На въпрос какво го прави щастлив, Франк Мартела отговаря, като протяга телефона си и показва снимка на редица ярко оцветени детски велосипеди.
„Водех най-малкото си дете в детска градина, когато видях всички тези малки велосипеди – стотици от тях паркирани отвън“, споделя той пред Insider.
Някои от децата, които са на 7 години, пътуват сами до и от училище и излизат да играят сами, а Мартела, който е философ и изследовател в университета Аалто в Еспоо, на 20 км от столицата на Финландия Хелзинки, цени свободата, която трите му деца имат там.
„Малките деца могат да се движат сами“, каза той. „Това е нещо, за което финландците може би не се замислят, ако никога не са били извън страната. Те просто го приемат за даденост.“
Високите нива на социално доверие във Финландия може да са една от причините страната да бъде класирана като най-щастливата в света за шест поредни години. Както отбелязва World Happiness Report, който прави класацията, повечето финландци очакват да им върнат портфейла, ако го загубят.
„В Хелзинки е напълно нормално да оставите бебето навън, очевидно с бебефон и ако е възможно до прозореца, за да можете да виждате количката, докато пазарувате или пиете кафе“, обяснява Дженифър Де Паола, социален психолог и експерт по Финландско щастие, която се мести във Финландия, когато е на 25 години.
Страната е известна и с акцента си върху баланса между професионалния и личния живот
Хели Хименес от Visit Finland пък казва, че финландците са изненадани, че хората в други страни нямат „прости умения“, като например как да палят огън сред природата.
Финландците са освободили децата си, вярват на съседите си, общуват с природата и напускат работа навреме.
Но ако ги попитате какво мислят за доклада за щастието, ще получите изненадващ отговор
„Винаги сме изненадани, че все още сме първите“, признава Мери Лариваара, защитник на психичното здраве, пред Insider. „Всяка година има дебат като „Как е възможно това?“
Всъщност местните жители, с които медията разговаря, са раздразнени от проучването и дори раздразнени от глобалното възприятие за тях като щастливи. Споменаването на доклада предизвиква въртене на очи и въздишки.
„Ние не сме съгласни с това – просто не е реално за нас“, казва анонимен интериорен дизайнер.
Според Хименес по-добра дума за описание на финландците би била „доволство“.
„Защото сме доволни от живота си“, допълва тя.
Част от проблема е в проучването, което се публикува от мрежата за решения за устойчиво развитие на ООН и е написано от екип от независими експерти.
Данните за класацията са взети от Gallup World Poll, световно проучване, което иска от хората да оценят живота си по въображаема стълба, измерваща най-добрия и най-лошия възможен живот за тях. Анкетираните оценяват собствения си живот по скала от 0 до 10.
„Въпросът, който зададоха на участниците, е колко сте доволни от живота си в момента. Така че няма и помен от щастие“, каза Де Паола. „Щастието има повече общо с емоциите и начина, по който емоциите се предават. Така че да се усмихваш, да си весел, да си радостен, са по-свързани с щастието, отколкото понятието за удовлетворение от живота. По-секси е да го наречем Световен доклад за щастието, отколкото доклад за удовлетвореността от живота.“
Финландците не се смятат за изключително щастливи хора. Всъщност страната може да бъде доста песимистична
Финландците „не са толкова добри в създаването на атмосфера на оптимизъм“, казва Лариваара, защитник на психичното здраве. Но тя бърза да добави, че песимизмът и задоволството могат да съществуват едновременно.
Финландците често са възприемани като интроверти и държащи на себе си. Финландците си гледат работата. През лятото тези, които имат средства, може да се оттеглят в частни летни вили в провинцията за седмици наред. Но климатът наказва. Зимите в страната са студени и необичайно тъмни, особено на север, където има почти непрекъсната тъмнина през зимата.
Но също така е вярно, че финландците са много доволни от това, което имат
„Те ни се обаждат и просто ни питат дали харесваме живота си. Ние просто казваме, че в момента няма нищо лошо, може би ще се обадим утре“, казва местен жител за проучването.
