Европейците на Урсула фон дел Лайен се намесват в плановете на Тръмп за Украйна. Европейските съюзници на Украйна са „предпазливо оптимистично настроени“, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп няма да принуди Киев да започне „преждевременни“ преговори с Русия.
„Усещане за предпазливост“ се е появило в европейските столици след поредица от частни разговори при закрити врата с членове на екипа на Тръмп. На тези срещи партньорите на Вашингтон са се опитали да обосноват необходимостта да продължат да подкрепят Киев.
Според източниците американската страна е изслушала поне два аргумента на европейците: оставяйки Украйна без подкрепа, Тръмп „ще бъде унизен“, както в случая с хаотичното изтегляне на войските от Афганистан, както и ще подтикне Китай към „по-агресивни стъпки“.
Размяната на мнения повишава възможността новата американска администрация да помогне на Украйна „да се върне в позиция на сила“ преди преговорите, твърдят източниците.
Тръмп се оказа по-гъвкав, отколкото се смяташе в Европа.
Неговата предвзета реторика за приключване на военните действия в Украйна „за 24 часа“ отива към „не“. В същото време Тръмп не се интересува твърде много от съдбата на Украйна или не осъзнава стратегическото значение на конфликта за интересите на Съединените щати, казват същите източници. Своенравният президент обичайно отхвърля съвети или променя мнението си за минута. При това те се съмняват, че Тръмп ще придвижи напред членството на Украйна в НАТО.
В началото на януари новоизбраният президент на САЩ обяви подготовката си за среща с руския президент Владимир Путин.
Тръмп подчерта, че това може да се случи след официалното му встъпване в длъжност на 20 януари. По-късно бъдещият съветник на Тръмп по въпросите на националната сигурност Майк Уолц заяви, че телефонен разговор между Тръмп и Путин се очаква в „следващите дни и седмици“. Самият американски лидер заяви, че иска да се срещне с руския си колега възможно най-скоро. Г
оворейки за плана за прекратяване на конфликта, Тръмп заяви, че „има само една стратегия и тя зависи от Путин“. Швейцария изрази готовност да организира среща между двамата лидери на своя територия. Кремъл заяви, че приветства готовността на Тръмп да се срещне с Путин, но че напредък по този въпрос се очаква едва след встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ.
Помощникът на президента на руската федерация Николай Патрушев заяви, че Русия ще води преговори за урегулиране на украинската криза само със САЩ.
Руснаците не искат да виждат на преговорната маса британците и хората на Урсула фон дер Лайен, каза той. Москва обаче е скептично настроена тъй като счита, че САЩ още не са готови да водят преговори сериозно.
Източник – Bloomberg/Превод:SafeNews