Екатерина Дунцова, бивша телевизионна журналистка от Русия, обяви намерението си да се кандидатира на президентските избори през 2024 г. Тя казва, че иска да направи Русия демократична и мирна.
Дунцова е 40-годишен независим кандидат от малък град в района на Твер в западна Русия. Тя няма предишен опит в политиката на Русия. Но в съобщение в канала си в Telegram тя обясни, че иска да се кандидатира, защото „обичам страната си .“
„Искам Русия да бъде процъфтяваща демократична и мирна държава. Но в момента страната ни се движи в съвсем различна посока“, каза Дунцова. „Разбирам, че мнозина в момента искат да изчакат… но трябва да действаме… Нека поне опитаме! Нека се опитаме да спечелим тези „избори“!“
Тя се застъпи за прекратяване на войната в Украйна и се стреми да сложи край на управлението на руския президент Владимир Путин, 71, който е на власт от 2000 г
Путин обяви по-рано този месец, че ще се кандидатира за преизбиране през 2024 г. След конституционните промени, оркестрирани от руския лидер преди войната в Украйна, той може да остане на власт до 2036 г. Ако бъде преизбран, това ще бъде петият мандат за Путин като руски президент.
Изборите в страната през 2024 г. трябва да се проведат на 17 март.
„Поне през последните десет години страната се движи в грешна посока: курсът е определен не за развитие, а за самоунищожение“, написа тя на страницата на кампанията си. „Всеки ден животът на обикновените руснаци става все по-труден. Гражданите не могат свободно да изразяват мненията си, ако те не съвпадат с позицията на властите. Броят на политическите затворници расте, стотици хиляди хора са изгонени от страната. Местното самоуправление е практически унищожено, а в огромна държава всичко се решава от един човек.“
Русия се нуждае от „спешни промени“, каза тя
„Прекратяване на военните действия, демократични реформи, освобождаване на политически затворници. Трябва да премахнем всички нехуманни закони и да възстановим отношенията с външния свят. Променете бюджетните приоритети: харчете пари за подобряване на живота на гражданите, а не за нови танкове.“
Кандидатурата й обаче беше отхвъврлена. Причината – пропуски в документите
Кадри от заседание на централната избирателна комисия в Москва показаха как членове гласуват единодушно за отхвърляне на кандидатурата на Екатерина Дунцова.
Нейната дисквалификация беше възприета от критиците на Путин като доказателство, че на никой с истински опозиционни възгледи няма да бъде позволено да се изправи срещу него през март. Те го виждат като фалшив процес със само един възможен резултат.
Кремъл каза, че Путин ще спечели, защото се радва на истинска подкрепа в обществото. Рейтингите му ва подкрепа са около 80%.
Шефката на избирателната комисия Ела Памфилова отправи утешителни думи към Дунцова след отказа й.
„Ти си млада жена, имаш всичко пред себе си. Всеки минус винаги може да се превърне в плюс. Всяко преживяване си остава преживяване“, каза Памфилова.
Екранни снимки, публикувани от канал в Telegram, представляващ Дунцова, показват документи, за които се казва, че комисията е подчертала, че липсват подходящи подписи.
40-годишната Дунцова каза пред репортери, че нейният екип е събрал заявлението набързо.
Те са имали проблеми с намирането на адвокат, който да удостовери офертата, след като десетки други са отказали
Тя каза, че се е обърнала към либералния политик-ветеран Григорий Явлински относно възможността да подаде нова молба за кандидатстване като представител на неговата партия „Яблоко“.
„Надявам се, че ще има някаква реакция… Имаме сходни ценности по принцип“, каза Дунцова.
Но Явлински каза в интервю в YouTube, че Yabloko няма да я подкрепи, „защото не я познаваме“.
Дунцова е представила документи пред избирателната комисия по-малко от 72 часа по-рано в подкрепа на своята кандидатура. Това беше до голяма степен игнорирано от прокремълските държавни медии. Те също така не съобщиха за нейната дисквалификация.
Когато Дунцова каза, че иска да кандидатира, коментаторите по различен начин я описаха като луда или част от план на Кремъл за създаване на вид на конкуренция.
„Всеки нормален човек, който предприема тази стъпка, би се страхувал. Но страхът не трябва да побеждава“, каза тя в интервю за Ройтерс през ноември.
Абас Галямов, бивш автор на речи в Кремъл, сега етикетиран от властите като „чуждестранен агент“, каза, че Путин не е искал да рискува същия сценарий като Александър Лукашенко.
Беларуският лидер се закрепи на власт през 2020 г. само с помощта на това, което опозицията и западните правителства казаха като мащабни манипулации на изборите. Той претендира за победа над опозиционния кандидат Светлана Цихановская.
„Ефектът Цихановская е абсолютно възможен и в Кремъл го разбират“, пише Галямов в Telegram.
Неговият най-известен опонент, Алексей Навални, излежава общо над 30 години затвор. Поддръжниците на Навални казват, че не знаят къде е той. Беше им казано, че е бил преместен от наказателната си колония този месец. За последен път адвокатите са имали достъп до него на 6 декември.
Руската комунистическа партия, чиито кандидати завършват с далечно второ място след Путин на всички избори от 2000 г. насам, се събра в събота. Та номинира 75-годишния Николай Харитонов. Той бе кандидат и през 2004 г. и спечели 14% от гласовете срещу 71% за Путин .
Друга от номиналните опозиционни партии в парламента, партията „Справедлива Русия – За истината“, заяви, че ще подкрепи кандидатурата на Путин.
Източник: The Times/The Guardian
Още новини четете в категорията Свят