Фармацевти на бунт: Лекарствата не са вафли и безалкохолни, за да се продават в машини!
Инициативен комитет на магистър-фармацевти алармира, че автоматизираната система за продажба на лекарства за опасна. Това се посочва в позиция на комитета, изпратена до медиите.
Поводът са законодателните промени за въвеждане на автоматизирана продажба на лекарства от така наречените вендинг автомати за лекарства.
Парламентът прие на първо четене законопроект за допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, с който се създава правна възможност в населени места, в които има установен недостиг на аптеки, да бъдат поставени автомати за продажба на лекарствени продукти, съобразно регулацията на действащата нормативна уредба.
Тези промени създават критични рискове за здравето и живота на пациентите, поради възможността за неконтролирано разпространение на лекарствени продукти без необходимата консултация и контрол от квалифициран фармацевт, предупреждава Инициативният комитет на магистър-фармацевтите в България.
“Лекарствата не са вафли и безалкохолни напитки“, казват от комитета. Лекарствените продукти са специален вид стока, която изисква прецизна дозировка и консултация от професионалист, подчертават специалистите.
“Неправилното приемане или дозиране на лекарства може да има тежки последствия за здравето на пациента, включително фатални случаи”. Аделина Любенова, председател на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите в България алармира, че има риск пациентите да злоупотребят с лекарствата, което да доведе до предозиране, опасни взаимодействия с други медикаменти или други странични ефекти.
В проекта няма конкретни разпоредби, които да посочват кой ще носи отговорност за неправилната употреба на лекарства, закупени без консултация с фармацевт, обявиха още от комитета.
Според действащото законодателство отпускането на лекарства е регулирано, а аптеки с професионални фармацевти осигуряват този процес да бъде безопасен и съобразен с нуждите на пациента, подчертават оттам. Инициативният комитет на магистър-фармацевтите настоява законодателите да преоценят предложените промени, като се вземат предвид здравните рискове за населението.
SafeNews припомня, че парламентът даде зелена светлина за разпространението на вендинг машини за лекарства, които се изписват без рецепта. Предложението на партия “Възраждане” беte прието на първо четене с промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Подкрепа дадоха групите на ГЕРБ-СДС, ИТН, “Възраждане”, БСП, ПП-ДБ се въздържаха, ДПС бяха против.
Предложението е да се осигури достъпа на населението до лекарствени продукти във всички области, общини и населени места и неработещи аптеки, включително денонощни. В населените места, в които е установен недостиг на аптеки, ще се създава правна възможност да бъдат поставени автомати за продажба на лекарствени продукти съобразно регулацията на действащата нормативна уредба.
Спорът в пленарната зала бе дали има опасност от предозиране или достъп на лекарствен продукт за деца. Маргарита Мехаева от “Възраждане” подчерта, че за година са открити едва 13 денонощни аптеки, а малките населени места имат сериозна нужда от реален достъп до лекарства. От ГЕРБ по принцип са “за” предложението.
Проф.Костадин Ангелов подчерта, че ще подкрепят предложението на “Възраждане”, но предупреди: “Този законопроект между първо и второ четене трябва да бъде изрядно поправен и да бъде пригоден към българското законодателство, така че да реши всички онези проблеми, които съществуват, но и да гарантира безопасната употреба на лекарства”.
Катя Панева от “Продължаваме промяната – Демократична България” е категорично “за” присъствие на лекар или фармацевт при отпускането на лекарства, независимо дали те ще бъдат в аптека или от вендинг машина.
“Нека бъдем отговорни и внимателни в своите решения, защото здравето на нашите деца и родители е най-голямата ценност. Този законопроект трябва да бъде преразгледан, защото една голяма част от него наистина не съответства със законодателството”, заяви тя.
Източник: Медикъл нюз