Може би става дума за това, че финландците са щастливи, а че нямат някои от силните страхове, които можете да намерите на други места.
Правителството на Финландия спонсорира една от най-стабилните социални системи в света. През 2021 г. скандинавската държава е похарчила 24% от нейния брутен вътрешен продукт за социална закрила — най-високата от всяка друга страна от ОИСР през тази година. Данъците в страната са високи, но жителите получават много в замяна.
Здравеопазването и образованието са безплатни за всички жители – чак до докторската степен. Страната също така плаща за част от разходите на семействата за отглеждане на деца, а работниците имат право на четири седмици лятна ваканция и една седмица зимна ваканция в допълнение към 13-те национални празника на страната.
Финландците са социализирани и научени от ранна детска възраст да не се примиряват с лошите условия на труд, казва Де Паола:
„Правилно заплащане, правилни почивки, подходящо работно време и да имат работа, която отговаря на техните способности – това са все неща, които всеки финландец очаква.“
Например, ако загубите работата си във Финландия, държавата ще ви помага, докато не намерите нова.
„Не е нужно да се интересувате толкова много от парите, както в страни като САЩ“, казва Мартела. „Ако загубя работата си, това не засяга образованието на децата ми или здравеопазването на жена ми или нещо подобно.“
Като цяло финландците също са по-малко драматични в своите стремежи, когато става дума за неща като богатство и като цяло споделят „постижима“ идея за това какво означава да си доволен от живота си.
„Не бих казал, че мечтите им са големи, но мечтите са постижими“, казва Де Паола пред Insider.
Колкото и забавни да могат да бъдат споделянето и обсъждането на подобни оценки, те разбира се скриват предизвикателствата, с които се сблъсква всяка страна, дори Финландия.
„Хората забравят, че и други страни имат социални проблеми“, казва Лариваара. „Трудно е да се намери страна, в която да нямаме тези проблеми.“
Лариваара посочва криза на психичното здраве, която удря особено силно тийнейджърите.
Както в много страни, във Финландия се наблюдава нарастване на психичните заболявания при подрастващите по време на пандемията. През пролетта на 2021 г. удовлетворението от живота е намаляло сред тийнейджърите, докато тревожността, депресията и чувството за самота са се увеличили в сравнение с 2019 г., според проучване в списанието Child and Adolescent Psychiatry and Mental Health, което цитира финландско изследване, в Април.
Като цяло оплакванията от психично здраве от финландски юноши се увеличават през последните две десетилетия, според доклада.
Финландия също има застаряващо население. Според справочното бюро за населението 21,9% от населението на Финландия е на 65 и повече години.
Страната има третият по големина процент на възрастни хора в света, като се нарежда точно след Япония и Италия
И разбира се има разделение на богатството. Две момичета са на мнение, че само богатите хора в града са „щастливи“, тъй като могат да си позволят да правят неща като оттегляне в „летните си вили“ в провинцията за дългите летни ваканции.
Говорейки за себе си, Де Паола казва, че е почувствала повишено удовлетворение от живота, откакто се е преместила във Финландия от Италия, където е израснала.
Тя цени най-много усещането, че във Финландия може да направи пауза и да промени хода на живота си, благодарение на спокойния подход на страната към „крайъгълните камъни“. Хората периодично прекъсват кариерата си и се връщат в университетите на всякаква възраст след работа.
„Тук нещата не са поставени в калъп“, казва тя.
След обучението си за клиничен психолог в Италия, тя каза, че „естественият път би бил да отида в училище по психотерапия и да стана психотерапевт“.
„Но тук просто си взех пауза и няколко години работех странна работа, за да разбера какво искам да правя“, каза Де Паола, която сега работи по своята докторска степен.
Имаше и някои изненади.
Когато финландският партньор на Де Паола я заведе в „лятна вила“ — известна като mökki — за първи път, тя забеляза, че много от къщите нямат електричество, а други дори нямат течаща вода.
Вместо това финландците обичат да се къпят в езера.
„Това е нещо странно, което прави финландците щастливи“, каза тя.