Ертен Анисова, заместник-председател на ПГ на Движението за права и свободи, в специално интервю за SafeNews изрази надежда, че разумът на партията ще надделее. Според нея успехът на ДПС на последните избори се дължи на ценностите: заедност, толерантност, обединение.
SN: Г-жо Анисова, почетният председател на ДПС Ахмед Доган поиска оставката ви като заместник председател на ПГ на ДПС. За какво е поискана вашата оставка?
За мен това е изненада. И поражда въпросителни за самата мен. Но след като съм избрана, разбира се, всеки, който е избран трябва да бъде готов да бъде освободен или да бъде поискана неговата оставка. Не мисля, че съм допринесла с нещо негативно, за да бъде поискана моята оставка. Аз съм от новото поколение политици от Движението за права и свободи, от младите народни представители, на които бе даден път на развитие и които отстояват ценностите и традициите на Движението за права и свободи. С оглед на това аз съм преминала през стълбичката в ДПС, за да стигна до тук. Разбира се, съм благодарна и основната ми задача е да работя за хората и за районите.
SN: Г-жо Анисова, в ДПС има видим разкол – между група около почетния председател Ахмед Доган и група около съпредседателя Делян Пеевски. Какво е вашето обяснение: как се стигна до тези бурни и нестихващи емоции?
Вие знаете хронологията на събитията. Бих искала да отбележа, че през цялата предизборна кампания на Движението за права и свободи основното искане на хората беше за редовно, стабилно правителство. За това работихме всички ние и последователно вървяхме към тази поставена цел. Във всичките ни обиколки, срещите с хората, в тази изключително нестабилна обстановка и турбулентни времена, в които живеем, наистина основното и най-важно бе да има редовно правителство. Не се стигна до там. Изпуснахме този реален шанс, който в последствие раздели групата на ДПС. Не мога да кажа, защо. ДПС постигна изключително добри резултати на последните избори. За първи път в историята имахме 47 народни представители. Бяхме втора политическа сила и може би някой искаше да разруши тази сила на ДПС.
SN: Кой е този някой?
Не бих могла да дам категоричен отговор на това, но до този извод ме водят действията на някои колеги. Защото пак казвам: аз като млад човек и от новото поколение, за трети път съм народен представител, на 34 години съм, а тук има такива народни представители от времето, когато съм била в първи клас. Знаехме, виждахме недоволството на хората от тях и може би това ги накара да се обърнат срещу политиките и ценностите, които изповядва ДПС.
SN: Каква е реакцията във вашия избирателен район в Добрич? Вие сте млад човек, каква е реакцията на младите в ДПС?
Реакциите са разнопосочни, тъй като в момента има различни канали за комуникация, така да го нарека. Но смея да твърдя, че в моя избирателен район, както казах, аз съм за трети път народен представител, Движението за права и свободи за първи път получи млад и местен човек. Аз съм оттам, моите близки живеят в Добрич и за мен беше от първостепенна важност и значимост да се грижа за района си и за хората. И продължавам до ден днешен. Виждам от първо лице болката на хората от безработицата, от липсата на елементарни неща като вода, от бягството на младите хора от районите. Това съм поставила като своя кауза и ще продължавам да работя за подобряване на живота на хората.
SN: Г-жо Анисова, виждате ли решение на тази ситуация в ДПС, която видимо изглежда ненормална?
Да. Наистина изглежда такава. Никой от нас не си е представял подобна ситуация. Както ви казах, и за мен е изненада. Защото съм възпитана и израсла в тази организация с нейните принципи и ценности. За мен и за моите колеги винаги ДПС е изповядвало заедността, толерантността, обединението като основна ценност. Смятам, че това ни доведе до успеха на последните избори. Работихме в синхрон, съгласие, екипност и наистина в следствие на нашите общи усилия успяхме да достигнем до хората. Успяхме да повишим значително своя резултат дори и при тази ниска избирателна активност. Аз се надявам и разчитам, че разумът ще надделее. И ще се върнем към едно голямо, монолитно ДПС.
SN: Г-жо Анисова, бяхте на възпоменателната церемония по повод 15 юли – Деня на демокрацията и националното единство в Турция. Интересуваха ли се в посолството от последните събития около ДПС?
Приеха ни, разбира се, много добре. Вярвам, че и те не разбират, какво точно се случва. Но и те изразиха подкрепа, че ще има разум и ще има обединение в името на хората и на страната ни.
SN: Г-жо Анисова, сега да излезем от темата за ДПС и да ви попитам за вашата парламентарна работа. Бяхте избрана за заместник-председател на комисията по вътрешна сигурност и член на комисията по конституционни и правни въпроси. Какво ви предстои в работата на тези две комисии?
Едно от основните неща, които смятам, че ДПС постигна през последната година, то е да върне нещата в Народното събрание, да върне работата и диалога тук. В тази връзка и аз, и моите колеги работим много активно в областите с нашия опит и експертиза. Аз съм юрист и се старая да се развивам в тази област. В последните години се занимавам изключително много със законодателство. Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред е предизвикателство за мен. В миналия парламент бях председател на Комисията по туризъм. Както казах, и регионът ми е такъв, със силно изразен туристически характер. Започнахме няколко инициативи съвместно с бюджетната комисия тогава с председател г-н Цонев, работихме по ДДС-то за ресторантьорите, за популяризирането на страната ни като дестинация за четири сезона. Продължаваме да очакваме отчетлив ръст на туристите, защото това е изключително добавена стойност за страната ни и туристическият сектор образува около 13% от БВП.
SN: Вие сте млад, предприемчив, амбициозен човек, как изглежда във вашите очи България днес?
България за мен е моята Родина. Моето родно място. Прекрасна страна, в която съм направила съзнателен избор да живея. Тук завърших и образованието си. Тук са и моите близки. Една от моите лични каузи и в предизборна кампания, и с идеята да се гмурна в политиката е да направим страната си по-добро място за живеене. Мисля, че можем всички, обаче, заедно да допринесем за това. Защото е много лесно да се хули. Много е лесно да се оплакваме и да недоволстваме. Смятам, че с малки стъпки можем да дръпнем напред и вече да се откъснем от това дъно на всички европейски класации. Всички искаме да сме достойни европейски граждани, да живеем в достойна европейска България. Всичко това зависи от нас, от нашите усилия.