EK ни подкрепи за таксите за газа. Това стана ясно късно снощи от думите на говорителя на ЕК Улоф Гил.
С това решение Европейската комисия застава зад въведените от страната ни транзитни такси за руския природен газ. Синьото гориво отива за Сърбия и Унгария през разположения на нашата територия газопровод “Турски поток”.
“Оценяваме и обсъждаме с българските власти тези наскоро въведени мерки. Политиката на санкции към Русия е очертана. Тя е преразгледана и приета на ниво ЕС и той трябва да остане единен в подкрепата си за Украйна”, каза още Гил.
Държавното решение е за въвеждане на такса от 20 лв. на мегаватчас при внос и пренос на руски газ. То беше публикувано миналия петък в “Държавен вестник”.
По този повод премиерът Николай Денков коментира, че България има правото да наложи такса. А и също, че по този начин създава конкуренция.
Сърбия реагира
България ни дискриминира. Това е тезата на директорът на “Сърбия газ” Душан Баятович, който говори от името на родината си и Унгария. Причината е въвеждането на данък върху транзита на руски газ през българска територия. Според него това е политическо решение, а цената трябва да бъде платена от две държави – Сърбия и Унгария.
Баятович каза това при подписването на договора за изграждане на газопроводната мрежа в Нови Белград.
Директорът на “Сърбия газ” добави, че Белград е в контакт с Унгария и България.
Правителствата на Сърбия и Унгария излязоха със съвместно изявление и го нарекоха практически „враждебен акт“
„Тук имаме две неща. Първото е, че това е някакво наказание на Русия заради войната в Украйна. Интересно е, че този закон не е приет от Европейската комисия (ЕК), а от България. Второ, това е някакво насърчаване на ВПГ и представлява абсолютно политическа мярка. Това е дискриминационна мярка на пазара и няма изискване за въвеждането и́“, каза Баятович.
Както той обясни, транспортът на газ е монополна дейност. По думите му сръбската агенция за енергетика и „Транспортгаз Сърбия“ трябва да докаже всичките си разходи – от какво се състои цената на транспорта на газ, всички признати разходи, които могат да бъдат част от инвестиции, поддръжка и други.
„Това е дискриминационна мярка, според която Сърбия, Унгария. Вероятно и част от потребителите в Австрия и Словакия са наказани“, добави Баятович.
Директорът на “Сърбия газ” каза още, че засега цената на газа е под 300 евро на границата със Сърбия. Като се добавят таксите, които законът предлага, цената на газа се вдига с 30 %
“Има още неща, които създават проблеми – на първо място кой ще го плати”, казва той. „Има политическа игра, вероятно от САЩ и ЕК, но не разбирам защо наказваме европейските държави. Ако “Газпром” не е платил това задължение, тези 100 евро, тогава някой ще каже, че услугата не е платена и газът не може да бъде транспортиран повече. Това е ужасна ситуация за цяла Югоизточна Европа. Това се опитва да направи сега с този закон.“