ЕК повдигна обвинение на България за незаконно блокиране на износа на лекарства. Българското правителство е обвинено, че незаконно блокира износа на инсулин и антибиотици, въпреки че разполага с достатъчно запаси. Европейската комисия беше призована да се намеси. Така съобщава Euractiv в статия, обясняваща причината за повдигнатото обвинение, подкрепена с факти.
България за първи път наложи ограничения върху износа на инсулин през октомври 2023 г., а през април 2024 г. забрани износа на антибиотици за деца.
Оттогава насам забраните са подновявани периодично поради проблеми с доставките, главно поради недостатъчна наличност на инсулините Fiasp, Tresiba и Xultophy. Имаше проблеми и с някои от разпространените антибиотици за деца.
„Продължаващото удължаване на забраната за износ на инсулин и антибиотици нарушава правото на ЕС. Ние сме сезирали Европейската комисия по този въпрос. Както чрез нашата асоциация, така и чрез Affordable Medicines Europe“, заяви пред Euractiv Боряна Маринкова, изпълнителен директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ).
Асоциацията твърди пред Комисията, че забраната е непропорционална мярка, която противоречи на основни принципи на договорите на ЕС като свободното движение на стоки и насърчаването на конкуренцията.
Министерството на здравеопазването беше помолено два пъти от Euractiv да коментира въпроса, но не отговори.
„Необясними забрани“
Ограниченията върху износа на лекарства са допустими според българското законодателство, когато има реален риск за обществения интерес. Данните на Българската агенция по лекарствата (БАЛ) показват, че към 24 юли в страната е имало близо 320 000 опаковки инсулин и 50 000 единици семаглутид инжекционен разтвор (Ozempik). Данните бяха предоставени на БАМПЗГ по реда на Закона за достъп до обществена информация. Тези количества са достатъчни за задоволяване на нуждите на българските пациенти за пет месеца и са седем пъти над границата, при която износът може да бъде забранен.
ЕК повдигна обвинение на България
България е забранила и износа на Ozempik, въпреки че разполага със запаси за половин година.
„Ако в този момент държава – членка на ЕС, има недостиг на инсулин и антибиотици, а ние имаме запаси, спирането на износа противоречи на политиката и принципите на ЕС“, каза Маринкова.
Тя не може да си обясни защо България продължава да налага забрани, въпреки че има големи запаси.
„Лекарствата са изключително важни продукти. Европейската комисия е твърдо против натрупването на запаси от какъвто и да е вид“, каза Маринкова.
Българските складове също са препълнени с антибиотици.
Към 24 юли в тях са били складирани 754 000 опаковки детски антибиотици от групата лекарства, забранени за износ. Това количество съответства на около 200 000 деца на възраст до 6 години, на които са предписани тези лекарства.
Глоби за износ на забранени лекарства
Българският закон за лекарствата предвижда глоба от 25 000 до 50 000 евро за износ на забранен продукт и глоба от 50 000 до 75 000 евро за износ на лекарства, които са в недостиг, ако същото нарушение бъде извършено отново.
В края на миналата година пациентски организации предупредиха българското правителство за продължаващ недостиг на инсулин и други лекарства за лечение на диабет. От този момент нататък правителството започна „временно“ да забранява износа на инсулин всеки месец, за да заобиколи европейското законодателство, което забранява налагането на постоянни ограничения.
България внася най-много лекарства от Румъния чрез паралелна търговия и изнася най-много лекарства за Полша.
Текущите преговори по фармацевтичния пакет също са фокусирани върху проблема с недостига на лекарства, включително паралелната търговия с лекарства. В същото време асоциациите на вносителите на лекарства продължават да обвиняват българското правителство, че забавя навлизането на паралелно внесени лекарства на българския пазар чрез административни пречки. В някои случаи дефицитните лекарства на българския пазар чакат повече от 100 дни, за да бъдат остойностени и продадени в аптеките, вместо да бъдат продадени автоматично.
Източник – Euractiv/Превод:SafeNews