Разбираме, че е предоставена една банкова сметка и в двете коалиции. ЦИК може да откаже и на двете коалиции, може да даде на едните партията, на другите – името. Може също ВАС да даде партията и името на единия субект, като тогава ще видим как съдебната власт става част от предизборната кампания. Това заяви доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право във връзка с казуса с двете ДПС-та.
По думите й ЦИК не иска да влезе в този вътрешнопартиен спор и отлага решение възможно най-дълго.
„Вече осми ден тази драма продължава. ЦИК правилно прие едновременно документите, за да може след това да прецени има ли недостатъци в тях“, допълни конституционалистът.
Доц. Киселова припомни, че Конституционният съд (КС) не е обявил за противоконституционни текстовете, в които настоящият Висш съдебен съвет (ВСС) може да избира нов главен прокурор.
SafeNews припомня, че днес се очаква днес Висшият съдебен съвет да поднови процедурата за избор на главен прокурор на днешното си заседание.
В дневния ред има три точки като е предвидено първо да се изменят правилата за избор. Те трябва да бъдат съобразени с промените в Закона за съдебната власт, които Конституционният съд остави в сила. Те предвиждат главен прокурор да се избира и съответно предсрочно освобождава с 13 гласа от 25 членове на ВСС, вместо досегашните 17. Втора точка е възобновяване на процедурата за избор, която беше открита още на 22 юни миналата година. Тя беше спряна до произнасяне на Конституционния съд по промените в Закона за съдебната власт и промените в Конституцията. Ако процедурата започне отново, то на следващите 4 поредни заседания ще могат да се издигат кандидати.
Според доц. Киселова ще има два прочита на казуса. Първият ще бъде, че този ВСС може да излъчи нов главен прокурор. Втората версия е, че трябва да назначи нов човек. Експертът е на мнение, че ще надделее тезата, че трябва да се избере нов главен прокурор. Според нея тези разпоредби е трябвало да бъдат обявени за противоконституционни и смята, че нов ВСС трябва да избере главен прокурор.
В същото дреме адвокат Емил Георгиев от „Правосъдие за всеки“ заяви, че няма особени очаквания към прокурорската колегия. Според него днешната процедура ще е повече от формална, изтъкна той, като очаква сериозният дебат да е в четвъртък.
Юристът смята, че процентът може да отправи питане до КС дали този ВСС може да излъчи нов главен прокурор. Той е на мнение, че Делян Пеевски много държи този ВСС да избере главния прокурор. Самият пленум може да спре тази процедура, подчерта Емил Георгиев.
ЦИК е добре позиционирана по казуса с двете ДПС-та, по думите му. Изборната комисия е в ситуация да решава вътрешнопартиен казус и проблемът е показал вътрешни празноти.
Източник: БНТ