Фирма-фантом от България, контролирана от осъден за измама бизнесмен и беглец, „бута“ с 50 000 евро румънски кандидат-президент към победа. Това е румънецът Мирча Джоана, който се явява на първия тур на президентските избори в Румъния утре. Новината гръмна от румънската медия Context.ro, която в сътрудничество с българския разследващ сайт BIRD.BG стига до потресаващи разкрития.
Ето какво съобщава BIRD в своя официален Фейсбук акаунт:
Румънска организация, подкрепяща кандидатурата за президент на Мирча Джоана е получила 50 000 евро дарение от българска фирма, регистрирана в Русе от лица, разследвани за измами и пране на пари – разкриват нашите партньори от румънската разследваща медия Context. BIRD помогна за разследването им и установи, че фирмата е получавала пари от дубайската банка Nurbank.
По-рано Context разкри руски връзки на близък сътрудник на Джоана, а кандидат-президентът нападна колегите с клеветнически твърдения.
Първият тур на президентските избори в Румъния е утре. Джоана не е фаворит.
Ето цялото разследване на Context съвместно с BIRD:
Неправителствена организация, която иска Мирча Джоана да стане президент, получава през май 50 000 евро от фирма-фантом в България, контролирана от бизнесмен, осъден за измама, който е в списъка на бегълците и успява да избяга от затвора.
Той е бизнеспартньор на подсъдим за укриване на данъци на български дружества. Подобни схеми ежегодно ощетяват държавния бюджет с милиарди евро.
Председателят на неправителствената организация, ръководеща кампанията на Джоана, заяви пред Context.ro, че парите са били върнати, защото не е имало договор. От документите става ясно, че сдружението е върнало парите на беглеца едва след два месеца.
КЛЮЧОВА ИНФОРМАЦИЯ
Неясна българска компания, собственост по време на сделката на румънска бизнесдама, е превела 50 000 евро на неправителствената организация, която стои зад кампанията на бившия депутат от НАТО.
“ Аз му дадох 50 000 евро, за съжаление той ми ги върна“, твърди този, който контролира фирмата.
Мирча Джоана също така е получил заем на свое лично име от спорния бизнесмен Нелу Варга.
Мирча Джоана твърди, че парите в подкрепа на кандидатурата му не идват от съмнителни фирми. Въпреки че твърди, че е започнал президентската кампания едва на 11 септември, Context.ro показа как бившият номер две в НАТО е участвал в предварителна кампания, осъществена от Asociatia Mișcarea țara Renaște.
Открито е също така, че през същия период в сметките на НПО е постъпила значителна сума пари, чийто източник поражда въпроси.
През май в сметката на Асоциацията Mișcarea țara Renaste са постъпили 50 000 евро. Парите идват от неясна българска фирма в момент, когато неправителствената организация вече публично подкрепя Мирча Джеоана за поста президент на Румъния.
Фирмата, която се нарича „Аусенко“ ООД, наскоро става собственост на Габриела Сиубе. По-късно българската фирма се оказва в ръцете на Махмуд Лакис, ливанец, срещу когото се води наказателно разследване, и Йонел Сиубе, осъден на затвор за измама.
В Румъния Габриела Сиубе е собственик на Hajdu Trade Group, компания със седалище в Орадеа, която продава хранителни продукти: брашно, олио и захар. През 2017 г. Габриела Сиубе поема фирмата от Махмуд Лакис, ливанец с румънско гражданство, който избягва обвинения в участие в организирана престъпна група и укриване на данъци след изтичане на давностния срок.
Случаят е свързан с български подставени фирми и има последици във висшата политика.
В България фирмата, превела 50 000 евро на неправителствената организация, стояща зад Мирча Джоана, е регистрирана в седалището на счетоводна фирма, в същата сграда като българската SRL, използвана от групата Мурфатлар, обвинена в мегадело за щети за 47 млн. евро.
