Драматично се е влошило спазването на правата на човека в Русия. Негативната серия е започнала след пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна миналата година. Това съобщи високопоставен експерт на ООН. Организацията осъди „постоянното използване на изтезания“, включително сексуално насилие.
„Положението с правата на човека в Руската федерация се е влошило значително след нахлуването й в Украйна през февруари 2022 г.“, заяви Мариана Кацарова, цитирана от АФП. Това е първият й доклад за в първия си доклад положението с правата на човека в Русия. „Драматичното влошаване настъпи, след като „ситуацията вече беше в постоянен упадък през последните две десетилетия. Това отчасти е наследство от двете войни в Чечения, приключили през 2009 г.“
Кацарова е първият в историята наблюдател на положението с правата в Русия, назначен от Съвета на ООН по правата на човека. Тя описа как
руските власти са „ограничили сериозно свободата на сдружаване, мирно събиране и изразяване на мнение, както онлайн, така и офлайн“
Освен това те са „подкопали из основи независимостта на съдебната система и гаранциите за справедлив съдебен процес“, каза тя.
Кацарова изрази съжаление, че редица административни санкции „се прилагат произволно срещу инакомислещите и се използва сила срещу мирните протестиращи“.
„Увеличила се е както суровостта на последните наказателни присъди, така и броят на осъдените по политически мотивирани обвинения“, се казва в доклада.
Кацарова, чието назначение стана факт след историческото гласуване на Съвета по правата на човека преди година, с което беше създаден нейният мандат, заяви, че е документирала как неотдавнашните законодателни ограничения са били използвани за „запушване на устата на гражданското общество“.
„Често пъти насилственото прилагане на тези закони и разпоредби е довело до систематични репресии срещу организациите на гражданското общество, които са затворили гражданското пространство и независимите медии“, пише тя. „То е довело до масови произволни арести, задържания и тормоз на защитници на правата на човека, мирни антивоенни активисти, журналисти, културни дейци, малцинства и всички, които се изказват срещу войната на Руската федерация срещу Украйна.“
Експертът, който трябва да представи доклада си пред Съвета по правата на човека по-късно тази седмица, описа също така как
жените, по-специално тези, които работят като правозащитници, активисти или журналисти, са „претърпели специфично насилие, основано на пола, унижения и сплашване“
„Постоянното прилагане на изтезания и малтретиране, включително сексуално и основано на пола насилие, излага на риск живота на хората в ареста.“
Кацарова изтъкна, че „средата на безнаказаност, непредсказуемостта на законовите промени, в допълнение към тяхната двусмисленост“, са принудили много руснаци да отидат в изгнание.