Северна Македония трябва да оправи отношенията с България, защото „прозорецът“ няма да остане отворен завинаги. Такова послание отправи специалния представител на ЕС за диалога Белград-Прищина и регионалните въпроси на Западните Балкани Мирослав Лайчак, който днес е в Скопие за участие в седмата пленарна конференция на Националния конвент за Европейския съюз в Република Северна Македония.
Такъв „юмрук“ получи премиера на Република Северна Македония Християн Мицкоски на срещата с него.
На конференцията в парламента на Северна Македония днес Лайчак е посочил, че страната не трябва да пропуска „отвореният прозорец“ за разширяване на ЕС, защото „възможностите са сега, но те могат да бъдат загубени“, а „тези прозорци не остават отворени завинаги“.
„Посланието ми беше ясно: присъединяването към ЕС е взискателно, изисква исторически компромиси и се нуждае от цялото общество, за да успее. Северна Македония трябва да остане фокусирана върху целта“ , написа Лайчак в Х.
„Обсъдихме стратегическите стремежи на страната и необходимостта ЕС да се ангажира по-интензивно с ускоряването на интеграционните процеси, които твърде често са обременени от двустранни пречки и спорове. Подчертах ангажимента на (Северна) Македония за напредък на този фронт, както и позициите ни по отношение на преодоляването на пречките с източната съседка. (Северна) Македония заслужава да бъде член на европейското семейство”, написа във Фейсбук профила си Мицкоски.
Условие за провеждане на втората междуправителствена конференция и отваряне на първият клъстър от преговорите на страната с ЕС е вписването на българите в конституцията на страната, което е Мицкоски неведнъже подчертавал като неприемливо за правителството на Северна Македония.
Християн Мицкоски досега упорито лансира предложението на страната промените в конституцията да влязат в сила след като Северна Македония стане член на ЕС. Управляващата партия на Мицкоски ВМРО-ДПМНЕ нарече това условие „български диктат”.
На сдкорошни срещи в Берлин премиерът Мицкоски също отхвърли възможността за конституционни промени без предварително съгласие и гарантирани придобивки от България и Европейския съюз. Този ход, както подчерта той, би бил рискован и би представлявал сериозна заплаха за европейската интеграция на страната, която, според него, вече е застрашена от „авантюристичните решения на предишното правителство“.
Вижте повече за новите условия на Мицкоски в публикацията на SafeNews:
Източник – БТА, Х