РАБОТИМ, ДОКАТО УМРЕМ. Така е озаглавен тъжен и болезнено реалистичен коментар на анализатора и бивша депутатка Елена Гунчева-Гривова. Анализът е посветен на демографската катастрофа у нас и промяната, приета от парламента по отношение на годините за пенсия. „Пенсионната възраст все повече се качва. Удържат се все повече пари за осигуровки, макар, че ако човек сметне колко осигуровки е дал на държавата, съвсем спокойно, ако имаше частни пенсионни партиди, щеше сам да се е осигурил и то много добре, за старини. Но сега всички пари отиват в общия кюп. Аз давам пари уж за осигуровки за пенсия, но парите отиват за детски на Айше и пенсия на баба Станка. А когато аз стана на възрастта на баба Станка, кой ще работи, за да получа аз пенсия?“, пита Гунчева.
SafeNews публикува коментара на Елена Гунчева без редакторска намеса:
РАБОТИМ, ДОКАТО УМРЕМ
Някои не помнят лошия социализъм. Когато жените се пенсионираха на 55 години с 20 години трудов стаж. Сега, в просперираща европейска България, при прекрасната демокрация, към 2037 година, възрастта за пенсиониране на жените ще е 65 години с 37 години трудов стаж. Тоест, демокрацията ни накара да работим десет години повече като възраст и седемнадесет години повече като стаж.
Пенсиите сега са, меко казано, недостатъчни за покриване на жизнения стандарт и дори за оцеляване. Малцина получават прилични пенсии. Във време, в което голяма част от работодателите плащат заплатите под масата, за да плащат по-ниски осигуровки, работниците не знаят какъв капан си залагат сами.
Винаги си поставям и друг въпрос – кой ще ги плаща? При демографската катастрофа как да очакваме, че ще има достатъчно млади хора, за да внасят в осигурителните фондове, за да се изплащат пенсиите на все по-застаряващото население. Ще се вдигат осигуровки със сигурност. Но дали ще стигнат? И дали просто младите хора няма да се махнат оттук и да отидат да работят в държава с нормални заплати?
Младите хора са малко в България. Голяма част от тях са от една общност, в която културна традиция е да не се работи, а да се живее на социални помощи.
Та, ако може някой да ми обясни, как ще издържи пенсионната и осигурителна система след 20 години например?
Пенсионната възраст все повече се качва. Удържат се все повече пари за осигуровки, макар, че ако човек сметне колко осигуровки е дал на държавата, съвсем спокойно, ако имаше частни пенсионни партиди, щеше сам да се е осигурил и то много добре, за старини. Но сега всички пари отиват в общия кюп. Аз давам пари уж за осигуровки за пенсия, но парите отиват за детски на Айше и пенсия на баба Станка. А когато аз стана на възрастта на баба Станка, кой ще работи, за да получа аз пенсия?
Политиците отлагат въпроса и правят половинчати промени.
А проблемът става все по-голям, защото социалните плащания са едни от основните разходи в бюджета. Демографската катастрофа притиска все повече и ако сега не се вземат мерки, към 2034 година, ако е останала България, нещата ще ескалират.
И си задавам въпроса – защо да плащам осигуровки, ако един ден няма да получавам пенсия или ще трябва да работя до гроб?
* Не претендирам да съм специалист по осигурително право. Задавам човешки въпроси, които всеки нормален човек, загрижен за бъдещето си, би си задал. Хубаво е да се включат в коментарите и хора, които например предлагат някакво решение или смятат, че нещата не са толкова зле, колкото ги представям.
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
Той е определящ при изчисляването на пенсии за новопенсионираните. Това е размерът на средния осигурителен доход за страната. За месец юли 2024 г. на национално ниво той е 1637,15 лв.
Средномесечният осигурителен доход за страната за периода от 01.08.2023 г. до 31.07.2024 г. е 1574,76 лв.
Определеният средномесечен осигурителен доход за страната за посочения период служи при изчисляване размерите на новоотпуснатите пенсии през месец август 2024 г., съгласно чл.70, ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване, уточняват от НОИ.
От НОИ припомнят и сроковете на производството по отпускане, преизчисляване, спиране, прекратяване възобновяване и възстановяване на пенсиите
Пенсиите и добавките към тях се отпускат, изменят, осъвременяват, спират, възобновяват, прекратяват и възстановяват с разпореждане на длъжностното лице, на което е възложено ръководството на пенсионното осигуряване в териториалното поделение (ТП) на Националния осигурителен институт (НОИ) или на други длъжностни лица, определени от ръководителя на ТП на НОИ, съобщава ведомството на своята интернет страница.