Ново разследване на The Guardian и още 30 медии, включително Le Monde, Der Spiegel и El País, разкрива, че екип от израелски хакери са манипулирали повече от 30 изборни процеса по света.
„Екип Хорхе“ използва хакерство, саботаж и автоматизирана дезинформация в социалните медии за да постигне целите си. Той се ръководи от 50-годишният бивш оперативен агент от израелските специални части Тал Ханан, който се подвизава именно под псевдонима „Хорхе“.
Тал Ханан е работил под радара и е манипулирал различни избори повече от две десетилетия. На частни клиенти той е предлагал „тайна намеса в изборите без следа“, става ясно от документи, получени от The Guardian. Групата е работила и за корпоративни клиенти.
„Отричам да съм извършил каквото и да било неправомерно действие“, казва той в отговор на запитване от медията дали той стои зад хакерската мрежа.
Пред репортери под прикритие Хорхе разказва, че услугите му са достъпни за разузнавателни агенции, политически кампании и частни компании, които искат тайно да манипулират общественото мнение. По думите му практиките на екипа му са използвани в Африка, Южна и Централна Америка, САЩ и Европа.
Екипът предлага сложен софтуерен пакет, Advanced Impact Media Solutions или Aims. Той контролира огромна армия от хиляди фалшиви социални медийни профили в Twitter, LinkedIn, Facebook, Telegram, Gmail, Instagram и YouTube. Някои аватари дори имат акаунти в Amazon с кредитни карти, биткойн портфейли и акаунти в Airbnb.
Пред репортерите под прикритие Ханан разказва как екипът му може да събере разузнавателна информация за съперници, включително чрез използване на хакерски техники за достъп до акаунти в Gmail и Telegram.
Голяма част от стратегията им изглежда се върти около прекъсване или саботиране на съперничещи кампании: екипът дори твърди, че е изпратил секс играчка, доставена чрез Amazon до дома на политик, с цел да създаде на съпругата му погрешното впечатление, че има афера.
Разкритията на съществуването на „Екипа на Хорхе“ може да предизвикат проблеми за Израел, който е подложен на нарастващ дипломатически натиск през последните години заради износа на кибер-оръжия, които подкопават демокрацията и човешките права. От документите става ясно, че Ханан е управлявал поне част от операциите си по дезинформация чрез израелска компания на име Demoman International. Уеб страницата й е управлявана от израелското министерство на отбраната за насърчаване на износа на отбрана.
Под прикритие
Изненадващо е, че Ханан и екипът му се оставят да бъдат разкрити от журналисти под прикритие, въпреки опитът, който имат.
Тайно заснетите срещи се състоят между юли и декември 2022 г. В тях участват трима журналисти – от Radio France, Haaretz и TheMarker. Те се преструват, че са консултанти, работещи от името на политически нестабилна африканска държава, която иска помощ за забавяне на избори.
Срещите с Ханан и колегите му се състоят чрез видео разговори и лична среща в базата на „Екип Хорхе“ – немаркиран офис в индустриален парк в Модиин, на 20 мили извън Тел Авив.
По думите на Ханан екипът му е съставен от „възпитаници на правителствени агенции“, които имат опит в областта на финансите, социалните медии и кампаниите, както и „психологическата война“.
„Сега участваме в едни избори в Африка … Имаме екип в Гърция и екип в Емирствата. Завършихме 33 кампании на президентско ниво, 27 от които бяха успешни“, хвали се Хорхе пред журналистите под прикрите. Той добавя, че е участвал и в два „големи проекта“ в САЩ, но твърди, че не се ангажира пряко с политиката на САЩ.
„Екипът Хорхе“ приемал плащания в различни валути, включително криптовалути като биткойн или пари в брой. За намеса в изборите те искат между 6 и 15 милиона евро. Но в имейлите, изтекли пред The Guardian, Ханан цитира и по-скромни суми. През 2015 година той е поискал едва 160 хил. добара от вече несъществуващата британска консултантска компания Cambridge Analytica за участие в осемседмична кампания в латиноамериканска страна.
„Екипът на Хорхе“ и Cambridge Analytica работят заедно по още няколко кампании – в Кения и в Нигерия. Бившият изпълнителен директор на компанията Александър Никс обаче казва пред The Guardian, че откритията им са спорни.
Софтуерът за манипулация
Софтуерът за управление на ботове на „Екипа на Хорхе“ се е развил значително до 2022 г. „Екипът на Хорхе“ контролира многонационална армия от повече от 30 000 аватари, пълна с цифрови предистории, които се простират години назад.
По време на демонстрация на Aims, Ханан превърта десетки аватари и показва как фалшиви профили могат да бъдат създадени за миг, като се използват раздели за избор на националност и пол и след това съпоставяне на профилни снимки с имена. Част от изображенията за тези профили са събрани от акаунти в социалните медии на реални хора.
The Guardian проследяма свързаната с Aims бот активност в интернет. Той стои зад фалшиви кампании в социалните медии, включващи предимно търговски спорове, в около 20 държави, включително Обединеното кралство, САЩ, Канада, Германия, Швейцария, Мексико, Сенегал, Индия и Обединените арабски емирства.
Тази седмица Meta премахна свързаните с Aims ботове на своята платформа.
В допълнение към Aims, Ханан разказва нарепортерите за своята „машина за блогъри“ – автоматизирана система за създаване на уебсайтове, които контролираните от Aims профили в социалните медии могат след това да използват за разпространение на фалшиви новини в интернет.
„Ще ви покажа колко безопасен е Telegram“
Не по-малко тревожни са демонстрациите на Хорхе, който показва възможностите на хакерите, които работят за него. Те проникват в акаунти в Telegram и Gmail.
„Днес, ако някой има Gmail, това означава, че има много повече от имейл“, обяснява Ханан. „Знам, че в някои страни смятат, че Telegram е безопасен. Ще ви покажа колко е безопасно“, допълва той, преди да покаже екран, в който изглеждаше, че превърта контактите в Telegram на кенийски стратег, който работи за Руто по това време.
След това Ханан демонстрира как достъпът до Telegram може да бъде манипулиран, за да сее зло.
Написвайки: „Здравей, как си, скъпи“, Ханан изглежда изпраща съобщение от акаунта на кенийския стратег до един от контактите му. „Едно от най-важните неща е да поставиш клечки между правилните хора, нали разбирате“, казва той. „Мога да му напиша какво мисля за жена му или какво мисля за последната му реч, или мога да му кажа, че съм му обещал да бъде следващият ми началник на щаба.“
След това Ханан показва как, след като съобщението бъде прочетено, той може да го „изтрие“, за да прикрие следите си.