Георги Димов, бившият консул на България в Одрин, коментира специално пред SafeNews, че официалното заявяване на министъра на външните работи Хакан Фидан за присъединяване на Турция към БРИКС е поредната дипломатическа игра на Ердоган. Георги Димов твърди, че изявленията на турския външен министър са в посока на заявено намерение
„Те може да се оценяват по различни начини и критерии. Нека уточним, че изявленията бяха направени по време на визитата на Фидан в Китай. Това е първата визита на високо равнище на Турция от дванайсет години насам в държава от БРИКС. Там бяха обсъдени две теми: БРИКС и ситуацията в Газа. Подразбира се, че официална Анкара гледа на БРИКС като своеобразна алтернатива на нейното членство в ЕС. Нещо като по-различна, заместваща платформа за интеграция. Пак подчертавам, това е само изразено желание и предстои да видим, как ще са развият събитията. Аз съм умерен песимист на тази тема. Нека и това да подчертаем, че в интерес на истината Турция чука на вратата на ЕС повече от 60 години. Има и конкретика по темата. Стана известно, че турският външен министър ще участва на срещата на външните министри от БРИКС на 10-11 юни в Нижни Новгород, Русия“, каза бившият генерален консул в Одрин Георги Димов.
Според Георги Димов има турски изявления, че те виждат потенциал в БРИКС
„Не случайно и говорителят на Кремъл Дмитрий Песков приветства желанието на Турция. БРИКС ни служи и като отправна точка за констатация, че активизира тройната ос на сътрудничество между Турция, Русия и Китай. Има промени в акцентите на външната политика на Турция за тази тройна ос на сътрудничество по няколко линии. На първо място, за евразийско сътрудничество и пътя на коприната. Второто е конкретното, което обсъждаме – по линия на БРИКС. Третото е за уреждане на конфликта в Близкия изток. И четвъртото включва известно замразяване на темата „Украйна“, поясни Георги Димов.
Георги Димов твърди, че се забелязва намек за изнудване, включително и вербален опит за балансиране между Глобалния Запад и Глобалния Юг. Това става на фона на стратегическите и тактически изчаквания на резултатите от президентските избори в САЩ на 5-ти ноември. Той направи и друга връзка между американските избори и Турция: на 5-ти ноември се навършват 22 години, откакто Ердоган идва еднолично на власт. Георги Димов е категоричен, че със сигурност се забелязва не само тактическа, но и стратегическа ориентация на външната политика на Турция. Според него много показателни са активностите на турския президент Реджеп Таип Ердоган.
„След катастрофалната загуба на 31-ви март Ердоган силно активизира външнополитическата си дейност в района на Близкия Изток. Имаше визита в Обединените Арабски Емирства. След това имаше посещение в Египет, където не е ходил през последните 12 години. Имаше и много показателна визита отново след 12 години в Ирак. В Истамбул беше на посещение политическият лидер на „Хамас“ Исмаил Хания – на 20-ти април. Това са действията на Анкара и лично на Ердоган, които показват поне в краткосрочен план, какво може да се очаква от турската външна политика като намерения. Има и анонси за евентуално уреждане на отношенията между Турция и Сирия и лично между Ердоган и Башар Асад. Бих искал да направя връзка и с вътрешната политика в Турция. Както се показа, Украйна не е толкова подходяща политическа дъвка за печелене на електората. Но такава може да бъде временното обгрижване на палестинците“, анализира Георги Димов.
Георги Димов открои като показателно, че турският президент вече обръща повече внимание на вътрешната политика
„Някак си вътрешнополитическата му сръдня от загубата на изборите отстъпи на заден план. Сега в Турция има редица инициативни ходове – на първо место на партийно ниво. По отношение на правителството се очакват много големи промени в президентския кабинет. Най-вероятно само трима министри могат да запазят постовете си. Предприемат се и много строги мерки за икономии. Действително там икономическото положение е плачевно. Техният Национален статистически институт само преди няколко дни изнесе, че равнището на инфлацията през май на годишна база е достигнала 75%“, каза дипломатът Георги Димов.
Георги Димов обърна внимание, че трябва да се очакват ходове за правене на нова Конституция
Според него това ще помогне на Ердоган да се бетонира във властта. Така светският характер на държавата ще остане в историята. Георги Димов смята, че ще бъде „обезглавен“ Конституционният съд, защото пречи. Има и намерения Министерството на националното образование да прерасне в Министерство на религиозното образование. В това министерство програмите акцентират върху религиозната тематика. Дипломатът подчерта, че това са процесите в Турция, които може да се очакват и трябва да ги следим. Те имат отношение към нас като съседна държава.
SafeNews припомня, че Турция е разочарована от отношението към нея в ЕС
През 1963 г. тя подава молба за приемане като асоцииран член в тогавашната Европейска икономическа общност – предшественика на ЕС. През 1987 г. вече официално кандидатства, а през 1999 г. – точно преди 25 години, е приета за страна-кандидат и фактически започва преговорите през 2005 г. – приблизително вече 20 години без никакъв резултат. Докато руският президент Владимир Путин заяви още през 2022 г., че очаква Анкара да се присъедини към БРИКС. След изявлението на Хакан Фидан говорителят на Кремъл Дмитрий Песков съобщи, че Русия е доволна от изразения интерес на Турция да се присъедини към групата държави БРИКС. Той добави, че въпросът ще бъде включен в дневния ред на следващата среща на върха на организацията.
Автор: Цоня Събчева