашиха да не подкрепят бюджета му. Конфликтът е заради негово изказване в подкрепа на анти-миграционната политика на пометения от ураган френски остров Майо, където населението е крайно бедно и започна да експортира мигрантите си от съседните Коморски острови, които са 25% от населението на Майо. Островът гласува плътно за Мари Льо Пен.
• В Германия, днес Бундестагът ще гласува две предложения за миграционната политика. Едното е предложение за затваряне на границите за мигранти. Другото е законопроект, предложен от Мерц, за оттеглянето на германско гражданство за имигранти, извършили престъпление. Това е първият път, когато ХДС предлага законодателство, което е подкрепено от Алтернатива за Германия. Двете предложения включват отхвърлянето на всички търсещи убежище в Германия и задължителното арестуване под стража на всички, определени за депортиране. Напомням, че това е следствие на убийството с нож на 2-годишно дете от афгански мигрант, определен за депортиране в България. Това не е законодателство, а политическо изявление- ХДС се преориентира и наглася законодателството си според програмата на Алтернатива за Германия. По последно проучване ХДС пада на 29%, АзД на вълната на Мъск качва на 23%.
• В Словения, правителството планира втори пакет от промени в данъчното законодателство на страната, които ще включват въвеждането на нов данък върху недвижимите имоти. Данъкът върху недвижимите имоти ще е насочен само към собствениците на няколко имота, като първият имот не се облага с данък. Целта е да изкара свободните имоти на пазара на недвижими имоти в опит да се намалят наемите. Словения също така намалява данъците на физическите лица в опит да запази изтичавнето на млади хора, които напускат поради високи данъци и скъпи жилища. Ето ми една нова форма на приход за нашето парвителство- увеличен данък за втори имот.
• В Турция, правителството планира да увеличи ставката на данъка върху банковите лихви от 10% на 15% върху депозитите с падеж до 6 месеца. Лихвите по депозити от 6 до 12 месеца се облагат със 7,5%, а над 12 месеца- с 5%. Ето ми още един източник на приходи за бюджета. Някога Дянков го беше направил и после го махнаха.
• В Унгария, предимството на опозиционната партия Тиша над управляващата Фидеш продължи да расте през януари, според проучване. Тиша има 26% подкрепа сред всички гласоподаватели и 37% сред решените гласоподаватели през януари, като преднината пред Фидеш е 3% сред всички гласоподаватели и 7% сред решените да гласуват. Стабилното повишаване на популярността на Тиша обаче се забавя. Фидеш още не успява да възвърне популярността си, Но Орбан винаги се представя над очакваното на истинските избори.
• Също в Унгария, правителството обяви, че ще продължи да следи тенденциите в потребителските цени на храните и ще се намесва при необходимост. Според последните данни от базата данни за онлайн мониторинг на цените има значителен ръст на цени на храни, включително 23% скок на цените на млякото, 15.5% скок на цени на масло и т.н. У нас никой нищо не следи и никой не се намесва. Помните ли, че имаше едно табло с цени пред икономическо министерство? Отдавна го свалиха.
• Също в Унгария, опозицията повежда протести срещу управляващите заради т.нар. проект мини-Дубай. Правителството продаде неизползван парцел близо до центъра на Будапеща на строителен предприемач от Дубай Eagle Hills Group, на цена от 50.9 млрд. форинта (120 млн. евро). Цената бе счетена за твърде ниска и нарушава правото на предимство на община Будапеща да закупи парцела. Опозиционният кмет на Будапеща Карачони категорично се противопостави на застрояването. Очакваната стойност на застрояването на спорния терен е 12 млрд. евро и включваше разрешителни за строеж на високи до 500 метра небостъргачи. Чакам и тук нашите да започнат да правят мини-Дубай, за да вържат бюджета.
