ЕС проверява пакта за доставка на ВПГ между България и Турция, съобщи Блумбърг.
Проверката се извършва от антимонополния орган на ЕС и е за доставка на втечнен природен газ между двете страни.
Сделката за транзит на природен газ между българската държавна компания „Булгаргаз“ ЕАД и турската Botas се разследва от Европейския съюз поради опасения, че може да е антиконкурентна.
Европейската комисия заяви днес, че е изпратила искания за информация до компаниите. И че „няма да се поколебае да предприеме подходящи действия“, ако открие доказателства, че пактът нарушава правилата на ЕС.
споразумението
Съгласно подписаното през януари споразумение „Булгаргаз“ ще може да внася втечнен природен газ през терминалите и мрежата на Турция в продължение на 13 години. България ще може да използва общ капацитет от около 1,5 млрд. куб. м годишно. Ако бъде изпълнен, капацитетът ще задоволява около половината от вътрешното търсене на България.
Исканията на ЕС за информация се фокусират върху партньорствата, както и върху подробности за доставките. Това се казва в изявление на държавния газов доставчик на България.
„Дружеството е в редовен контакт с Комисията и когато е необходимо оказва съдействие по различни въпроси от нейната компетентност“, заявиха от Булгаргаз.
газовата история на България
В продължение на години България зависеше почти изцяло от доставките на руски тръбопроводен газ. Те бяха прекъснати миналата пролет, след като страната отказа да плаща в рубли след нападението на Русия над Украйна. Сделката с Botas през януари осигури алтернативни доставки за балканската страна. Но липсата на подробности породи съмнения относно дългосрочната ѝ жизнеспособност и опасения сред експертите, че тя може да се окаже задна врата за доставки от Русия.
Преди това най-краткият път на България за достъп до втечнен природен газ беше през Гърция. Там купувачите трябва да се конкурират за места за акостиране съгласно правилата на ЕС.
Турция, която е извън ЕС, но е свързана с него чрез тръбопровод, не е обвързана с тези правила и има свободен капацитет.