Една от най-големите мишени на Израел е наричан „недосегаем“. Може би заради богатството му, а може би заради контрола, който притежава и влиянието, което има. Кой е той и защо личността му е толкова значима?
Повече от година след началото на войната на Израел срещу „Хамас“ Израел е ликвидирал много от най-високопоставените командири на палестинската бойна групировка, но е ясно, че боевете все още не са приключили.
Един от оцелелите лидери на „Хамас“, който сега е в центъра на вниманието, е Халед Мешал, бившият ръководител на политическото крило на „Хамас“, който се задържа на този пост повече от две десетилетия от 1996 г.
В края на миналата седмица Израел съобщи, че е убил една от най-търсените цели – Яхия Синуар в Газа. „Елиминиран: Яхия Синуар“, съобщиха Израелските сили за отбрана (IDF) в кратко изявление. Смъртта му беше потвърдена от видни израелски политици.
„Днес злото понесе тежък удар, но задачата пред нас все още не е изпълнена“, заяви израелският министър-председател Бенямин Нетаняху във видеообръщение. „Връщането на нашите заложници е възможност да постигнем всички наши цели и приближава края на войната“.
Говорителят на ЦАХАЛ, контраадмирал Даниел Хагари, определи Синуар като „отговорен“ за нападенията на Хамас от 7 октомври, при които преди повече от година загинаха около 1200 души. Други 251 души от всички възрасти бяха взети като заложници в Газа, а повече от 100 остават в ивицата. Според израелските власти около една трета от тези заложници се смятат за мъртви.
„Яхия Синуар беше този, който реши да води война с Израел“, каза Хагари.
Повече от година войната между Хамас и Израел в Газа опустоши гъсто населената територия. Според здравните власти в ивицата, управлявани от Хамас, повече от 42 600 палестинци са били убити в боевете. В тези цифри не се прави разлика между цивилни и бойци. Но в следвоенния свят избуяват въпроси за това кой ще ръководи и кого Израел е оставил за прицел сред висшите ешелони на бойната групировка.
Израел нанесе реални щети на групировката, както и на базираната в Ливан и подкрепяна от Иран „Хизбула“, с която тя се сражава и от северната част на Израел.
Израелските военни убиха генералния секретар на „Хизбула“ Хасан Насрала в южните предградия на Бейрут в края на септември. И „Хамас“, и „Хизбула“ са категоризирани като терористични организации от Израел, САЩ и множество западни правителства. Политическото бюро на „Хамас“, съюзено с „Хизбула“, обеща да продължи да се бори. В петък то заяви, че „Хамас всеки път става по-силен и по-популярен“, а убитите му лидери „се превърнаха в икона за бъдещите поколения, за да продължат пътя към свободна Палестина“.
Базираният в Катар Мешал сега е „най-видният лидер на Хамас на арената“, заяви пред Newsweek израелският военен историк Ги Авиад.
Той има богат опит по високите етажи на организацията и от тези лидери, които все още са далеч от ивицата Газа, Мешал ще фигурира близо до върха на списъка с приоритети на Израел, каза Авиад.
SafeNews припомня: „Хамас“ има нов лидер, милиардерът Халед Мешал.
Халед Машал е милиардер, със състояние от 5 млрд. долара, живеещ разточително в Катар. Мешал контролира всички комуникации с важни заинтересовани страни, участващи в преговорите за освобождаване на израелските заложници и затворници терористи.
Мешал беше заменен от Исмаил Хания на този пост през 2017 г. Хания беше убит от Израел в иранската столица в края на юли 2024 г. Сегашното мислене показва, че Мешал може да се върне на старата си позиция поне временно, предполага Майкъл Милщайн, експерт по палестински изследвания в университета в Тел Авив и пенсиониран ръководител на отдела по палестинските въпроси в органа на военното разузнаване на Израелските сили за отбрана. „Важните решения“ вероятно ще се вземат от Мешал и Халил ал-Хайя, заместник-ръководител на политическото бюро в Газа, каза Милщайн пред Newsweek.
Със сигурност има вероятност Мешал да се върне към старата си роля, съгласи се Авиад, а ал-Хайя да поеме политическото ръководство в Ивицата Газа.
Вътре в палестинската група, каза Милщайн, има надежди, че Мешал и ал-Хайя ще имат по-добри отношения от влошената размяна на мнения между Мешал и Синуар.
Други са по-скептични по отношение на бъдещето на Мешал.
„Той има толкова много причини да остане в Катар, да не бъде лидер и да не бъде мишена“, казва Бени Сабти, изследовател от Института за изследвания на националната сигурност, израелски мозъчен тръст.
Израел вече е отправял отрова към Мешал при неуспешен опит за убийство в Аман през 1997 г., като вбесява тогавашния йордански крал Хюсеин, преди да предаде противоотровата. За лидера на Хамас, който е прекарал много малко време в Газа или на Западния бряг, откакто е напуснал последния като дете, може да е безсмислено да се върне в битката и да предизвика повече израелско внимание, казва Сабти пред Newsweek.
Може би най-интересно ще бъде как ще се развият отношенията на Мешал с Иран през следващите месеци.
Мешал беше „персона нон грата в Иран“, който избягваше да посещава страната, каза Авиад, и имаше това, което Милщайн определи като много лоши отношения с Техеран. Няма съмнение, че смъртта на Хания и Синуар е навредила на влиянието на Техеран върху Хамас, твърди Милщайн. Според него сега Иран може да се стреми да укрепи връзките си с ал-Хайя като заместник на Синвар, вместо да се опитва да подобри връзката си с Мешал.
Израел вероятно ще гледа към останалите висши служители в Газа, включително брата на Яхия Синуар, Мохамед.
Анализаторите смятат, че той ще поеме военното крило на „Хамас“ и ще има ключова роля в усилията за възстановяване на организацията, заедно с Изз ал Дин ал Хадад, ръководител на военната бригада на „Хамас“ в град Газа. Базираният в САЩ мозъчен тръст, Институтът за изследване на войната (ИИВ), описва Хадад като „най-високопоставения оцелял военен командир на „Хамас“ в северната част на ивицата“ и сражавал се във всяка голяма война срещу Израел.
„Тези двама са видните военни лидери на военното крило на „Хамас“ в самата ивица“, каза Авиад.
<Източник – Newsweek/Превод:SafeNews