Ливанецът Махмуд Лакис, замесен в дело за укриване на данъци
През 2013 г. прокурорите от DIICOT Крайова изпратиха на съд 18 души, обвинени в незаконна търговия с различни продукти, включително захар, чрез 24 дружества. Членовете на групата са използвали дружества, установени в България или Унгария, които са купували по документи стоките от Румъния. Всъщност продуктите все още се продавали в страната, но данъците и акцизите вече не постъпвали в бюджета. Едно от дружествата е Zaharul Corabia SA, което е щяло да продаде 10 000 тона захар по този начин. Саума Анри, син на сенатор Флорин Йордаче, също е участвал в схемата на Zaharul Corabia, според радио Europa Liberă. Йордаче инициира известното досие OUG 13 през 2017 г., когато е министър на правосъдието. В същото досие са разследвани и Махомед Лакис и Абдала Махмуд Ачур, този, чието семейство контролира захарната фабрика. Като цяло щетите се оценяват на 4,5 милиона евро.
Друго дело с участието на семейство Ачур, образувано през 2016 г., е прекратено поради изтекла давност . По това дело приблизителната оценка на щетите според информацията, публикувана в пресата, е била 27 милиона леи.
Асоциацията връща парите едва след два месеца
Документите, с които Context.ro се запозна, показват, че българската компания, контролирана от Сиубе, обработва плащането на 28 май в 16:07 ч. Сдружението, подкрепящо Геоана, връща парите два месеца по-късно, на 24 юли. Свързан с Context.ro, председателят на неправителствената организация Думитру Борцун заяви, че парите са били върнати, защото не е имало договор.
„Поинтересувах се и установих, че става дума за някакви пари, които върнах, защото не познавах източника и нямах правни отношения с него. Ето защо отначало не разбрах за какви пари говорите. Става дума за сума от 50 000 евро, получена от дружество, регистрирано в България, с което нашата асоциация не е сключвала никакъв договор. Затова изготвихме заповед за реституционно плащане“, заяви Думитру Борцун.
В официалния отговор на асоциацията Mișcarea țara Renaște се посочва, че парите не са били използвани за кампанията на Мирча Джоана. Неправителствената организация твърди, че има чисти източници на финансиране, но отказва да предостави данните, поискани от Context.ro от септември насам.
Ето пълният отговор:
Асоциацията предостави снимка на банковото извлечение, с което парите са били върнати в България. Мирча Джоана съобщи чрез своя говорителка, че е поискал разяснения от неправителствената организация и е разбрал, че парите от България са били върнати. Той също така заяви, че цялото финансиране, получено за кампанията, е в съответствие със закона.
Третото име, което се появява в документите на Аусенко, е това на Йонел Сиубе. Той става управител на компанията в България също през август.
Осъден е на 6 години затвор с привеждане в изпълнение на присъда за измама и се укрива до неотдавна, когато вече не може да бъде вкаран в затвора поради изтичане на давностния срок. Той е брат на Виорел Сиубе, осъден на 9 години затвор за укриване на данъци по дело, организирано от прокуратурата на ДНА в Орадя. За досиетата си той заяви, че е жертва на прокурорите. За Context.ro Йонел Сиубе уточни, че всъщност той е този, който контролира българската компания, а не Габриела Сиубе.
„Дадох му 50 хил. евро, за съжаление той ми ги върна и аз бях малко ядосан, защото много исках Мирча Джеоане да спечели“, заяви Сиубе, който спомена, че парите от българската компания са му били преведени от Израел.
Знае обаче, че има две неправителствени организации, свързани с Мирча Джоана. Също така в интернет той твърди, че е намерил сметката, по която е превел парите. Казва, че е използвал българската фирма, защото ако беше направил директно дарение, щяха да му откажат.
Оана Гебре Сенбет е представител на сдружението Mişcarea țara Renaște. Потърсена от Context.ro, тя отказва да потвърди или отрече трансфера между двете структури. Споменава обаче, че подкрепата за Мирча Джоана не е единствената дейност на неправителствената организация.
Източник – Contex, BIRD.BG/Превод:SafeNewws