Франция представи ревизирани предложения за забрана на използването на имена като „стек“ или „ребърца“ за произведени в страната храни на растителна основа, предаде БТА. Целта е да бъде избегнато подвеждането на потребителите по отношение на алтернативите на месото.
Франция е първата страна членка на ЕС, която се опитва да въведе подобна забрана. Мярката беше приета за пръв път през юни м. г., но месец по-късно беше отменена от най-висшия административен съд с аргумента, че забраната е твърде неясна, а времето за прилагането й – твърде кратко.
Глобалният пазар на богати на протеини растителни храни расте бързо през последните години, стимулиран от търсенето на здравословни и екологични храни. Индустрията обаче често ползва названия, типични за месните храни, което предизвиква гнева на животновъдите и месопреработвателите във Франция, най-големият земеделски производител в ЕС.
Новият проектозакон, който се отнася само за продукти, които са произведени и продавани във Франция, предвижда 21 названия на месни продукти като „стек“, „шницел“, „ребърца“, „шунка“ или „кълцано“ да бъдат ползвани за продукти на растителна основа.
Повече от 120 названия, асоциирани с месо, като „варена шунка“, „пилешко“, „наденица“ или „бекон“ ще бъдат смятани за приемливи, ако съдържанието на растителен протеин в тях не надхвърля определени количества, вариращи от 0,5 на сто до 6 на сто.
Думата „бургер“, широко използвана от много хранителни брандове, за да привлича клиенти, не присъства в забранителния списък.
Забраната ще влезе в сила три месеца след публикуването й в официалния държавен вестник, за да бъде дадено време на производителите да адаптират етикетите си. Тя освен това им оставя възможността да продават още цяла година вече произведените си продукти със старите етикети.