Европа е изправена пред риск от недостиг на енергия, който може да предизвика световна борба за газ. Въпреки големите запаси от газ, студената зима е довела до по-бързо потребление на ресурсите, което застрашава плановете за запълване на газовите хранилища за следващата година.
Миналата седмица запасите от газ в Европа са били пълни само на 70%, което е доста под нивото от миналата година по същото време, когато запасите са били пълни на 86%.
За да покрие сегашния дефицит, Европа трябва да внася до 10 млн. тона втечнен природен газ годишно, което е с 10% повече от количеството, което трябва да внася, за да покрие недостига.
През тази година светът се готви за борба за доставки на природен газ, което ще удължи болката от по-високите сметки на потребителите и фабриките в гладната за енергия Европа и ще изложи по-бедните развиващи се страни от Азия до Южна Америка на риск да бъдат изхвърлени от пазара.
За пръв път, откакто енергийната криза бе ускорена от руската война в Украйна, Европа рискува да не успее да изпълни целите си за съхранение на газ за следващата зима. Въпреки че Европа разполага с достатъчно газови резерви, за да преживее тази зима, а цените се понижиха от началото на годината, запасите се намаляват поради студеното време, което обхвана континента този уикенд. Възможностите за доставка са ограничени от началото на тази година, когато доставките по руските тръбопроводи през Украйна бяха прекратени след изтичането на споразумението за пренос.
„През тази година в Европа със сигурност ще има недостиг на енергия“, каза Франсиско Бланш, стратег по суровините в Bank of America Corp. „Това означава, че целият допълнителен втечнен природен газ, който ще бъде пуснат в експлоатация тази година в целия свят, ще компенсира недостига на руски газ.“
Според Саул Кавоник, енергиен анализатор в MST Marquee в Сидни, за да покрие прогнозираното търсене, Европа ще трябва да внася допълнителни 10 млн. тона втечнен природен газ годишно – с около 10% повече, отколкото през 2024 г.
Новите експортни проекти в Северна Америка биха могли да спомогнат за намаляване на напрежението на пазара, но това зависи от това колко бързо съоръженията могат да увеличат производството си. С по-малко възможности за попълване на запасите за следващата зима Европа ще се нуждае от доставки на втечнен природен газ, като част от тях ще бъдат изтегляни от Азия, където се намират най-големите потребители в света. В зависимост от това как ще се формира търсенето, конкуренцията ще доведе до по-високи цени, отколкото могат да си позволят страни като Индия, Бангладеш и Египет, и ще натежи на икономическото възстановяване на Германия.
Фючърсите върху природния газ в Европа, които обикновено оказват влияние и върху азиатските спот цени на втечнения природен газ, все още са с около 45% по-високи в сравнение със същия период на миналата година, а досега през 2025 г. контрактите се търгуват на около три пъти по-високи нива отпреди кризата.
Скокът на цените „ще се влоши още повече, ако запасите в Азиатско-тихоокеанския регион също бъдат изчерпани, което ще доведе до конкуренция за товари“, каза Джейсън Фиър, глобален ръководител на отдела за бизнес разузнаване в енергийната брокерска компания Poten & Partners Inc. в Хюстън.
За всички комунални услуги и индустрии не е лесно да намерят алтернативи на газа.
Това е особен проблем за Германия, която разчиташе на Русия за повече от половината от доставките си на газ, преди Кремъл да нахлуе в Украйна през 2022 г. Тъй като нейният производствен сектор страда от по-високи разходи, енергийната сигурност се превърна в основен въпрос на предсрочните избори в страната на 23 февруари. Крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ е № 2 в социологическите проучвания, отчасти защото партията иска да съживи евтините доставки по тръбопроводите от Москва, за да подкрепи конкурентоспособността на производството.
Тези, които губят от способността на Европа да плаща висока премия за газ, ще бъдат развиващите се страни в Азия, като някои товари вече се отклоняват, за да се възползват от по-високите цени.
Подобна е ситуацията и в Южна Америка. Бразилия се бори да замени намаляващото производство на електроенергия от ВЕЦ след периода на суша, а Аржентина може да бъде въвлечена в конкуренцията за втечнен природен газ за предстоящия отоплителен сезон.
Египет също е изложен на риск.
Миналата година страната изненада пазара, когато от износител на втечнен природен газ се превърна във вносител, тъй като се бореше с прекъсването на електрозахранването през лятото, като увеличи покупките до най-високото ниво от 2017 г. насам, според данни за проследяване на кораби, събрани от Bloomberg. Страната може да се нуждае от десетки доставки и тази година, за да оцелее в летните горещини.
Миналата година ръстът беше незначителен, тъй като Египет спря износа, а най-новият руски завод за втечнен природен газ Arctic LNG 2 беше възпрепятстван от санкциите на САЩ, според Лора Пейдж от компанията за енергийни данни Kpler. Това поставя в центъра на вниманието САЩ. Най-големият доставчик на втечнен природен газ в света от години се опитва да спаси Европа от газовия глад и това послание вероятно ще стане още по-силно, след като Доналд Тръмп встъпи в длъжност. Той вече заплаши с мита, ако Европа не купува повече американска енергия.
През тази година износът на втечнен природен газ от САЩ се очаква да нарасне с около 15 %, според Kpler, тъй като разширението на Venture Global LNG Inc. в Plaquemines и разширението на Cheniere Energy Inc. в Corpus Christi увеличават производството.
Но темпът е под въпрос. В Русия, която все още е вторият по големина източник на втечнен природен газ в Европа, вниманието ще бъде насочено към това дали страната ще може да поддържа износа си, след като в петък САЩ наложиха санкции на две по-малки съоръжения.
Според Клаудио Щойер, енергиен консултант и преподавател в IHRDC в Бостън, западните санкции вече са задушили големия проект Arctic LNG 2 и са засегнали доставките на ключово оборудване и услуги, като са забавили пълното му завършване с две до три години. Тръмп, който обеща да сложи край на войната на Русия в Украйна, също може да промени цялостната пазарна перспектива, особено ако мирното споразумение включва енергетиката, както се очаква. Износът на руски газ по тръбопроводи през Украйна в крайна сметка може да продължи през 2025 г., според коментар на Антъни Юен и други анализатори в Citigroup Inc.
Засега Азия има достатъчно свободно пространство, за да отстъпи доставките на втечнен природен газ на Европа.
Китайските вносители на втечнен природен газ препродават пратки за доставка до март и до голяма степен са спрели покупките от спот пазара, където цените са високи. Индийските вносители на газ се насочиха към по-евтини алтернативи, докато Бангладеш беше принуден да коригира търговете за покупка, след като офертните цени бяха твърде високи. Въпреки че мекото време в Азия позволи на търсенето да се адаптира, свитите пазари увеличават риска от нестабилност в резултат на екстремни метеорологични условия или проблеми с доставките. Затрудненията в производството в заводите за износ от Австралия до Малайзия през последната година показаха колко уязвима може да бъде производствената част.
Все пак на хоризонта се вижда облекчение.
От 2026 г. нататък забавените проекти най-накрая ще започнат да доставят гориво. Според Jefferies Financial Group Inc. до 2030 г. ще започнат да пристигат още 175 млн. тона нови доставки, предимно от САЩ и Катар. Това би могло да предизвика натиск за намаляване на цените и да върне клиентите в страните, които са изтласкани тази година.
„Ако настоящите планове за разширяване на доставките на втечнен природен газ се запазят, 2026 г. би трябвало да е светлината в края на тунела“, каза Флоранс Шмит, европейски енергиен стратег в Rabobank.
Източник – Bloomberg/Превод:SafeNews