Здравните експерти предупредиха, че предложената забрана на азотен оксид може да спре потребителите да търсят медицинска помощ в здравни заведения, предаде Би Би Си.
Петнадесет невролози и здравни експерти посочват в писмо до правителството на Обединеното Кралство, видяно от BBC Newsnight, че притежанието на наркотика не трябва да се криминализира.
Въпреки увеличаващият се брой пациенти, които страдат от ефектите на така наречения смешен газ, експертите предупреждават, че забраната може да влоши репутацията на потребителите.
В отговор правителството на Великобритания заяви, че планира да продължи със забраната.
Азотният оксид е безцветен газ, който често се продава в метални кутии. Това е един от най-често използваните наркотици от 16 до 24-годишните.
Активната употреба може да доведе до неврологични симптоми – невъзможност за ходене, падане или изтръпване или загуба на усещане в краката и ръцете. Някои потребители имат проблеми с пикочния мехур или червата, свързани с нервите, еректилна дисфункция или инконтиненция.
Притежанието на наркотика ще стане незаконно според предложеното от правителството по-рано тази година изменение на закона, което може да влезе в сила преди края на годината.
Пишейки до държавният министър Крис Филп (министерството на правосъдието, пожарната и полицията), 15-те медицински специалисти казват, че незаконното притежание на лекарството е „малко вероятно да доведе до ползи за здравето“ на пациентите им.
Това е въпреки, че водещи медици казаха на Newsnight, че са забелязали увеличение на пациентите, употребяващи азотен оксид.
Авторът на писмото, д-р Алистър Нойс, професор по неврология и невроепидемиология, посочва, че забраната рискува да предизвика „страх от криминално досие“ сред младите потребители.
„Възможно е хората да не могат да пристигнат на време в болницата, когато симптомите им са лечими“, каза той. “Крайният резултат от това може да бъде появата на дългосрочни увреждания“.
Според д-р Нойс е имало „много малко доказателства, че криминализирането ще доведе до намаляване на неврологичните увреждания и ще повлияе на възможностите на хората, които не са в образование и работа“.
Писмото призовава правителството да финансира национална образователна кампания в училищата и чрез медиите, „за да се гарантира, че обществото разбира рисковете, породени от злоупотребата с азотен оксид“.
Съгласно предложените промени в закона лицата, за които се установи, че притежават наркотика, могат да бъдат наказани с до две години затвор, неограничена глоба или и двете. Правителството започна консултации на плана както с експерти, така и с обществеността.
По-рано експерти посочиха, че забраната на смехотворния газ няма да попречи на хората да го използват. Научната благотворителна организация Drug Science заяви, че общата забрана е „напълно непропорционална“ и „вероятно ще причини повече вреда, отколкото полза“.
Според Мохамад Ашфак, управляващ „Kick it“, обикновена организация в Бирмингам, предложената забрана ще помогне да се спре злоупотребата с лекарството.
Катрин Брамуел от Саут Уирал разкри пред BBC Newsnight, че не е била запозната с райския газ, докато синът й не се е пристрастил. Тя казва, че заради психологическата зависимост на него му е било трудно да спре употребата на веществото.
„Когато вие сте този, който ще вземете сина си от някъде и го намерите просто да лежи там – не може да ходи, не може да говори. Знаете ли, вие чакате обаждане, за да ви кажат, че синът ви е мъртъв.“
В изявление за Newsnight правителството заяви, че ще продължи със забраната на азотния оксид. То каза, че е изложило „ясна стратегия“ в плана си за действие срещу антисоциалното поведение. Планът на полицията е да се справи със злоупотребата с това вещество.