Такова чудо не е имало. Този бюджет е абсурден. Това заяви икономистът Георги Вулджев от ЕКИП.
Според него бюджет 2025 е неприемлив и като очаквания в приходната част, но и като очаквания към данъкоплатците. По думите му, според него, заложените мерки в проектобюджета ще ударят джоба на средната класа, тъй като ще има огромно увеличение на данъчната тежест, което не трябва да бъде приемано. Разходите за заплати ще се вдигнат с 23%, абсолютно неоправдано.
Нужна е моментална ревизия на проектобюджета, смята Вулджев.
Темата коментира също доц. Валери Апостолов от КТ „Подкрепа“, който посочи:
„Всички сме с големи очаквания към бюджет 2025 на служебното правителство. Липсват политики, мерки и реформи в трите бюджета. Проблемите за нас, синдикатите – за НЗОК не видяхме политики, които да целят да подобрят липсата на квалифициран персонал. Видяхме високи цени на лекарства, силна концентрация на здравни услуги в големите населени места.”
От АИКБ са против и трите бюджета. Според Добрин Иванов държавният бюджет е небалансиран по отношение източниците на приходите и прекомерността на разходите. Той припомни, че до 2019 г. бюджетите се правеха по един и същ начин – чрез индексиране на приходите и разходите с процента на информация, като обикновено приходите бяха подценявани. След 2020 г. пък се надценяват приходите, за да се финансират по-големи разходи.
SafeNews припомня, че с хиляди „въртележки“ бюджет 2025 влезе в 3% дефицит
Проектобюджетът беше публикуван на 9 декември. Станаха ясни основните параметри на Бюджет 2025. Министерството на финансите публикува законопроектът за държавния бюджет на Република България за 2025 г. и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода (АСБП) 2025 – 2028 г.
От пресцентъра на МФ изтъкват, че подготовката на Бюджет 2025 и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025 – 2028 г. са повлияни от различни фактори и предизвикателства. Такива фактори са влезлите в сила европейски законодателни актове, свързани с приемането на реформираната рамка за икономическо управление в ЕС и политическата обстановка в страната. В настоящата прогноза на МФ времевият период е разширен до 4 години (2025 – 2028 г.), а целите на фискалната политика и параметрите на бюджетната рамка са съобразени с приоритетите за запазване на фискалната устойчивост.
Източник: БНТ