• В Румъния, правителството договори с ЕС 7-годишна фискална програма, в опит за намаляване на бюджетния дефицит под 3 % от БВП до 2031. Неокончателните данни за бюджетен дефицит за 2024 показват дефицит от 8.6%, а за 2025 са заложени 7%, като от свалените 1.6% дефицит 0.6% дойдат от приходи и 1% от разходи. Като пример, досега ИТ компаниите не плащаха социални осигуровки към втория стълб, само към първия. Това отпадна. Или в енергетиката- министърът на енергетиката, като мажоритарен акционер, предложи да се намали броят на управленските позиции с 30%, да се намалят разходите за административен персонал с 20%, да се съкратят административните разходи с 20%, да се намалят разходите за развлечения и спонсорство с 50% и да се ограничи наемането на нови хора до абсолютно необходимо. Тук да сте чули такава мярка, дори една? Готов съм да приема всякакви фискални ограничения, ако обаче първата мярка е намаляване на заплати на министри и депутати с 50%.
• В Русия, през 2024 износът на втечнен газ се е увеличил с 4%, достигайки рекордните 33.6 млн. тона. От общия износ 52% са отишли за Европа, като основните вносители са Франция, Испания, Белгия и Холандия. Останалите 48% са отишли в Азия, основно Китай и Япония. Де го Асен Василев да спре омразния руски газ и на французите? Ние сме от малкото идиоти, които спряха руския газ, за да купуваме пак руски, ама брандиран като турски.
• Също в Русия, през 2024 г. износът на зърно достигна исторически връх от 72 млн. тона, спрямо 68,6 милиона тона през 2023. Основни вносители на руско зърно през 2024 са Египет (11.1 млн. тона), Турция (7.2 млн. тона), Иран (5.6 млн. тона), Саудитска Арабия (4.6 млн. тона), Бангладеш (3.9 млн. тона), Алжир (2.8 млн. тона) , Кения (2.6 млн. тона), Либия (2.5 млн. тона), Сирия (2 млн. тона) и Йемен (2 млн. тона). Правителството прогнозира, че до 2030 износът на зърно ще надхвърли 75 млн. тона. Пшеницата е 80% от този износ.
• В Хърватска, правителството подаде заявка за плащане за 836 млн. евро по Плана за възстановяване и устойчивост, след като изпълни 26 нови показателя, като се очаква парите да бъдат изплатени до края на март. Хърватска досега е подала искания за 5 транша, по един на всеки 6 месеца, след завършването на 157 реформи. Хърватия ще получи 10.5 милиарда евро по ПВУ като безвъзмездни средства и заеми до 2026. БВП на Хърватия се очаква да бъде с 8% по-висок до края на 2030, отколкото би бил без подкрепа от фондовете на ЕС. Отчайващо е- ние сме едва на първи транш, половината реформи са доникъде, разните пекановци, томиславдончевци, асенвасилевци и пр. я свършиха като кучето на нивата.
• В Сърбия, решение дали да бъдат свикани предсрочни общи избори или да бъде съставено ново правителство след оставката на премиера Вучевич ще бъде взето след около десетина дни, обяви президентът Вучич, след като присъства на извънредно заседание на правителството. Според законовата процедура трябва да бъде избрано ново правителство до 30 дни, след като парламентът приеме оставката на премиера или трябва да бъдат насрочени нови избори. Вучич обяви, че има предвид три или четири имена за потенциални кандидати за премиер, но не е сигурен, че няма да има предсрочни избори. Ако изборите се свикат, най-реалистично е гласуването да е през април. Сръбските студенти ни направиха показно как се протестира. Тук изгубихме и продадохме тази енергия през 2020.
• В Чехия, управителят на централната банка обяви, че иска да инвестира до 5% от активите на банката в биткойн. Предложението ще се разгледа на редовното заседание на борда на чешката централна банка утре. 30% от активите на централната банка на Чехия са в акции. За разлика от тях, БНБ има крайно консервативна политика (определена и по закон), като 100% от активите извън паричните средства са в държавни ценни книжа, специални права на тираж на МВФ и злато. Никакви корпоративни акции, никакви биткойни.
Сега знаете повече за света около нас, както аз го виждам.
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
Още новини четете в: Коментари
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News