Европейска страна обяви небивал успех заради 4-дневната работна седмица. Идеята за 4-дневната работна седмица, която среща масов отпор у повечето работодатели, но е силно подкрепена от повечето служители и вече пожъна първия доказано невероятен успех.
Според ново проучване БВП на Исландия е нараснал с 5% през 2023 г., което е впечатляващо високо за развита икономика. Сред богатите европейски страни само Малта има по-висок процент.
За сравнение, през 2006-2015 г. средният икономически растеж на Исландия беше само около 2% годишно при традиционна 5-дневна работна седмица.
Анализаторите отдават икономическия успех на страната именно на намаляването на работната седмица. Така в периода от 2015 г. до 2019 г. в страната бяха проведени няколко големи експеримента, при които работната седмица на служителите в обществения сектор беше намалена до 35-36 часа, вместо 40, без да се намаляват заплатите. В експеримента са участвали 2500 души – повече от 1% от работещото население на Исландия по това време.
Изследователите установиха, че производителността остава същата или се подобрява на повечето работни места, докато благосъстоянието на работниците се повишава „значително“ в редица показатели. Особено откъм свободно време, което може да се използва не само за почивка, но и за хоби или спорт.
Впоследствие исландските профсъюзи се съгласиха на по-кратко работно време за десетки хиляди свои членове в цялата страна.
До 2022 г. 51% от работещите в страната са преминали към по-кратко работно време или четиридневна работна седмица. Днес 59% от исландците работят в този формат.
Авторът на изследването Гудмундур Д. Харалдсон обяви хубавата новина като томентира: „Това проучване демонстрира истинска история на успеха: краткото работно време стана широко разпространено в Исландия… и икономиката е силна по редица показатели“.
И въпреки че икономистите прогнозират забавяне на икономическия растеж до края на 2024 г., анализаторите обръщат внимание на друг важен показател – ниската безработица в страната. Това е „силен индикатор за жизнеността на икономиката“, казват те.
Не е изненадващо, че служителите харесват идеята. Мениджърите обаче също трябва да харесат тези договорености.
В компаниите, където е въведена 4-дневната работна седмица са отчетени зашеметителните 71% спад на бърнаута (физическо или емоционално изтощение вследствие на продължителен стрес, свързан с работата)сред служителите , показва друг доклад на независимата група Autonomy, която отчасти е била подкрепена от Кеймбриджкия университет. А напусканията са намалели с 57% спрямо същия период година по-рано.
Източник: Факти