Вносът на големи оръжейни системи в европейските страни се е увеличил с 47% през последните пет години, докато делът на износа на американско въоръжение на световния пазар е нараснал от 33% на 40%, съобщи днес водещ мозъчен тръст, специализиран в областта на конфликтите, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
След години на нарастващо напрежение, руската инвазия в Украйна през миналата година подтикна европейските страни да побързат да укрепят отбраната си, отбелязва агенцията.
„Въпреки че трансферът на оръжие е намалял на световно равнище, в рамките на Европа той рязко се е увеличил заради напрежението между Русия и повечето от европейските държави“, каза в изявление старшият изследовател към Стокхолмския международен институт за изследване на мира (СИПРИ) Петер Веземан.
Според СИПРИ големите оръжейни системи са самолети, бойни кораби, танкове, артилерийски снаряди, ракети и различни тежки отбранителни системи.
Европейските страни членки на НАТО са увеличили вноса си на оръжие с 65% в сравнение с периода от предходните пет години, докато световният тансфер на оръжие е спаднал с 5,1%, според данни на СИПРИ.
САЩ и Русия са били съответно най-големият и вторият по големина износители на оръжие за последните тридесет години. Износът на американско оръжие се е увеличил с 14% за периода от 2013-2017 г., с което САЩ са допринесли за 40% от световния износ на оръжие. Колкото до руския дял в световния износ, той е спаднал от 22% на 16%, уточнява агенцията.
„Инвазията в Украйна вероятно ще ограничи още повече износа на руско оръжие“, каза друг представител на СИПРИ – Симон Веземан. „Това е защото Русия ще приоритизира въоръжаването на собствената си армия, а и търсенето на руско оръжие от страна на други държави ще остане ниско заради санкциите, наложени срещу нея“, добави той.
През 2022 г. СИПРИ предупреди, че ядреното оръжие в света вероятно ще се увеличи през следващите години.