„Фактчек“ уличи Асен Василев в лъжа за магистралите. „Ако погледнете пуснатите километри магистрали от 2021 до 2024 г. са 36, пуснатите километри магистрали от 2017 г. до 2021 г. са 18 км. Два пъти повече километри магистрали са пуснати в експлоатация. Това, че ГЕРБ говорят едни глупости и някой им се връзва, има НСИ – отваряте НСИ и четете”.
Това твърдение е изказано от бившия финансов министър и настоящ депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България” Асен Василев в интервю за сутрешния блок на бТВ.
Коментарът му, че в периода 2021-2024 г. са пуснати два пъти повече километри магистрали в сравнение с 2017-2021 г., е в отговор на реплика от страна на водещата, че 3-процентните бюджетни дефицити са за сметка на инвестициите в публична инфраструктура и пътища.
„Фактчек“ успя да се свърже с Асен Василев, за да го попита на какво основание твърди това – той заяви, че се позовава на данни от Националния статистически институт (НСИ).
Проверка:
Информацията в Националния статистически институт показва съвсем друго. Според данните на НСИ, които се предоставят ежегодно от агенция „Пътна инфраструктура”, към края на 2023 г. дължината на автомагистралите в България е 840 км.
Разбивката сочи, че към 31 декември 2017 г. дължината на автомагистралите в България е била 734 км, а към края на 2021 г. – 806 км. Това означава, че в периода на управление на третото правителство на ГЕРБ и Бойко Борисов дължината на автомагистралите в България се е увеличила със 72 км. Същевременно за следващия цитиран период – от 2021 до 2024 г., в който последователно на власт са кабинетите „Янев 2”, „Петков”, „Донев 1”, „Донев 2”, „Денков-Габриел”, „Главчев 1” и „Главчев 2”, дължината на автомагистралите е нараснала с 34 км.
Данните за новопостроените участъци през 2024 г. ще бъдат публикувани на страницата на института едва през май, но според публични източници през изминалата година са пуснати в експлоатация още 20,6 км магистрален път.
През февруари бе открито движението през тунел „Железница” на АМ „Струма”. Съоръжението е с дължина около 2 км и е най-дългият пътен тунел, изграждан в България. Заедно с отсечките преди и след него в експлоатация бяха въведени 5 км автомагистрален път. Автомагистрала „Струма” е част от коридор „Ориент/Източно Средиземноморие”, който свързва Видин с Кулата и по нея преминава пътният трафик за Гърция.
През следващия месец в експлоатация беше пуснат и новопостроеният 13,6-километров участък между с. Макреш и с. Бела, който ще бъде част от магистралата Видин – Монтана.
Въпреки че през годината имаше очаквания и обещания, че ще бъдат открити още километри автомагистрали, неуредици в обществените поръчки и проблеми в строителството забавиха тези процеси. Така, към 31 декември 2024 г. дължината на автомагистралите стигна 860,6 км.
Кои са автомагистралите в България
Общият брой на магистралите в България – изградени или предвидени за изграждане, е девет, като строителството на две от тях все още не е започнало. Напълно завършени са две: АМ „Тракия“, която е с дължина 360 км и АМ „Марица” с дължина 111 км. „Тракия” осигурява връзка между градовете София-Пловдив-Бургас, а „Марица” – започва от АМ „Тракия” и свършва при ГКПП Капитан Андреево. Общата дължина на всички девет магистрали трябва да достигне около 2100 км.
Според статистиката публикувана в НСИ до 2000 г. са построени 324 ĸм магистрали, от 2000 г. дo 2010 г. – 134 ĸм, а от 2010 до 2020 г. – 369 км.
Проверено:
Не е вярно, че през изминалите четири години са открити двойно повече километри магистрален път отколкото в периода 2017-2021 г. Асен Василев се позовава на Националния статистически институт, но цитира данните неточно. За последните четири години дължината на магистралите в България се е увеличила с 54,6 км или с близо една четвърт по-малко спрямо предишния четиригодишен период, когато дължината на откритите магистрали възлиза на 72 км.
SafeNews припомня още по темата:
Неслучайно на Асен Василев му викат Кокорчо – говори неистини и окото му не трепва, ей!
Източник: factcheck