България вече няма да бъде наблюдавана по Механизма за сътрудничество и проверка, съобщи Европейската комисия. Същото се отнася и за Румъния.
„Прекратяването на Механизма за сътрудничество и проверка е признание и безрезервна оценка, че с работата на правителството и Народното събрание, българската страна успя да осъществи фундаментални и устойчиви реформи в областта на върховенството на правото, които ясно демонстрират способността на страната ни да изпълнява задълженията си на предвидим и надежден член на Европейския съюз. Това е признание и за дългогодишната активност и усилия на българските граждани и гражданското общество. Те ни мотивират да останем концентрирани и да работим целенасочено върху реализирането на националните ни приоритети за успешно завършване на процеса на европейска интеграция на България в европейското семейство“, заяви вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел.
По думите на министъра на правосъдието Атанас Славов днешното решение на Европейската комисия е значителен успех и признание за реформите, които се извършват в България в областта на върховенството на правото. „Това значително повишава доверието към българската правосъдна система и ще се отрази благоприятно на процеса за интеграция на България в Шенген и в Еврозоната“, добави той.
ЕК въведе годишните доклади по механизма през 2007 г. Заради изпълнение на препоръките докладите бяха спряни през 2018 г.
Още през юли тази година ЕК беше дала заявка, че смята да прекрати действието на механизма. Днес това решение вече е взето и обявено официално.
През 2020 г. ЕК въведе общ годишен доклад за състоянието на върховенството на закона във всяка от държавите в ЕС.