Преди европейските избори между 6 и 9 юни лидерите на ЕС и самият Европейски съюз все по-често се оказват мишени на кампании, разпространяващи фалшиви новини. Премиерът на Полша Доналд Туск, стрелбата по министър-председателя на Словакия Робърт Фицо и новите правила на ЕС за борба с прането на пари бяха обект на дезинформация през последните дни.
Независимо дали става дума за опит за дискредитиране на политически съперници или за твърдения относно регулациите на ЕС, социалните медии са пълни с фалшиви разкази
Един такъв пример произтича от драматичната стрелбата по министър-председателя на Словакия Роберт Фицо. Тя предизвика множество политически мотивирана дезинформация онлайн.
Потребителите на социалните медии твърдят, че една снимка показва предполагаемия нападател на Фицо заедно с Мартин Шимечка. Той е баща на лидера на опозиционната партия Прогресивна Словакия. Словашките медии идентифицираха предполагаемия стрелец като самоопределящия се писател Юрай Цинтула.
Снимката в публикацията обаче не показва Цинтула и Шимечка заедно
Всъщност вторият мъж на снимката изобщо не е Шимечка. А самата снимка е от представянето на една от книгите на Цинтула през 2019 г.
Самият Фейсбук вече определи публикацията като невярна информация.
Опитът за фалшиво свързване на атаката срещу Фицо с политическите му съперници остава особено опасен преди европейските избори.
Срамува ли се Доналд Туск от полската си идентичност?
От другата страна на границата, в Полша, премиерът Доналд Туск беше обвинен, че атакува представата за полска идентичност.
Снимка, публикувана в TikTok, твърди, че Туск е нарекъл полския език „анормалност“, която идва при него „с болезнена упоритост“. Това обаче е подвеждащо.
Премиерът действително е изрекъл тези думи. Ала те идват от статия, написана от него преди повече от 40 години.
Според полски проверяващи фактите статията на Туск критично обсъжда отношението на поляците към реалността, преди да потвърди, че той се идентифицира със собствената си полска принадлежност по времето, когато Полша е била комунистически сателит на Съветския съюз.
„Въпреки потисническото си наследство, това остава наш общ съзнателен избор“, казва той.
Като силно проевропейски министър-председател, който преди това е бил председател на Европейския съвет, Туск е ключова цел за дезинформация само седмици преди изборите.
ЕС забранява ли плащанията в брой над 100 000 евро?
Често самият ЕС е атакуван от тези, които разпространяват фалшиви разкази.
Някои потребители на социални медии казват, че блокът е забранил всички плащания в брой над 100 000 евро.
Това е отчасти вярно: ЕС одобри правила, ограничаващи паричните транзакции до 100 000 евро. Това е част от набор от нови мерки срещу прането на пари. Ала тези ограничения не важат за всички транзакции.
По-конкретно, има ограничение за професионалните търговци, което им забранява да приемат или плащат пари в брой над 100 000 евро.
Трансфери между частни лица в непрофесионален контекст са изключени.
Преди европейските избори е изключително важно новините да се споделят точно и честно, така че електоратът да може да гласува с подходящата информация.
Източник: Euronews/Превод: SafeNews