Положението в остров Родос остава тежко заради вилнеещият огън там. Евакуацията на туристи от острова е била драматична тази нощ. Няма данни засега за бедстващи българи, съобщиха от българското Министерство на външните работи и зам.-председателят на българската общност там Ивелина Бенева.
Постоянно работещите и живущи българи на остров Родос са близо 2000.
„По-трудно е да се определи броят на сънародниците ни, пристигнали там като туристи, тъй като повечето от тях не използват услуги на туристически агенции“, каза зам.-председателят на българската общност там Ивелина Бенева пред БНТ.
Няма данни за бедстващи българи на острова.
Нощта, обаче е тежка.
„Изнасяха хората дори с камиони, беше плашещо. Запалиха се и два хотела, много места бяха евакуирани. Аз се грижа за два манастира, които бяха близо до огъня, но монахините отказаха да ги напуснат и отидоха да помагат в гасенето – колкото могат монахини да се борят със стихията“, обясни отец Атанасиос Мисос.
Из целият остров са разпръснати туристи. Единственото спасение за повечето от тях са корабите, но бягството с тях е много сложно.
„Големите лодки не са успявали да стигнат до брега. Така че те са се качвали първо на малки и след това вече с големите лодки са ги разпределяли“, каза Ивелина Бенева.
По суша са евакуирани около 16 000 души, а 3000 – по море от 12 села и няколко хотела. Пострадали хора няма. С дихателни проблеми са били хоспитализирани за кратко шестима души, но скоро са били изписани. За това информира местното Министерството на климатичните промени и гражданската защита. Това е най-мащабната евакуация на острова до сега, информират още от ведомството.